Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

1. Wraz z zestawem AIPA nabytym w HB otrzymałem 10 g gipsu. Kiedy należy go użyć?

2. Czy 14 L wody do zacierania do 6 kg słodów to nie za mało?

 

1.Czy wiesz jaką masz wodę?

2. Zależy od sposobu zacierania. Możesz podnieść troszkę do 15L (2,5L na 1 kg słodu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda jest dobra, ale analizy dokładniejszej nie posiadam.

Edit

Zacieranie 65/40 min i 72/40 min

 

1.Nie jakość w tym wypadku jest istotna, ale twardość. Jeśli masz miękką wodę to dodaj z 3g do zacierania i resztę do chmielenia.

Jeśli masz umiarkowaną albo twardą wodę to ciężko powiedzieć czy powinnieneś użyć gispu czy nie. Jakby co dodaj połowę.

 

2. Możesz zacierać w jednej temperaturze. 67°C przez godzinę. Później można podgrzać do 75°C i zacząć filtrację. Możesz dodać wrzątku by podnieść trochę temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tydzień temu wlałem na próbę do trzech petów IPA na drożdżach US-5 na refermentację. Butelki ładnie spuchły, po 5 dniach w tem. 24° drożdze zaczęły opadać i piwo zaczęło się klarować. Przeniosłem butelki do piwnicy w temperaturę ok. 3°C i jak dzisiaj spojrzałem to się zrobiło mętne jak cholera. Ma tak być?? Nie powinno iść w kierunku klarowania się???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczytałem i dalej nic nie wiem :( mchu nie było ale przełom tak i to nie taki byle jaki

o ile dobrze pamiętam to temperatura nie ma za bardzo wpływu na rozpuszczalność białek, a ich wytrącanie to raczej substancje chemiczne i wysoka temp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda jest dobra, ale analizy dokładniejszej nie posiadam.

Edit

Zacieranie 65/40 min i 72/40 min

 

1.Nie jakość w tym wypadku jest istotna, ale twardość. Jeśli masz miękką wodę to dodaj z 3g do zacierania i resztę do chmielenia.

Jeśli masz umiarkowaną albo twardą wodę to ciężko powiedzieć czy powinnieneś użyć gispu czy nie. Jakby co dodaj połowę.

 

2. Możesz zacierać w jednej temperaturze. 67°C przez godzinę. Później można podgrzać do 75°C i zacząć filtrację. Możesz dodać wrzątku by podnieść trochę temperaturę.

 

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczytałem i dalej nic nie wiem :( mchu nie było ale przełom tak i to nie taki byle jaki

o ile dobrze pamiętam to temperatura nie ma za bardzo wpływu na rozpuszczalność białek, a ich wytrącanie to raczej substancje chemiczne i wysoka temp

Wiki cytat: "Osad złożony z małych cząstek białkowo-garbnikowych, które w zimniejszym środowisku silniej się wytrącają, a po podgrzaniu częściowo ponownie się rozpuszczają. Zimny osad powoduje mętnienie piwa w butelkach po schłodzeniu."

Jest tego więcej: https://www.google.pl/#hl=pl&gs_rn=1&gs_ri=hp&tok=dIKawDTBLCZn9r2588YarQ&cp=4&gs_id=62&xhr=t&q=zmetnienie+na+zimno&es_nrs=true&pf=p&tbo=d&output=search&sclient=psy-ab&oq=zmet&gs_l=&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_cp.r_qf.&bvm=bv.41248874,d.Yms&fp=846f06913bb1d7d6&biw=1540&bih=828

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tydzień temu wlałem na próbę do trzech petów IPA na drożdżach US-5 na refermentację. Butelki ładnie spuchły, po 5 dniach w tem. 24° drożdze zaczęły opadać i piwo zaczęło się klarować. Przeniosłem butelki do piwnicy w temperaturę ok. 3°C i jak dzisiaj spojrzałem to się zrobiło mętne jak cholera. Ma tak być?? Nie powinno iść w kierunku klarowania się???

Na bank to pytanie nie wymaga tego wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na bank to pytanie nie wymaga tego wątku.

 

co to za odpowiedź????????

To nie jest odpowiedź tylko stwierdzenie, zresztą słuszne, że nie jest to zagadnienie wymagające PILNEJ pomocy. To jest wątek dla potrzebujących pilnej pomocy. Nie zaśmiecaj go niepotrzebnie tylko poszukaj odpowiedniego wątku z opisem Twojego problemu albo załóż nowy.

Edytowane przez Fidel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potrzebowałem odpowiedzi na proste pytanie, a robi się z tego przepychanka słowna :(; zadałem proste pytanie dla kogoś z doświadczeniem i jedynie Mariusz_CH odpowiedział w normalny sposób za co mu dzięki; postąpiłem zgodnie z tym czego się dowiedziałem i czekam na efekty (już wczoraj mogłem zareagowac)

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ten temat jest specyficzny - kilku dodwiadczonych piwowarow ma go suskrybowanych, przez co przy kazdym nowym poscie dostaja powiadomienie na e-mail. W zamierzeniu mialo to sluzyc do szybkiej pomocy tym ktorzy z jakims dylematem widza nad garem zaciernym i liczy sie dla nich kazda minuta, ale pewnie niedlugo skonczy sie tak, ze subskrypcje anuluja, bo bedzie za duzo falszywych alarmow od piwowarow, ktorzy potrzebuja pomocy, ale nie natychmiastowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ten temat jest specyficzny - kilku dodwiadczonych piwowarow ma go suskrybowanych, przez co przy kazdym nowym poscie dostaja powiadomienie na e-mail. W zamierzeniu mialo to sluzyc do szybkiej pomocy tym ktorzy z jakims dylematem widza nad garem zaciernym i liczy sie dla nich kazda minuta, ale pewnie niedlugo skonczy sie tak, ze subskrypcje anuluja, bo bedzie za duzo falszywych alarmow od piwowarow, ktorzy potrzebuja pomocy, ale nie natychmiastowej.

Skoro tu zadałem swoje pytanie to uznałem że potrzebuje pilnie odpowiedzi, bo nie wiem co się dzieje. Jak się niewiele wie to wszystko, co jest niezrozumiałe, wydaje się zagrożeniem (łatwo jest "cwaniaczyc jak się dużo wie) liczę na to że takie tłumaczenie zakończy temat - dostałem odpowiedź na pytanie i jestem usatysfakcjonowany; dla mnie to koniec tematu zimnego zmętnienia. :smilies: Wszystkich których uraziłem pytaniem proszę o wybaczenie ;) a reszcie dziękuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem na etapie filtracji żytniego :/ niestety nie pomaga nic. Od samego początku w zasadzie przez oplot nie przedostała się ani kropla :/ Mieszałem, podgrzewałem, czekałem na ułożenie złoża, przy następnej próbie nie czekałem. Nie mam pomysłu co jeszcze można zrobić :/ jestem bliski rezygnacji i wylania całości do kanalizacji, ale może można jeszcze coś zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem na etapie filtracji żytniego :/ niestety nie pomaga nic. Od samego początku w zasadzie przez oplot nie przedostała się ani kropla :/ Mieszałem, podgrzewałem, czekałem na ułożenie złoża, przy następnej próbie nie czekałem. Nie mam pomysłu co jeszcze można zrobić :/ jestem bliski rezygnacji i wylania całości do kanalizacji, ale może można jeszcze coś zrobić?

 

Pewnie już po czasie ale może się przyda w przyszłości.

Przed zadaniem słodu spuść trochę wody przez kranik, wypełnisz wodą filtr, kranik i pozbędziesz się powietrza w układzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tydzień fermentacji burzliwej na wierzchu pływają jakieś zielone? grudki co robić czy to infekcja??? BLG zeszło z 13 do 4.

dziś znów będę mieżył blg

zamieszczam fotki:

http://fotoo.pl/show.php?img=480612_zdja-cie0647.jpg.html

 

http://fotoo.pl/show.php?img=480619_zdja-cie0649.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.