Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam pytanie kupiłem w Browamator dwa zestawy do uwarzenia piwa AIPA każdy na 10 litrów Piwa. W każdym zestawie była saszetka z drożdżami i zapis że jak robię 20 litrów to zadaję obie. Czy prawidłowo? Po 10 dniach burzliwej mam pianę ok 2-3 cm. I tu moje pytanie czy sprawdzać BLG czy czekać jeszcze aż piana opadnie?

A ja przy US-05 zgarniam drożdżowy korzuch i pobieram próbkę do pomiaru. Przy 17BLG zwykle po 8 dniach poniżej 3BLG nie spada, 10 dnia robię kontrolny pomiar i zlewa na cichą.

Na Twoim miejscu zrobiłbym pomiar za dwa dni kontrolę, a przez kolejne 10 to zdążysz jeszcze chmielenie na zimno zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam,

 

Mam pytanie kupiłem w Browamator dwa zestawy do uwarzenia piwa AIPA każdy na 10 litrów Piwa. W każdym zestawie była saszetka z drożdżami i zapis że jak robię 20 litrów to zadaję obie. Czy prawidłowo? Po 10 dniach burzliwej mam pianę ok 2-3 cm. I tu moje pytanie czy sprawdzać BLG czy czekać jeszcze aż piana opadnie?

A ja przy US-05 zgarniam drożdżowy korzuch i pobieram próbkę do pomiaru. Przy 17BLG zwykle po 8 dniach poniżej 3BLG nie spada, 10 dnia robię kontrolny pomiar i zlewa na cichą.

Na Twoim miejscu zrobiłbym pomiar za dwa dni kontrolę, a przez kolejne 10 to zdążysz jeszcze chmielenie na zimno zrobić.

 

 

Czemu Ci się tak spieszy z tymi pomiarami i przelewaniem? Zwykła niecierpliwość czy zależy Ci na wykorzystaniu maksymalnie świeżej gęstwy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dlaczego od razu spieszy, sprawdzam BLG i jeśli nie dyga w dół po dwóch dniach to przelewam.

Poczytaj Forum trochę, tyle się teraz tlucze, że na cicha się przelewa żeby odzyskać gęstwę, a nie "bo blg 2 dni stoi"

 

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Poczytaj Forum trochę, tyle się teraz tlucze, że na cicha się przelewa żeby odzyskać gęstwę, a nie "bo blg 2 dni stoi"

 

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

 

 

Koledzy wolna wola kto chce niech odzyskuje gęstwę, a kto chce niech przelewa na cichą i chmieli byle srogo  :naughty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Koledzy wolna wola kto chce niech odzyskuje gęstwę, a kto chce niech przelewa na cichą i chmieli byle srogo :naughty:

Pewnie, rób jak chcesz, tylko w takim razie po co pytasz się na forum co robić, skoro już decyzję podjąłeś?

 

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A ja przy US-05 zgarniam drożdżowy korzuch i pobieram próbkę do pomiaru. Przy 17BLG zwykle po 8 dniach poniżej 3BLG nie spada, 10 dnia robię kontrolny pomiar i zlewa na cichą.

Ja bym Ci radził poczytać co to fermentacja cicha bo wychodzi na to, że wypisujesz bzdury ;)

http://www.wiki.piwo.org/Fermentacja_brzeczki#Przebieg_fermentacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pewnie, rób jak chcesz, tylko w takim razie po co pytasz się na forum co robić, skoro już decyzję podjąłeś?

 

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

 

Kolego czytaj dokładnie, to nie ja pytałem.

Sorry, faktycznie podlaczyles się pod wcześniejszy post

 

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim, warzę teraz piwo gdzie po raz pierwszy mam zamiar użyć gęstwy drożdzowej. Wąchałem teraz gęstwe i pachnie dość nietypowo, kojarzy mi się to z syropem z pędów sosny, piwo które było nad gęstwą smakuje w miarę normalnie. Czy gęstwa z lodówki ma prawo pachnieć w taki "inny" sposób?

Nie chciałbym zadać zainfekowanej gęstwy, szczególnie że to piwo ma długo leżakować w butelkach.

Edytowane przez Pessos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wąchałem teraz gęstwe i pachnie dość nietypowo, kojarzy mi się to z syropem z pędów sosny, piwo które było nad gęstwą smakuje w miarę normalnie.

 

Musiałbyś użyć telefonu przesyłającego zapachy aby można coś było powiedzieć  :D . Mi zawsze gęstwa pachnie po prostu jak piwo z drożdżami... żadnych sosen i żywic. Po jakim to piwie (bo może super hiper IPA i te chmiele tak walą)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie

Robię właśnie West Coast IPA i fermentacja ruszyła mi bardzo powoli. Po obniżeniu temperatury do 19-20 stopni praktycznie ustała.

Podjeżewam, że drożdże nie były w najlepszej formie i tu pytanie:

Czy dodać drugą saszetkę drożdży do brzeczki ?

Czy może przygotować starter - właśnie złożyłem mieszadło magnetyczne?

Czy mogę jeszcze coś zrobić aby pobudzić fermentację i piwo odfermentowało jak najniżej się da bez podnoszenia temperatury ?

Drożdże US05 brzeczka około 13blg w chwili startu

Edytowane przez filip_gd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię piwo w stylu APA. Chciałem zrobić przerwę w 64st. Niestety zgapiłem się i zostawiłem włączony palnik na małym ogniu. W 25 min doszło do 82st. Wyłączyłem palnik, dolałem 3l zimnej wody i zeszło do 68st. Da się to uratować, czy zastopowałem wszystkie enzymy, wyszły garbniki i mogę lać w kanał?

 

P.S. Dolałem jeszcze 0,8l żeby zeszło do tych 4st.

 

Teraz mam 3,65kg zasypu i 16,6l wody

Edytowane przez teufel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób próbę jodową i sprawdź czy się zatrze. Jak tak to możesz ciągnąć do końca, coś tam wyjdzie. Jak mimo upływu czasu ciągle będzie skrobia to zabiłeś enzymy i dupa blada. W 25min mogło się zatrzeć.

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej zrobiłem 20min przerwy w 47st (mam trochę słodu żytniego). Teraz po godzinie odkąd zostawiłem miałem zastopować, próba jodowa pozytywna (nie ma ciemnej barwy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej zrobiłem 20min przerwy w 47st (mam trochę słodu żytniego). Teraz po godzinie odkąd zostawiłem miałem zastopować, próba jodowa pozytywna (nie ma ciemnej barwy).

W takim razie,chyba negatywna :-)

 

Wysłane z mojego V9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 17BLG zwykle po 8 dniach poniżej 3BLG nie spada

Kolego, moja warka fermentowana na US-05 to zejście z 15.5°BLG na 3.5°BLG po dniach 14. Fermentowane w temperaturze 18-19°C.

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przy 17BLG zwykle po 8 dniach poniżej 3BLG nie spada

Kolego, moja warka fermentowana na US-05 to zejście z 15.5°BLG na 3.5°BLG po dniach 14. Fermentowane w temperaturze 18-19°C.

Chyba musiałbyś 2 ziarenka drożdży wrzucić zeby tyle to trwało.

Zjadły na pewno szybciej.

Jedynie co, skądinąd słusznie, przetrzymałes te dwa tygodnie.

Ale nie wprowadzaj w blad, ze trzeba zero piatkom dwóch tygodni na przejedzenie 12blg

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale nie wprowadzaj w blad, ze trzeba zero piatkom dwóch tygodni na przejedzenie 12blg

Nie zapominaj o kwestii temperatury zadania, temperatury fermentacji, natlenieniu, ilości zadanych grzybów oraz ich jakości i żywotności jak również czy był starter, czy było uwodnienie (i jak one przebiegły) a także o objętości warki. No i o tym, czy było zacierane na słodko, na wytrawnie czy w stylu mieszanym. Czynników jest wiele... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.