Jump to content
Sign in to follow this  
WielkiX

Jakie piwa górnej fermentacji dla początkującego

Recommended Posts

Witam

Pierwsza warka za mną ("dojrzewa" na cichej) - Pale Ale. Chętnie bym spróbował następnego przepisu - możecie polecić jakąś recepturkę na górniaki ? Zaznaczam, że w piwnicy gdzie będzie "dojrzewać" mam 20 stopni i żadnych urządzeń chłodzących.

Dzięki z góry

Dzięki,

Chociaż bardziej chodziło mi o sprawdzoną recepturkę na górniaka na suchych drożdżach, łatwego na początek.

Pozdro

Szukaj czegoś, co dobrze fermentuje w wyższych temperaturach, dla mnie wybór jest prosty- piwo pszeniczne. Znakomite do picia w ciepłe dni, fermentuje właśnie w cieplejszych warunkach i szybko dojrzewa, co jest dodatkowym atutem- ok. 2 tyg. i już raczysz się dobrym pszenicznikiem =]. Możesz też zrobić jakiegoś pale ale'a, ale te wymagają nieco więcej czasu. Kolejną propozycją jest a'la kolońskie. "A'la", jeżeli niemasz warunków do dojrzewania piwa w chłodzie. Ale tu nie mam doświadczenia, bo właśnie czekam na ochłodzenie albo jakąś lodóweczkę =]

Co do receptury, rozglądnij się za zestawami na bazie słodów. Dołączona jest szczegółowa instrukcja i coś dobrego zawsze wyjdzie=].

Edited by Marcusfff

Hej Marcsufff

Dzięki za podpowiedzi - Pale Ale właśnie dojrzewa, wole zacierać sam dobierając słody jednak, zobaczy się te przepisy na pszenice, może coś ciekawego będzie

Pozdro

Kolega powyżej dobrze Ci radzi, ale z tym pszenicznym to bym uważał. Zależy kogo będziesz raczył tym piwem. Jeśli koneserów obeznanych w temacie, w porządku - serwuj weizena. Jak zrobiłem kiedyś identycznie, zachęcony opiniami kolegów, popełniłem pszenicę. Nie powiem, smaczna była... a właściwie jeszcze jest ;) Towarzystwu wychowanemu na Żywcach, Lechach i Żubrach nie smakuje. Raz nawet ktoś życzliwy przestrzegł mnie, że jakieś to mętne, dziwnie pachnie goździkiem i generalnie nie bardzo ;)

Receptury na bazie słodów to dobry kierunek. Masz wielkie pole do popisu.

To może bitter?

Fajne, lekkie piwo na lato, bardzo proste zacieranie:

Przepis na ok. 25L brzeczki nastawnej:

Zasyp: pale ale 4,25kg, caraamber 0,3kg

Zacieranie: 68C - 60min

Chmielenie: fuggles 179HBU - 60min, east kent goldings 195HBU - 45min, styrian goldings 123 HBU - 5min, east kent goldings 56HBU - 5min

Drożdże: S-04 lub US-05

*HBU - alfa-kwasy*gramy

Hej Bimbelt

Z tą recepturą to trafiłeś idealnie. Tylko nie bardzo rozumiem jak policzyć gramaturę chmielu - mała podpowiedź ? =D

Dzieki

No dla przykładu Fuggle miał 5,1% alfa-kwasów, czyli mamy:

179HBU / 5,1 ~= 35g granulatu

Tylko nie bardzo rozumiem jak policzyć gramaturę chmielu - mała podpowiedź ? =D

Nawet większa podpowiedź, poczytaj sobie TUTAJ

Każdy chmiel różni się zawartością alfa-kwasów różnice są spore nawet przy tych samych odmianach. jak kupisz chmiel masz podaną ich zawartość np. 5,5% jeżeli chcesz 110HBU potrzebujesz 20g tego chmielu. a jak masz chmiel 11% a-k to jedynie 10g

Jak coś łatwego to pils na górnych:

5 kg słodu pilzneńskiego

50g chmiel goryczkowy

30g chmiel aromatyczny

Drożdże Safale US-o5 lub S-04

Zacieranie:

55C-10min

62-63C 20min

72-73C 20min

To może bitter?

Fajne, lekkie piwo na lato, bardzo proste zacieranie:

Chmielenie: fuggles 179HBU - 60min, east kent goldings 195HBU - 45min, styrian goldings 123 HBU - 5min, east kent goldings 56HBU - 5min

*HBU - alfa-kwasy*gramy

bimbelt - jakbyś mógł jeszcze tylko podać docelowe blg dla tego przepisu, to byłbym wniebowzięty ;) myślę, że w okolicach 12, ale wolę spytać..

w ogóle wątek bardzo mi podchodzi (temp. w piwnicy nagle wzrosła do 18C) - urlop nadchodzi, a przecież nie mogę zrobić jedynie 100 l saisona czy innych weizenów (które mi zresztą nie podchodzą :) choć piłem tylko cornelusa)

może ma ktoś jeszcze jakieś pomysły dla temperatur fermentacji 20C i powyżej ???

pzdr

Dla mnie wybór jest również prosty. Pszeniczne Weizen to świetne piwo :) Proste,smaczne i szybkie ;) No chyba,że nie warzysz dla siebie a dla innych.

może ma ktoś jeszcze jakieś pomysły dla temperatur fermentacji 20C i powyżej ???

pzdr

20°C to dobra temperatura dla wita. Moim zdaniem to lepsze piwo na upały od weizena, bo lżejsze, bardziej orzeźwiające.

To może bitter?

Fajne' date=' lekkie piwo na lato, bardzo proste zacieranie:

*HBU - alfa-kwasy*gramy[/quote']

bimbelt - jakbyś mógł jeszcze tylko podać docelowe blg dla tego przepisu, to byłbym wniebowzięty ;) myślę, że w okolicach 12, ale wolę spytać..

w ogóle wątek bardzo mi podchodzi (temp. w piwnicy nagle wzrosła do 18C) - urlop nadchodzi, a przecież nie mogę zrobić jedynie 100 l saisona czy innych weizenów (które mi zresztą nie podchodzą :) choć piłem tylko cornelusa)

pzdr

U mnie wyszło 12Blg, ale z tego co pamietam, to celowalem w 11-11,5 Blg.

Witam

Panowie ile cukru białego kryształ wrzucić na 20 l brzeczki nastawnej tego Jasnego Pełnego - http://pl.wikibooks.org/wiki/Piwowarstwo_domowe/Przepisy ? A ile glukozy ? - Bo nie wiem czy mi sie uda dzis glukoze w wiekszym opakowaniu dostac uda.

Pozdro

Nie dubluj tych samych pytań w różnych wątkach. Daj 120g cukru i będzie ok.

Elroy

Mysle, że jestem usprawiedliwiony - to sa 2 różne style wiec różne nagazowanie

Jejski

Dzięki ale jest problem bo nie dokonałem wszystkich pomiarów - te nerwy =D wiec pytam bardziej ile z doświadczenia niż z wyliczeń. Alwe dzięki - kalkulator na pewno się przyda przy następnych ważeniach

Pozdro

Alwe dzięki - kalkulator na pewno się przyda przy następnych ważeniach

Pozdro

Bardziej przyda Ci się waga niż kalkulator.