Skocz do zawartości

Linux


Jejski

Rekomendowane odpowiedzi

czy zmienna PATH jest ustawiana z zachowaniem wartości ze środowiska użytkownika, czyli PATH=(cośtam-cośtam):$PATH. Nie wspominając o tym, że może być uruchomiony na koncie innego użytkownika, jeżeli to np. jakaś aplikacja webowa w kontenerze serwletów. ;)

Jak to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 146
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

  • 1 miesiąc temu...
To może, bo wierzę, że nie każdy ma czas pomniejszać zdjęcia etc, aby przesłać jak rok temu do mnie ?....

Jeśli ktoś używa ubuntu to wystarczy zaznaczyć w katalogu fotki> prawa mysz> Zmień rozmiar obrazków> poustawiać co się chce i już :tort: Proste i przyjemne. Wpadłem na to dopiero kilka dni temu, a bardzo się przydaje przy wrzucaniu zdjęć na forum. :tort:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla użytkowników ludzkich systemów mam lepszą propozycję - kopiujemy zdjęcia do zmniejszenia, odpalamy terminal, a tam...

 

$: mogrify *.jpg -antialias -size 400 -resize 400

Jeżeli rozmiar wynikowy (w powyższym przykładzie: 400 pikseli) jest dużo mniejszy niż źródłowy, to warto je trochę zmiękczyć:

 

$: mogrify *.jpg -antialias -unsharp 1x2+1+.10 -size 400 -resize 400

Szybko, zdrowo, a przy dużej ilości plików do obróbki, żeby sobie nie blokować kompiutera:

 

$: screen -dmS resizeimages mogrify *.jpg -antialias -unsharp 1x2+1+.10 -size 400 -resize 400

Jedna uwaga - program mogrify modyfikuje pliki w miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Na netbooku gdzie każdy milimetr ekranu jest na wagę złota sprawdza się nie najgorzej. Co prawda jest kilka niedociągnięć ale biorąc pod uwagę,że jest to debiut muszę powiedzieć że całkiem im wyszedł. Trzeba się przyzwyczaić do kilku rzeczy.

Poprzednik z 10.10 UNR był dużo gorszy, pasek był ustawiony na stałe czyli zabierał sporo miejsca, co przy 10'' ekranie powodowało,że strony trzeba było przewijać również w poprzek.Do tego było kilka pasków jeden pod drugim (pasek systemowy poniżej pasek narzędzi? i w przypadku przeglądarek zakładki pasek na adres itd) to na małym ekranie zabierało za dużo miejsca by wygodnie używać przeglądarki.

Co do tradycyjnych desktopów to ciężko jeszcze cos powiedzieć, napiszę coś jak przetestuje na moim laptopie (właśnie trwa upgrade).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Z powodu wahadła z dostępem do netu w pracy, tzn albo łącze 100Mb, albo 1Mb albo kompletny brak :okey: musiałem uruchomić net w komórce. Po testach różnych przeglądarek doszedłem do wniosku że trzeba wykorzystać telefon jako modem do lapka i właśnie tu zaskoczył mnie ubuntu. Podczas konfiguracji totalna przyjemność! Konfiguracja połączenia zajęła mi 30s. :) Powiem jeszcze że jestem zwykłym użytkownikiem okienek, a nie wymiatam w konsoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powodu wahadła z dostępem do netu w pracy, tzn albo łącze 100Mb, albo 1Mb albo kompletny brak :okey: musiałem uruchomić net w komórce. Po testach różnych przeglądarek doszedłem do wniosku że trzeba wykorzystać telefon jako modem do lapka i właśnie tu zaskoczył mnie ubuntu. Podczas konfiguracji totalna przyjemność! Konfiguracja połączenia zajęła mi 30s. :) Powiem jeszcze że jestem zwykłym użytkownikiem okienek, a nie wymiatam w konsoli.

To może zrób tutorial, bo ja na tym poległem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może zrób tutorial, bo ja na tym poległem.

W moim przypadku tel. nokia podłączony kablem usb w trybie pc suite, w kompie wybierasz połączenia sieciowe - modyfikuj połączenia - zakładka komórkowe - dodaj - wybierasz polska - wybierasz operatora i już. :okey: Musisz mieć połączenie 3G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć połączenie 3G.

To może tu jest haczyk? Ja to próbowałem zrobić u siebie w Obornikach i dupa.

 

 

A z innej beczki. Do tej pory mam Lśniącego Lamparcika. Ściągnąłem już sobie Malinową Mandarynkę. Czy jak ją zainstaluję, to MM przejmie wszystkie ustawienia z LL? Bo poprzednim razem jak robiłem upa to akurat było z format c: więc trochę inna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć połączenie 3G.

To może tu jest haczyk? Ja to próbowałem zrobić u siebie w Obornikach i dupa.

 

 

A z innej beczki. Do tej pory mam Lśniącego Lamparcika. Ściągnąłem już sobie Malinową Mandarynkę. Czy jak ją zainstaluję' date=' to MM przejmie wszystkie ustawienia z LL? Bo poprzednim razem jak robiłem upa to akurat było z format c: więc trochę inna sprawa.[/quote']

Musisz upgrade zrobić, a nie instalacje. Czyli ubuntu sobie zassie wszystko co potrzebuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć połączenie 3G.

To może tu jest haczyk? Ja to próbowałem zrobić u siebie w Obornikach i dupa.

 

 

A z innej beczki. Do tej pory mam Lśniącego Lamparcika. Ściągnąłem już sobie Malinową Mandarynkę. Czy jak ją zainstaluję' date=' to MM przejmie wszystkie ustawienia z LL? Bo poprzednim razem jak robiłem upa to akurat było z format c: więc trochę inna sprawa.[/quote']

Musisz upgrade zrobić, a nie instalacje. Czyli ubuntu sobie zassie wszystko co potrzebuje.

Czyli jak? Ja ściągam cały czas aktualizacje, ale to chyba nie to samo co zmiana wersji? Czy się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/upgrade

 

Ważny punkt 3: sudo do-release-upgrade

Z tym,że dotyczy Ubuntu Server. Mi po aktualizacji jesli nowa wersja jest dostępna wyświetla się Upgrade, z tym,że może opcja ta być ukryta, więc w Menadżer Aktualizacji->Ustawienia->Zakładka Aktualizacje, opcja na samym dole, czyli Aktualizacje Wydania powinna być ustawiona na "Zwykłe wydania".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/upgrade

 

Ważny punkt 3: sudo do-release-upgrade

Z tym' date='że dotyczy Ubuntu Server. Mi po aktualizacji jesli nowa wersja jest dostępna wyświetla się Upgrade, z tym,że może opcja ta być ukryta, więc w Menadżer Aktualizacji->Ustawienia->Zakładka Aktualizacje, opcja na samym dole, czyli Aktualizacje Wydania powinna być ustawiona na "Zwykłe wydania".[/quote']

Tak, tak już to znalazłem, ale mam jeszcze jedną wątpliwość, czy po zainstalowaniu automatycznym na pewno ściągnie mi wersję polskojęzyczną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/upgrade

 

Ważny punkt 3: sudo do-release-upgrade

Z tym' date='że dotyczy Ubuntu Server. Mi po aktualizacji jesli nowa wersja jest dostępna wyświetla się Upgrade, z tym,że może opcja ta być ukryta, więc w Menadżer Aktualizacji->Ustawienia->Zakładka Aktualizacje, opcja na samym dole, czyli Aktualizacje Wydania powinna być ustawiona na "Zwykłe wydania".[/quote']

Tak, tak już to znalazłem, ale mam jeszcze jedną wątpliwość, czy po zainstalowaniu automatycznym na pewno ściągnie mi wersję polskojęzyczną?

Co prawda mam drobne wątpliwości, ale moja odpowiedz jest Tak :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie będzie tak, że skoro teraz Kopyr posiada wersję 10.x to aktualizacja nastąpi do wersji aktualnej 11.x ? (a ta ostatnia chyba dalej EN)

Chy? Ja mam spolszczoną wersję a instalowałem kilka dni po wydaniu.

 

Tzn Język okien i ustawienia klawiatury. W sumie tyle jest potrzebne do normalnego użytkowania, nie wiem czy instrukcje są przetłumaczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie będzie tak' date=' że skoro teraz Kopyr posiada wersję 10.x to aktualizacja nastąpi do wersji aktualnej 11.x ? (a ta ostatnia chyba dalej EN)[/quote']

Chy? Ja mam spolszczoną wersję a instalowałem kilka dni po wydaniu.

 

Tzn Język okien i ustawienia klawiatury. W sumie tyle jest potrzebne do normalnego użytkowania, nie wiem czy instrukcje są przetłumaczone.

Wszystkie oficjalne (nie alfa, nie beta) wydania Ubuntu są spolszczone w momencie wydania.

 

A jak zaktualizować najprościej?

 

update-manager -d

Edytowane przez admiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie będzie tak, że skoro teraz Kopyr posiada wersję 10.x to aktualizacja nastąpi do wersji aktualnej 11.x ? (a ta ostatnia chyba dalej EN)

Spoko właśnie kończy mi aktualizować do wersji 10.10.

 

EDIT: poszło, jest po polsku.

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie będzie tak' date=' że skoro teraz Kopyr posiada wersję 10.x to aktualizacja nastąpi do wersji aktualnej 11.x ? (a ta ostatnia chyba dalej EN)[/quote']

Spoko właśnie kończy mi aktualizować do wersji 10.10.

Obyś tylko na tej wersji nie został.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.