Skocz do zawartości

Druga warka - pytanie początkującego


Afro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dzisiaj planuję zrobić moją 2 warkę, tym razem zamiast cukru chcę dodać 1,7 kg ekstraktu jasnego WES (robię z brew kita Coopers Lager) w związku z tym mam pytanie ile do tego dodać wody żeby osiągnąć moc końcową piwa pow. 5%? 20 litrów będzie ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilośc alkoholu uzależniona jest od odfermentowania cukrów. Jeżeli chcesz miec ok. 5% alk., to brzeczka nastawna powinna miec na początku 11-12°Blg przy założeniu, że odfermentuje przynajmniej do 2°Blg. Jako że robisz zestaw z puszki, gęstośc początkową możesz łatwo sterowac poprzez dolewanie wody do przygotowanego ekstraktu. Z tego co pamiętam, instrukcja mówi aby ekstrakty rozrobic w 2l wody i później dodac 20l w fermentorze. Radzę Ci, abyś na początku dodał 17l i zmierzył gęstośc. Jeżeli będzie za wysoka, dodawaj powoli wody, aż uzyskasz oczekiwaną gęstośc.

Edytowane przez Spotter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił 23 litry - powinno wyjść trochę ponad 5%.

Edit: 1. Spotter mnie ubiegł, 2. Oczywiście jak chcesz mocniejsze, to zrób mniejszą ilość, ale mniej niż 20 litrów bym nie robił - nie wiem, czy stężenie alkoholu nie będzie za duże dla coopersowych drożdży - może niech się bardziej doświadczeni koledzy wypowiedzą.

Edytowane przez Scovron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy IPA miałem 22l z 12°Blg na początku. Same ekstrakty rozrobione w 2l wody miały ponad 3,5l. Dodałem tylko 18,5l zamiast tych 20 z instrukcji. Wtedy miałbym piwa więcej, ale słabsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że to miałeś na myśli :beer: Może źle to ująłem w słowa.

 

Nie mniej jednak radzę nowemu koledze najpierw dodac mniej, sprawdzic gęstośc i zobaczyc, czy go to satysfakcjonuje, czy nie. Drożdże niekoniecznie muszą odfermentowac do 2°Blg, tylko np. do 3°Blg - a wtej sytuacji zawartośc alk. będzie mniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.