Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, Fradio napisał:

Tylko uważaj bo to wychodzenie może być dość spektakularne. Ja przy swoim pierwszym piwie chmielonym na zimno znałem te resztki do dwóch butelek i po otwarciu miałem szafki w kuchni do mycia. Wystrzeliło jak szampan:) 

Jak sie dobrze piwo schlodzi i niepotrzebnie butelka nie trzesie to da rade przelac tylko trzeba miec szklanke po reka od razu. 

I profilaktycznie najlepiej nad zlewem. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prośba - pomocy :facepalm::facepalm:

Moja 12 warka i pierwszy RIS.

15 litrów około 20 blg wczoraj około 19:00 zadałem drożdże – 2 litry starter. Pierwszy raz robiłem stater tj, do 1 litra brzeczki 8 plato z ekstraktu dodałem uwodnione us-05 – jedna paczka po 24 godzinach (od czasu do czasu mieszałem jak mogłem – brak magnetycznych ulepszeń) następnie po 24 godzinach dodałem kolejny 1 litr takiej samej brzeczki 8 plato i dalej mieszałem 24 godziny. W sumie starter był robiony dwu etapowo w celu namnożenia odpowiedniej liczby drożdży (wyliczyłem programem, że powinno wystarczyć na 22 blg a mam około 20 blg). I ten starter zadałem do napowietrzonej ręcznie brzeczki. Brzeczka była schłodzona do 22C. Całość zaniosłem do piwnicy – 20C otoczenie. Dzisiaj po 20 godzinach mam podjerzenia, że drożdże nie zabierają się odpowiednio jak to było w słabszych piwach.

Otworzyłem pokrywę i jakaś piana jest – na około 1 cm, wydaje mi się, że delikatnie ten gaz puszczają. Natomiast po nalaniu wody do rurki nie bulka. Wydaje się, że może za mało tych drożdży czy po prostu nie panikować bo przy 20 blg to normalne??

rozważam uwodnienie kolejnej paczki suchych t58 bo nic innego nie mam - doradźcie dobrzy ludzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, noxny napisał:

chociaż obstawiam nieszczelność fermentatora - w końcu nowo zakupiony to pierwsze piwo na tym sprzęcie

Jeszcze Ci wyjdzie to piwo przez nieszczelność w fermentorze :) Ruszyło. Zostaw w spokoju na 3 tygodnie. Masz może jakieś chłodniejsze miejsce w domu? Przy RISie 20 blg i 20 stopni otoczenia to dość sporo jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Pindin napisał:

20 stopni otoczenia

niestety 20C to minimum jakie mam. w mieszkaniu jest wahanie temp od 22-24C a w piwnicy mam stałe 20C cały czas. Dzięki za pomoc! pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, tomitomi13 napisał:

Szybkie pytanie:

Za 45 minut zadaję drożdże.

 

AIPA, 15BLG,  22L,

Mrmalty mówi bym dał 1,3 paczki czyli 14g.

 

Czy 11,5g - jedna paczka, uwodnione sobie poradzą?

A jakie masz alternatywy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Gawron napisał:

A jakie masz alternatywy?

Otworzyć drugą paczkę US-05.

Mam w zapasie... ale trochę szkoda :)

Własnie uwodniłem jedną paczke... ale druga mam w pogotowiu :)

Sugestie?

Edytowane przez tomitomi13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, tomitomi13 napisał:

Otworzyć drugą paczkę US-05.

Mam w zapasie... ale trochę szkoda :)

Własnie uwodniłem jedną paczke... ale druga mam w pogotowiu :)

Sugestie?

Jedna wystarczy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, tomitomi13 napisał:

Otworzyć drugą paczkę US-05

Imho dobry pomysł. Coś z us05 problemy są. Mi ostatnio lagowały 40 godzin w 12 blg. Zabutelkowałem, ale szału nie ma.

30 minut temu, tomitomi13 napisał:

Mam w zapasie... ale trochę szkoda :)

Szkoda to kilkugodzinnej roboty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Gawron napisał:

Imho dobry pomysł. Coś z us05 problemy są. Mi ostatnio lagowały 40 godzin w 12 blg. Zabutelkowałem, ale szału nie ma.

No ja ostatnio tez miałem delaya około 28h. 

Ale AIPA była prima sort. Znajomi wciąż wspominają :)... dlatego robię te własnie.

Zobaczymy co jutro będzie. Najwyżej zrehydratyzuje tę drugą i dodam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.