Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

To po prostu drożdże na powierzchni pływające. Jeśli koniecznie szukasz infekcji to możesz bać się tych pianek kilku, gdyby było ich dużo to infekcje masz. Ale jeśli jej nie szukasz to się nie przejmuj, wygląda normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra a ile ma leżakować to piwo? w instrukcji mam napisane: 1-2 dni w temp. pokojowej, a następnie w niskiej stałej (optymalnie 8-12 stopni) przez 4 tygodnie, ale skoro drożdże zjadają cukier a użyłem: Safale S-04 one działają w temp 18-22 stopnie to czy nie w takiej temp. powinno ono leżakować???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rehydratacja drożdży: jak właściwe to zrobić z suchymi drożdżami???

Centrum Piwowarstwa pisze: wsypać do szklanki z przegotowaną ostudzoną wodą , nie mieszać czekać 20-30 minut i zadać do fermentora

Twój Browar w filmiku mówi: wsypać do szklanki z przegotowaną ostudzoną wodą, dokładnie mieszać i zostawić pod przykryciem na co najmniej godzinę

Browamator tak jak CP tylko że po tych 20-30 minutach pod przykryciem kolejne pój godziny mieszać

 

i bądź tu mądry, jaki sposób najlepszy?

no i Cp w instrukcji warzenia piwa nie napisali że brzeczką przed zadaniem drożdży należy napowietrzyć :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozsypuję drożdże po powierzchni przegotowanej i ostudzonej do ok. 30-35 stopni wody, zostawiam na ok. 20 minut, lekko wtedy całością mieszam żeby zamoczyły się drożdże które jeszcze są na powierzchni, zostawiam na kolejne 30 minut po czym mieszam dość porządnie i zadaję po ok. 10 minutach. Brzeczkę napowietrzam mieszając intensywnie fermentorem natychmiast po zadaniu drożdży (przez 5 minut).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji producenta (Fermentis) stoi:

 

 

"Rozsypać drożdże na powierzchni sterylnej wody lub brzeczki o temperaturze 27°C ± 3°C (80°F ± 6°F) wziętej w ilości 10 krotnie

większej niż masa drożdży. Pozostawić na 15 do 30 minut. Delikatnie mieszać w ciągu 30 minut, i tak otrzymany krem zadawać do zbiornika fermentacyjnego"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem to w sposób pośredni:

woda w szklance ostudzona do tem. podanej na opakowaniu drożdży, na nią sypałem powolutku drożdże żeby się nie zbrylały, ale i tak nie wszystkie "namokły" więc po chwili delikatnie zamerdałem i czekałem, potem znów zamerdałem i znów czekałem i tak ze 30min. Jak się zrobił krem to proces rehydratacji uznałem za zakończony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przelałem Pale Ale na cichą po 8 dniach burzliwiej, przez ostatnie 3 dni blg nie spadało co świadczy o końcu fermentacji, teraz zbiornik szczelnie zamknięty bez rurki. no i zbiornik spuchł zrobił się "wzdęty" czy za szybko przelałem??? uchylić lekko wieko by gaz uleciał i zamknąć z powrotem???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw lekko rozszczelniony. Podniosły się i dojadają resztki.

 

Nie zostawiałbym rozszczelnionego wieka na dłużej niż moment upuszczania gazu. To cicha fermentacja, mało co2 się wydziela, piwo pozbawione jest solidnej osłony (mimo tego, że jest w nim alkohol, ciągle podatne jest na zakażenia).

Upuść gaz, zamknij, w razie potrzeby powtórz. Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to jest Flokulacja drożdży???

chciałbym zrobić pampkin ale

alebrowar użył:

Safale US-05

 

a pinta:

Safbrew T-58 które lepsze???

Edytowane przez elroy
usunięte formatowanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to jest Flokulacja drożdży???

chciałbym zrobić pampkin ale

alebrowar użył:

Safale US-05

 

a pinta:

Safbrew T-58 które lepsze???I

Proszę o szybką odpowiedź bo dynia stygnie :P

A które Tobie bardziej smakowało?

ps. I po to mnie budzisz w środku nocy?

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.