Skocz do zawartości

Mieszadlo magnetyczne


JakubS

Rekomendowane odpowiedzi

Po zapoznaniu sie ze 'Zrob to sam' na wiki pokusilem sie o zmontowanie wyzej wspomnianego mieszadla.

Niestety sprzet nie do konca dziala :) Wszystko ladnie sie kreci lecz bez cieczy.

Po ustawieniu kolby z woda na mieszadle rdzenie magnetyczne w ulamku sekundy od wlaczenia wypadaja z osi (niezaleznie od predkosci obrotow wentylatora)

W tym samym naczyniu lecz bez wody rdzen kreci sie stabilnie.

Testowalem 2 rdzenie, 2cm i 3cm. W obu przypadkach zachowanie jest identyczne.

 

Czy ktos spotkal sie z podobnym problemem i moglby cos zasugerowac?

Edytowane przez JakubS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbuj zmienić odległość rdzenia od wentylatora.

Kombinowalem z roznymi ustawieniami. Magnesy nizej, wyzej, blizej srodka, dalej, 2 magnesy, 3 magnesy itp ...

Rece mi juz opadaja bo nie wiem co jeszcze moge zmienic :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodziło mi bardziej o zmianę odległości "wzwyż". Spróbuj coś podłożyć pod kolbę (byle nie metalowe)

Mocowalem magnesy bezposrednio na wentylatorze oraz na korku. Kladlem rowniez kolbe na roznego rodzaju podkladki.

W kazdym przypadku rezultat byl podobny...

Edytowane przez JakubS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokombinuj z obrotami. Ja zastosowałem taki potencjometr jaki miałem i żeby ustawić stabilną pracę muszę strasznie kombinować. Nawet lekkie muśnięcie potencjometru sprawia, że dipolek wypada z orbity, ale jak już uda mi się ustawić obroty to już się kręci. Czasem pozwalam rozpędzić się wiatrakowi i dopiero stawiam kolbę. A jak jest z ilością płynu w kolbie, to też może mieć znaczenie. Generalnie prawidłowo zrobione mieszadło powinno startować i działać, natomiast jeśli jest inaczej to trzeba coś zmodyfikować w konstrukcji. Ja swoje rozbierałem, modyfikowałem i składałem kilka razy, aż mi się znudziło. Teraz działa tak na 3+.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie przetestowalem z drugim wentylatorkiem. Ciagle to samo :)

Jutro musze skombinowac jakis zasilacz z regulacja napiecia i jakis dodatkowy potencjometr.

Teraz uzywam gotowego zestawu do regulacji predkosci obrotow wentylatora w komputerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno jest ważne rozmieszczenie N-S na magnesie kręcącym i mieszadle.

mieszadło przeważnie ma N |=====| S a ten który kręci nie może mieć np. N u góry a S na dole lub odwrotnie.

Tylko też górna powierzchnia musi mieć i N i S.( trzeba by to narysować ).

Też miałem problem wystarczyło obrócić kręcący magnes o 90 °.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie magnesy ktorymi dysponuje zostaly powyciagane z dyskow twardych.

Sa to bardzo podobne magnesy jak te wykorzystane przez kolege yemu do produkcji swojego mieszadla (zdjecie jego mieszadla ponizej).

 

Ciezko by bylo taki magnes obrocic o 90° :)

 

Miesz5.jpg

 

Obawiam sie iz faktycznie przyczyna calych problemow moze byc predkosc obrotow.

Postaram sie na dniach o porzadny potencjometr.

Edytowane przez JakubS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w/g mnie to nie prędkość tylko biegunowość magnesów .Jeżeli w tym magnesie masz u góry N albo S po prostu tylko jeden biegun a na dole drugi biegun to Ci nie zadziała.

Zadziała, tylko trzeba umieścić go w pewnej odległości od osi obrotu wiatraka. W położeniu centralnym wiatrak może w ogóle się nie kręcić z powodu zaburzenia pola magnetycznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pomoże żadne oddalanie , regulacja obrotów jak będzie tak jak na ostatnim rysunku.

 

A w pewnej odległości od wiatraka to też oczywiście musi być oddalone. I jeszcze dokładnie w osi.

 

W ostatnim przypadku być może zadziała jak mieszadło podział biegunowości będzie miało wzdłuż walca.Tak jak na drugim obrazku( Takiego nie miałem trudno było dostać)

Edytowane przez Z_bychu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Zostawiłem swego czasu rdzeń przyczepiony na magnesie, dziś próbowałem odpalić starter i ten rdzeń w ogóle się nie kręci na mieszadle, lekko przesuwa się na bok i tyle, wrzuciłem inny rdzeń i nie ma problemu. Hmm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Planuję lada dzień zamówić rdzeń, taki rym wyszedł. Po obejrzeniu http://piwowarbiega.com/test-rdzeni-magnetycznych/ widzę, że sporo tu dzieła przypadku i najbezpieczniej chyba kupić 6x20mm. Czy ktoś z Was ma problemy z tym konkretnym rozmiarem, a nie ma z innymi?

Planuję mieszać startery w litrowym słoiku.

Edytowane przez tolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozsądną wydaje się być reguła, by rozstaw magnesów, bądź magnes, nie był mniejszy niż rdzeń, jeśli masz dwa magnesy 15mm to idealnym powinien być rdzeń 30mm lub mniejszy. Nie widzę dużego sensu dużych rdzeni ale 20mm to jednak trochę mało pod 2l, a nie ma co za bardzo robić mieszadla pod 1l, więc przemysl to, prawie każdy się przesiada.

Nie wiem czy słoik w ogóle zadziała, musiałby mieć idealnie płaskie dno, już lepsze są chyba jakieś dzbanki na herbatę.

Edytowane przez Rocaille'r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Rozsądną wydaje się być reguła, by rozstaw magnesów, bądź magnes, nie był większy niż rdzeń, jeśli masz dwa magnesy 15mm to idealnym powinien być rdzeń 30mm lub mniejszy
Co ma być mniejsze od czego, bo coś mi się tu nie zgadza :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój błąd, wybacz :) oczywiście magnes lub długość całkowita rozstawu magnesów (z rozsadkiem) ma być większa niż sam dipol, to nie jest złota reguła, ale czytając o oglądając nie widziałem jeszcze by komuś dobrze złożone nie zadziałało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.