Jump to content
Sign in to follow this  
Afro

Meszka w rurce fermentacyjnej

Recommended Posts

Witam, dzisiaj zauważyłem w mojej rurce fermentacyjnej (ferm. burzliwa) topielca - meszkę. Co z tym najlepiej zrobić? Nie ruszać czy wymyć rurkę i wywalić topielca?

Edited by Afro

Nie wiem co najlepiej, ja osobiście delikatnie wyciągnąłbym rurkę i wyszorował. Uważaj żeby przy wyciąganiu nie zaciągnęło ci wody do fermentora. Później załóż rurkę, a wylot przykryj jakąś gazą i załóż gumkę recepturkę (powietrze może uciekać a nic ci nie wlezie do środka). Ja tak robię, ale może ktoś bardziej doświadczony ma inne zdanie....

Najprawdopodobniej to drosophila melongaster wywilżnia owocowa / muszka owocowa ulubienica genetyków ;) ja bym nie ruszał skoro pływa w rurce to dalej sie juz niedostanie

Nie wygląda to na zakażenie? Bo zaledwie we wtorek zadałem drożdże a tu brak piany już...

wg mnie jest dobrze, nie ma co panikować ;)

U mnie kiedyś po 1,5 dnia z 12°Blg zeszło do prawie 2°Blg :)

W zeszłym roku podczas fermentacji saisona wpadły mi nawet 2 muszki do rurki. Nie ruszałam jej, one też nie przedostały się do środka, a piwo wyszło bez problemu.

Generalnie jakby zostały to się nic nie stanie, ale załóżmy, że piwowar zapomni o tych muszkach i podniesie zbyt energicznie fermentor i woda z rurki zostanie zaciągnięta... Ja osobiście wolę mieć czysto w rurce.

Wywaliłem intruzów z rurki i wlałem do rurki wódke zamiast wody, może to je odstraszy na przyszłość...

Ja daję spirol , to skutecznie odstrasza te małe potwory.

Wywaliłem intruzów z rurki i wlałem do rurki wódke zamiast wody' date=' może to je odstraszy na przyszłość...[/quote']

Ja daję spirol , to skutecznie odstrasza te małe potwory.

Eee... Z rurki potem niewygodnie pić ;)

Eee... Z rurki potem niewygodnie pić ;)

Spirol czeski:ble: Nie do picia , nadaje się tylko takich celów:)

Nie ma się co przejmować, wygląda dobrze. Najlepiej oceń po smaku próbki do badania °Blg jak nie jakiś okrutny wybitnie kwas czy coś w tym stylu lej w butelki, co najwyżej trochę więcej roboty przy wylewaniu ;)

Nie ma się co przejmować, wygląda dobrze. Najlepiej oceń po smaku próbki do badania °Blg jak nie jakiś okrutny wybitnie kwas czy coś w tym stylu lej w butelki, co najwyżej trochę więcej roboty przy wylewaniu :)

Od razu nie przelewam tylko na cichą chcę dać, co do cichej to się tak robi, że zlewam to z burzliwej do 2 fermentatora wężykiem znad osadów, potem to trzymam tydzień po czym znowu zlewam do fermentatora z kranikiem za pomocą wężyka i dopiero rozlewam kranikiem? ;)

Dokładnie. Dobrze jest też, na czas rozlewania, wyposażyć kranik w zlewkę tak, by sięgała dna butelki.

Czyli na kranik zaczepić jakąś rurke czy coś by się nie pieniło? ;)

Od razu nie przelewam tylko na cichą chcę dać, co do cichej to się tak robi, że zlewam to z burzliwej do 2 fermentatora wężykiem znad osadów, potem to trzymam tydzień po czym znowu zlewam do fermentatora z kranikiem za pomocą wężyka i dopiero rozlewam kranikiem? ;)

Nie doczytałem wybacz, jeśli piwo jest dalej na burzliwej to jasne zlewaj na cichą :), a co do rozlewu to polecam rurkę z zaworkiem grawitacyjnym, bardzo ułatwia życie :)

Od razu nie przelewam tylko na cichą chcę dać' date=' co do cichej to się tak robi, że zlewam to z burzliwej do 2 fermentatora wężykiem znad osadów, potem to trzymam tydzień po czym znowu zlewam do fermentatora z kranikiem za pomocą wężyka i dopiero rozlewam kranikiem? ;)[/quote']

Nie doczytałem wybacz, jeśli piwo jest dalej na burzliwej to jasne zlewaj na cichą ;), a co do rozlewu to polecam rurkę z zaworkiem grawitacyjnym, bardzo ułatwia życie :beer:

Mierzyłem właśnie blg, jest na poziomie 1-2, czyli zlewać? :)

Zlewasz nie wtedy, kiedy będzie ileś tam °Blg , tylko wtedy kiedy przez dwa dni wynik pomiaru pozostanie taki sam. Chociaż najprawdopodobiej fermentacja burzliwa już się zakończyła.

Edited by Marcusfff

Zlewasz nie wtedy, kiedy będzie ileś tam °Blg , tylko wtedy kiedy przez dwa dni wynik pomiaru pozostanie taki sam. Chociaż najprawdopodobiej fermentacja burzliwa już się zakończyła.

Piwo już zlane, choć jak by miało coś odfermentować to przecież i tak odfermentuje skoro jest szczelnie zamknięte z rurką tak?

Ja wyłowiłem ostatnio muszkę z fermentora i mimo to piwo wyszło wyśmienite więc wrzuć na luz, prawdopodobnie wszystko będzie dobrze. Pozdrawiam.

Mam takie pytanko, mój browar od 9 dni stoi na fermentacji cichej, można już zlewać do butelek?

ps. W ogóle czy dobrze zrozumiałem, fermentacja cicha polega zlaniu piwa znad osadów po fer. burzliwej do innego pojemnika, potem ponownym zlaniu piwa po paru dniach do kolejnego pojemnika z którego od razu rozlewamy piwo do butelek? :D

I pamiętaj, żeby syrop nie był zbyt gęsty bo inaczej Ci sie źle rozmiesza i możesz miec jedną lub dwie butelki ostro przegazowane. Mi się tak zdarzyło. Wprawdzie granatu nie było, ale nie piło się smacznie takiego szampana - szczególnie, że to było ciemne piwo :D