Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

o alfatoksyny bym się bardzo nie bał, jak było mało tej pleśni - na 20l to nie będzie wcale dużo, a też drożdżaki częściowo je neutralizują, obawiałbym się o wtórną infekcję, można by spróbować zagotować albo może siarkować(piro dobrze zabija pleśnie) tak jak się siarkuje wino, musiało by może jeszcze postać...

 

Stabilizacja młodego wina

Po zakończeniu fermentacji, najczęściej po pierwszym obciągu, jeżeli chcemy zatrzymać dalszą fermentacje to należy dodać 6-10g pirosiarczynu na 100 litrów wina. Dzięki stabilizacji możemy otrzymać lekkie wina półsłodkie lub półwytrawne, w przeciwnym wypadku całość cukru zostanie przerobiona na alkohol i otrzymamy wino mocne.

Stabilizacja gotowego wina

W przypadku win lekkich, przed rozlaniem go do butelek zaleca się jeszcze dodatkowe siarkowanie. Czynność ta stabilizuje mikrobiologicznie wino oraz dodatkowo je konserwuje. Dawkowanie to 6-10g pirosiarczynu na 100 litrów wina.

 

http://www.winiarze.pl/artykuly/winiarstwo/pirosiarczyn-potasu-informacje-ogolne-oraz-dawkowanie

Edytowane przez dhanab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy temperatura robienia startera na dolniaki ma jakieś zasadnicze znaczenie? do tej pory startery robiłem w temp pokojowej i trudno mi powiedzieć czy ma to jakiś wpływ na gotowe piwo bo doświadczenie mam niewielkie jeszcze z dolniakami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, warzę pierwszą warkę z zacieraniem w życiu, wg przepisu http://www.wiki.piwo.org/Special/Best/Premium_Bitter_%28Marynka_Bitter%29,_Arkadiusz_Makarenko_%28Makaron%29. Pytanie: Jeżeli w przepisie nie ma nic o ash out (78C) to nie przeprowadzać, czy jednak?

Dzięki z góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jestem w trakcie filtrowania przez stalowy oplot. Czy brzeczka powinna lecieć takim malutkim strumieniem (zapowiada się, że będzie to trwało baaardzo długo), czy to ja coś zrobiłem źle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma trwać długo. Nie można przefiltrować dobrze, a jednocześnie szybko. Długość filtrowania uzależniona jest od gatunku piwa, które warzysz, jednak zawsze jest to proces, którego nie powinno się przyspieszać.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leci ale powoli.

I jeszcze jedno pytanie, w przepisie mam 20 gram chmielu goryczkowego niemieckiego - czas chmielenia 1 godz. i 20 g chmielu aromatycznego lubelskiego - chmielenie przez ostatnie 15 minut. Czy przy takiej ilości goryczka będzie ledwo wyczuwalna czy dość wyraźna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.