Skocz do zawartości

Linux


Jejski

Rekomendowane odpowiedzi

Jako ze sporo tutaj doświadczonych Linuxowiczów mam pytanie. W swoim browarze mam laptopa oddelegowanego tylko do pracy z termometrami oraz beer smithem. Pracuje w tej chwili na Windowsie 98se. Ze względu na jego biedne parametry być może lepiej pracował by na jakiejś odmianie Linuxa.

 

300MHz Pentium II

2MB karta Video

98MB Ram

4GB Twardy Dysk

 

Zależy mi bardzo na dwóch rzeczach :

 

Ma działać BeerSmith oraz program sterujący termometrami Lampomittari dostępny na stronie http://www.hydrox.pl/download/tm2s.zip może ktoś by sprawdził czy chodzi na Linuxie.....

 

Proszę o doradzenie czy ma to sens i ewentualnie jaka wersja by musiała być Linuxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 146
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Myślałem pod kątem zwiększenia wydajności, może szybkości. Czasami lubi troszkę się zamulić - ale to chyba mały RAM.

Mam jeszcze kłopoty na nim z instalacją modemu ADSL do Neti. Niby wszystko działa ale przy zainstalowaniu wszystkiego przy włączaniu Win98 wyskakuje chyba z 5 błędów. Drażni mnie to

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ze sporo tutaj doświadczonych Linuxowiczów mam pytanie. W swoim browarze mam laptopa oddelegowanego tylko do pracy z termometrami oraz beer smithem. Pracuje w tej chwili na Windowsie 98se. Ze względu na jego biedne parametry być może lepiej pracował by na jakiejś odmianie Linuxa.

 

300MHz Pentium II

2MB karta Video

98MB Ram

4GB Twardy Dysk

 

Zależy mi bardzo na dwóch rzeczach :

 

Ma działać BeerSmith oraz program sterujący termometrami Lampomittari dostępny na stronie http://www.hydrox.pl/download/tm2s.zip może ktoś by sprawdził czy chodzi na Linuxie.....

 

Proszę o doradzenie czy ma to sens i ewentualnie jaka wersja by musiała być Linuxa.

Jeżeli chodzi o mnie to pewnie zainstalowalbym Linux'a :ble:

Na sprzęcie, który posiadasz Linux powinien działać dość sensownie ale jest małe "ale". Sam Linux jest dość wydajny i niewymagający, można go odpalić posiadając tylko 8MB RAM! Jednak dzisiejsze dystrybucje są tworzone z myślą o szerszej liczbie użytkowników, więc do dystrybucji są ładowane wszystkie możliwe moduły. Takie rozwiązanie pozwala na zainstalowanie systemu na większości komputerów bez szukania dodatkowych driverów ale jednocześnie powoduje, że sam system stał się "cięższy" niż kiedyś. Ja bym zainstalował gentoo, z minimalną liczbą pakietów, doinstalował Xorg oraz jakiś lekki manager okien (np. fluxbox). Na takiej instalacji wine i BeerSmith powinny działać "aż miło". Jest drobna wada rozwiązania, czas który poświęcisz na dopracowanie swojej instalacji.

Jest jeszcze jedno rozwiązanie, jeżeli nie chce Ci się bawić, to jest w sieci taka wersja WindowsaXP, dość mocno krojona, wymagania ma podobno jak Win95!!! Nie chcę pisać jak się nazywa, bo nie wiem czy nie złamie jakiejś zadady formu. Jak nie znajdziesz to pisz na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

98 mb to moze byc malo nawet na fluxboxa, ew. zamiast fluxboxa evilwm http://www.6809.org.uk/evilwm/ ;-).

tak na serio ja bym dolozyl troche pamieci i sprobowal zapodac cos w stylu eeebuntu lub easy peasy, czyli dystrybucji dla netbookow. ew. cos z dystrybucji pendriveowych jak damn small linux.

 

gentoo dla osoby, ktora pierwszy raz zasiada do linuksa to imho niepotrzebny i zbyt duzy wysilek. chociaz mozliwosc konfiguracji nieporownana do niczego innego, uzywalem przez ladnych kilka lat.

Edytowane przez yemu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Po moim awatarze tu i na browar.biz to jak myślicie. Na czym jadę?

Zaczynałem na Mandraku 7 czy 8 (już nie pamiętam). Do dzisiaj w katalogu /home walają mi się zapewne jakieś pliki z tamtych czasów.

Potem było Suse, Debian, Ubuntu i z powrotem Mandriva. Po prostu znudziło mi się juz grzebanie w systemie, konfigurowanie drukarek, skanerów, doinstalowywania i szukania ulubionych pakietów itd. Mandriva ma spore repo - w praktyce jest w nich wszystko.

Soft do piwka śmiga - jest już stabilne WINE.

Czyli wszystkiego full, darmo i legalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po moim awatarze tu i na browar.biz to jak myślicie. Na czym jadę?

Zaczynałem na Mandraku 7 czy 8 (już nie pamiętam). Do dzisiaj w katalogu /home walają mi się zapewne jakieś pliki z tamtych czasów.

Potem było Suse, Debian, Ubuntu i z powrotem Mandriva. Po prostu znudziło mi się juz grzebanie w systemie, konfigurowanie drukarek, skanerów, doinstalowywania i szukania ulubionych pakietów itd. Mandriva ma spore repo - w praktyce jest w nich wszystko.

Soft do piwka śmiga - jest już stabilne WINE.

Czyli wszystkiego full, darmo i legalnie.

Coś w tym jest! Na mojej głównej maszynie (AMD 64 bit) mam Ubuntu, które potrafi robić kłopoty. W piwnicy mam "trupka", na którym testowo zainstalowałem Mandrivę. I mimo, że cięższa (KDE) działa dobrze. Teraz poszedłem na całość i na jednym z dysków głównego komputra zainstaluję kupną Mandrivę (raptem 99zł); jak nie zapomnę - sprawozdam się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po wieloletnim administrowaniu systemów linuksowych postawiłem na gentoo. Dystrybucje typu ubuntu i mandriva niestety działają ok tylko gdy masz standardowy sprzęt, ponieważ każda ręczna konfiguracja zostanie nadpisana przy najbliższej aktualizacji systemu. Gentoo straszy tylko początkową konfiguracją, ale za to daje wiedzę gdzie co się konfiguruje i nic nie może się stać z systemem czego nie da się naprawić w kilka minut.

Dla osób chcących wiedzieć więcej o linuksie gorąco polecam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po wieloletnim administrowaniu systemów linuksowych postawiłem na gentoo. Dystrybucje typu ubuntu i mandriva niestety działają ok tylko gdy masz standardowy sprzęt, ponieważ każda ręczna konfiguracja zostanie nadpisana przy najbliższej aktualizacji systemu. Gentoo straszy tylko początkową konfiguracją, ale za to daje wiedzę gdzie co się konfiguruje i nic nie może się stać z systemem czego nie da się naprawić w kilka minut.

Dla osób chcących wiedzieć więcej o linuksie gorąco polecam :D

Wiem! Jakbyś jeszcze wskazał mi sposób na rozbudowę mej doby o jakie przynajmniej 12h ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość n-krzychu
Czy ktoś kiedyś instalował Ubuntu na Xubuntu? Czy zostają ustawienia czy trzeba wszystko od początku instalować i ustawiać?

To się różni głównie środowiskiem graficznym xfce w XUbuntu i gnome w Ubuntu. Doinstaluj metapakiet aptem (lub nakładką graficzną - synaptikiem) i będzie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś kiedyś instalował Ubuntu na Xubuntu? Czy zostają ustawienia czy trzeba wszystko od początku instalować i ustawiać?

To się różni głównie środowiskiem graficznym xfce w XUbuntu i gnome w Ubuntu. Doinstaluj metapakiet aptem (lub nakładką graficzną - synaptikiem) i będzie działać.

Wiem, że są trzy środowiska graficzne Xfce, gnome i kde. Ale poza środowiskiem graficznym w ubuntu było kilka rzeczy doinstalowanych i bardziej jednolicie działających, dlatego wracam do ubuntu.

PS instalator widzi xubuntu jako poprzednia wersje ubuntu, więc chyba będzie wszystko dobrze. Dam znać za kilka godzin :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Ja po wieloletnim administrowaniu systemów linuksowych postawiłem na gentoo. Dystrybucje typu ubuntu i mandriva niestety działają ok tylko gdy masz standardowy sprzęt, ponieważ każda ręczna konfiguracja zostanie nadpisana przy najbliższej aktualizacji systemu. Gentoo straszy tylko początkową konfiguracją, ale za to daje wiedzę gdzie co się konfiguruje i nic nie może się stać z systemem czego nie da się naprawić w kilka minut.

Dla osób chcących wiedzieć więcej o linuksie gorąco polecam :)

Mógłbyś mi polecić wersję instalacyjną, bo ściagłem coś co odpala Gentoo z płyty, a na pulpicie jest ikona do instalacji. -może by tak zrobić?

Druga sprawa to konfiguracja, czy podczasinstalacji oprogramowania poinstalują się urządzenia czy tylko ręczine?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś mi polecić wersję instalacyjną, bo ściagłem coś co odpala Gentoo z płyty, a na pulpicie jest ikona do instalacji. -może by tak zrobić?

Druga sprawa to konfiguracja, czy podczasinstalacji oprogramowania poinstalują się urządzenia czy tylko ręczine?

Każda instalka gentoo ma graficzny instalator. Pomaga on w wyborze podstawowych opcji systemu. O ile się nie mylę to nawet pomaga skompilować jądro (co tak naprawde jest najtrudniejsze w całej instalacji). Gentoo ma specjalny program ułatwiający kompilacje kernela nazywa się chyba genkernel - kompiluje wszystkie moduły i w praktyce wszystko co jest obsługiwane przez linuksa powinno śmigac. Jednak uważam, że nie da się zainstalować gentoo bez dokumentacji, ale całe szczęście jest to chyba najlepiej udokumentowana dystrybucja.

Jak ktoś będzie chciał spróbować sił z gentoo chętnie pomogę rozwiązać ewentualne problemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda instalka gentoo ma graficzny instalator. Pomaga on w wyborze podstawowych opcji systemu. O ile się nie mylę to nawet pomaga

Tz, odpalasz i na początku? Ja chyba mam wersję że wpierw ładuje system i są dwie ikony do instalki. Pierwszy raz to widzę stąd zdziwienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tz, odpalasz i na początku? Ja chyba mam wersję że wpierw ładuje system i są dwie ikony do instalki. Pierwszy raz to widzę stąd zdziwienie.

Źle się wyraziłem. Każda płytka gentoo to tzw live-cd czyli system odpalany z płyty. Instalator to opcja właśnie do kliknięcia na pulpicie.

Spróbuj w ten sposób zainstalować. Ja nigdy tego nie robiłem w ten sposób. Pewnie będzie łatwiej ale nie nastawiaj się na instalacje podobną do ubuntu.

Nie wiem jak z instalatorem graficznym, ale gdy instaluje gentoo ręcznie mogę proces instalacji przerwać w każdej chwili i przełączyć się na inny działający system na kompie (np windows lub inna dystrybucja linuksa).

Pojęcie "instalacja systemu" w gentoo należy rozumieć przez instalowanie poszczególnych składników systemu (system logowania, poszczególne usługi) i ich konfigurowanie. Nie ma się czego bać - większość programów ma domyślną konfigurację, która wystarcza dla większości użytkowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Ja od kilku lat dla zastosowań domowych używam Ubuntu. Zawodowo Windows.

 

Dla zastosowań na słabszych komputerach polecam dustrybucję Arch Linux http://www.arch-linux.pl/

Pakiety kompilowane pod architekturę i686, więc wydajność nie wiele mniejsza od Gentoo. Bardzo dobry menadżer pakietów. Aktualne wersje programów bez potrzeby czekania na koleje wydania. Łatwość i dowolność konfiguracji. Dobre wsparcie ze strony anglojęzycznej, ale i polskiej, społeczności. Myślę, że stosunek czasu poświęconego na instalację do szybkości działania jest bardzo pozytywny.

 

BTW, ciekawe czy Linus Benedict Torvalds lubi piwo ? :)

 

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe czy Linus Benedict Torvalds lubi piwo ? :D

Na pewno lubi Windows 7 :):lol:;):)

A co waszym zdaniem trzyma w lewej ręce? I jeszcze inne fotki :D

Edytowane przez Jejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.