Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

To też od podejścia zależy. Ja póki co twardo trzymam się opisów BJCP i jakiś tam swoich ustaleń. Osobiście mnie drażni jak właśnie zakładam sobie 14, a wychodzi chociażby 14,5 to rozcieńczam. Pewnie z czasem i ilością warek mi to minie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że to bardzo słuszne podejście. 0.5blg to jeszcze można przełknąć, ale między 14 a 16 da się wyczuć różnicę, a jak projektuję piwo to ma być ono takie jakie zakładam, a balling jest tu kluczowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi teraz widzę że jeszcze sporo nauki przedemną i poznanie mojego taboreta bo sam widziałem że chyba za mocno się gotowało i nawet trochę zmniejszyłem ale może wystarczy tylko na środkowym palniku a nie na trzech choć czytałem że powinno mocno śię gotować ale jak to jest to trzeba popróbować chyba ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie z tego co ja słyszałem, a mnie się jeszcze nie przytrafiło to brzeczkę też można "przypalić", tylko w takim sensie, że może dojść do pewnego rodzaju skalmeryliowania cukrów, co będzie odczuwalne w smaku. Ja gotuję na kuchence gazowej i zazwyczaj ciężko jest mi zagotować brzeczkę, więc też nie mam obaw, że się przypali. Najważniejsze, żeby ukazał się przełom i brzeczka pracowała w kotle.

Edytowane przez ModyCHOW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi teraz widzę że jeszcze sporo nauki przedemną i poznanie mojego taboreta bo sam widziałem że chyba za mocno się gotowało i nawet trochę zmniejszyłem ale może wystarczy tylko na środkowym palniku a nie na trzech choć czytałem że powinno mocno śię gotować ale jak to jest to trzeba popróbować chyba ?

 

Gotuj tak, żeby mieć odparowanie na poziomie 8-10% w godzinę.

Generalnie z tego co ja słyszałem, a mnie się jeszcze nie przytrafiło to brzeczkę też można "przypalić", tylko w takim sensie, że może dojść do pewnego rodzaju skalmeryliowania cukrów, co będzie odczówalne w smaku. Ja gotuję na kuchence gazowej i zazwyczaj ciężko jest mi zagotować brzeczkę, więc też nie mam obaw, że się przypali. Najważniejsze, żeby ukazał się przełom i brzeczka pracowała w kotle.

W tym przypadku raczej kluczowa jest długość gotowania. No i w niektórych stylach jest to wręcz porządane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Właśnie zacieram hefeweizena i się zorientowałem, że roggen którego w miedzy czasie będę butelkował jest na s-06, czyli takich jakie chce zadać do weizena. Roggen stoi delikatnie powyżej 2 tygodni w wiadrze bez zlewania na cichą. Czy mogę weizena zlać prosto na gęstwę po nim? Coś szczególnego muszę sprawdzić przed tym? Czy w takim przypadku po prostu zlewać z wysokości na gęstwę, czy trzeba ją jakoś rozmieszać? Będę pierwszy raz takie coś robił więc dobre porady mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko będzie drożdży dużo za dużo a to w weizenach nie jest dobry kierunek -

Oczywiście jeśli chcesz wygrywać konkursy bądź wzbudzić podziw innych piwowarów. Jeśli po prostu chcesz się napc piwa sam lub z kumplami to olej co pisalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to bardzo dobry pomysł przy ale'ach, bardzo często tak czynię. Ale akurat Furio ma rację: szczególnie jeśli lubisz bardzo bananowe weizeny - wskazany jest nawet underpitching, Piwo na pewno nie wyjdzie jakieś garbate, ale weizeny są specyficzne. Przy ale'ach rób tak śmiało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

niedofermentowac

Dlaczego?

 

 

 

overpitching creates an environment where yeast don't have enough nutrients to grow healthy.

 

oczywiście to się zdarza w warunkach brzegowych - nie twierdzę że każde piwo z overpitchingiem nie dofermentuje 

 

fajny wpis o overpitchingu na hbt

http://www.homebrewtalk.com/showthread.php?t=166221

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co sądzicie o tej pianie i białawym nalocie?m9okyr.jpg

 

Mieszanka drobnej piany i takiego nalotu jak np. na odstanej herbacie, związane z właściwościami twojej wody - o ile smakuje i pachnie normalnie to prawdopodobnie nic złego.

 

Widziałem u siebie różne 'filmy' na powierzchni, wynikające właśnie z właściwości użytej wody, ale żaden nie wyglądał tak brzydko, jak ten na zdjęciu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje pomocy z konkretnym pytaniem

 

Zrobiłem dziś pierwszą warkę z ekstraktów z własnym chmieleniem.

 

Do momentu dodawania drożdży wszystko robiłem jak należy i starałem się o najwyższą czystość.

Przyszedł moment dodawania drożdży i po pierwsze nie zrehydratyzowałem drożdży, a po drugie zamieszałem drożdże na powierzchni brzeczki aby opadły.

 

Czy przez takie obchodzenie się z drożdżami fermentacja wystartuje normalnie? czego się spodziewać? Czy można coś z tym zrobić?

 

Pytanie nr 2: Przy przesuwaniu fermentatora "zassało" mi trochę +- 2ml alk. o stężeniu 40% z rurki ferm., czy to istotne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. nie martw się, bezie dobrze

2. nie

 

BTW

pierwsze piwo i tak w większości przypadków jest pyszne ;)

(moje następne tez takie był :smilies: )

Dzięki za pocieszenie ;)

 

Dawno się tak nie czułem, tylko co chwile patrze na ten fermentor kiedy w końcu wystartuje. Ze wszystkimi rzeczami chyba tak jest na "pierwsze razy" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest szansa na kupienie US-05 dzisiaj gdzieś w Warszawie. Wczoraj zacierałęm, wszystko ładnie pięknie. Przez noc drożdże nie wystartowały. 0 piany i kompletnie nic się nei dzieje. Chce to zlać jak najszybciej zagotować i procedura od nowa z nowymi drożdżami.

 

Czy jak do jutra mi to postoi w fermentorze z drożdżami które nie wystartowały to może mi się popsuć przeczka? Co najlepiej zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.