Jump to content
Sign in to follow this  
coder

Browar Rokita, Marcowe #2

Recommended Posts

Aromat 7/12

Początkowo owocowy, jabłkowy (aldehyd?). Potem słodowy.

Barwa 2/3

Bursztynowy, opalizujący

Piana 5/6

Obfita, drobnoziarnista, trwała

Smak 14/17

Słodowy, lekko owocowy, z b.przyjemną nutka opiekaną.

Wykończony akcentem goryczkowo-owocowym. Dobrze zrównoważone, ale z przechyłem na goryczkę.

Goryczka 5/6

Przyjemna, nieco za wysoka

Odczucie w ustach 4/6

Przegazowane, ale nasyceniu to bardzo nie zaszkodziło

Razem 37/50

Bardzo smakowite piwo, z ciekawą nutką opiekaną, trudną do uzyskania. Bardzo pijalne.

Stylowości szkodzi nadmierna goryczka i owocowość.

Ten aldehyd octowy jest moją klątwą... No ale to chyba będzie jednak problem temperatury w piwnicy - w zimę było 12 stopni, więc jak tu porządnie lagerować - zbytnia owocowość pewnie też od tego będzie zależeć.

Dzięki za ocenę :P

:beer :beer:

Mam problemy z definitywnym rozróżnieniem aldehydu (zielone jabłko) od estrów (czerwone jabłko).

A szkoda, bo ich przyczyny są zupełnie rózne: estry = zbyt wysoka temperatura fermentacji (ale 12* to nie jest taka znowu wysoka), a aldehyd = przedwcześnie przerwana fermentacja - zbyt szybkie zlanie na cicha, obniżenie temperatury na koniec fermentacji, słabe drożdże itp.

Jeżeli masz ciągle problemy z aldehydem, radzę przedłużyć etap fermentacji burzliwej. Podbno na aldehyd pomaga tez zadawanie refermentacji fermentującą brzeczką (krausening)

Raczej zbyt szybko nie przelałem na cichą, bo z różnych powodów zwanych brakiem czasu przelałem dopiero po 15 dniach na cichą :P Może to być problem drożdży - nie robiłem startera, tylko rehydrowałem na krótko przed wlaniem ich do fermentora i dosyć długo startowały z fermentacją. Jak tylko zbuduję lodówę na fermentory zrobię marcowe #3 na tym samym zasypie, ale część warki zadam drożdżami rehydrowanymi, a część starterem i porównam wyniki.

Pozdrawiam :beer:

15 dni w przypadku lagera to raczej szybko, po jednej bolesnej wpadce (niedofermentowane wiedeńskie) nie będę teraz przelewał do klarowania wcześniej niż po 3 tygodniach. A jak się da to postoi i dłużej.

...

aldehyd = przedwcześnie przerwana fermentacja - zbyt szybkie zlanie na cicha, obniżenie temperatury na koniec fermentacji, słabe drożdże itp.

...

A ja się właśnie zastanawiałem skąd mi się ulęgło zielone jabłuszko w "Koelszu" i już wiem.

15 dni w przypadku lagera to raczej szybko, po jednej bolesnej wpadce (niedofermentowane wiedeńskie) nie będę teraz przelewał do klarowania wcześniej niż po 3 tygodniach. A jak się da to postoi i dłużej.

15 dni burzliwej i 34 cichej w temp. około 12°C - zeszło mi z 13°Blg do 2,5°Blg - wydawało mi się, że bardziej już drożdże mi nie odfermentują...