Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć ! W fermentorze mam aipa wg receptury Dagome. Przez pierwsze 6 dni udało mi sie utrzymac temp. fermentacji w przedziale 15-17 st, niestety teraz już są potworne upały i przez 2 ostatnie dni na fermentorze mam 27 st :/ Robiłem dziś pomiar Blg i odfermentowało mi do 3 Blg, piwo jednak nadal pracuje i od czasu do czasu bulgocze. Pytanie dość banalne, ale czy zlewać juz na cichą czy czekać do zakończenia bulgotania ? Drożdze Safale US-05.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem tak zrobię.
Blg 3 - zlewam na cichą. Odczekam też swoje przed rozlewem. Nie będę zbyt martwił się bulgotaniem. 

 

 

 

no i żeby naprostowac bo dużo ludzi to czyta.
tylko co naprostować ? :) 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, miałem zaplanowany jutro dzień na warzenie, okazało się jednak, że będę musiał wyjśc na jakieś dwie godziny z domu. W jakim czasie najbezpieczniej jest zrobić przerwę w procesie produkcji piwa? Myślałem, żeby skończyć filtrację i zacząć chmielenie dopiero jak wrócę. Mogłoby tak być?Czy za duże ryzyko zakażenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Myślałem, żeby skończyć filtrację i zacząć chmielenie dopiero jak wrócę. Mogłoby tak być?Czy za duże ryzyko zakażenia?

Nie ma najmniejszego problemu :) 

Podczas chmielenia i tak gotujesz brzeczkę więc zachodzi sterylizacja . Spokojnie przefiltruj do wiadra , zamknij pokrywką . Jak wrócisz to zagotujesz i przeprowadzisz chmielenie , naprawdę nic się nie stanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemas.IE to nie do końca tak jest. Na słodzie jest pełno bakterii kwasu mlekowego, które sią aktywują (w zależności od źródła) poniżej 55C, a niektórzy piszą, że już nawet poniżej 60C.

Jak zagotujesz to wybijesz wszytko, ale brzeczka i tak będzie kwaśna. Podobno jest to jeden ze sposobów na robienie lambika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowa była o dwóch godzinach, Nic mu nie skwaśnieje , nie siej strachu ;)

Idąc tym tokiem rozumowania to przerwa ferulikowa powinna ci swasić piwo.Niektórzy robią 2 godziny takiej przerwy .

Poczytaj jak długo trwa zrobienie lambika .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo obejrzyj jak robią berlinera https://m.youtube.com/watch?v=0DZ2uMJ9mng

W skrocie 48-72h w 50c, przy czym 48 daje raczej lekka kwasnosc.

A z doswiadczenia - brzeczka ok 24h bez zagotowania, stała pół dnia w nagrzanym aucie, zakwasiła się, ale na poziomie dajacym ciekawy smak a nie wykrecajacym twarz.

W 2h to nic się nie stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W weekend robiłem przymiarkę do gose, piwo umyślnie zaszczepione mlekowcami, przez ok 44h utrzymywałem brzeczkę w temp. 43-50C.

Na powierzchni wyrósł kożuch, natomiast sama brzeczka była jedynie delikatnie kwaskowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie rację, że nie doczytałem o tych dwóch godzinach - mój błąd.

 

Przerabiam teraz zacieranie całonocne, lub przd wyjściem z pracy w połącznieu z BIAB-em bo małe dziecko nie pozwala mi na 8 godzinną sesję i na anglojęzycznych forach piszą wyraźnie, że mają chłopaki czasem kwas po 12 godzinach jeśli temperatura za bardzo spadnie. 48h w 50C może i daje lekką kwaskowość, ale pytanie co się stanie jak spadnie do powiedzmy 40,30 itp. No nic bardzo mnie podbudowaliście, że przy izolacji nie ma problemu bo mogę spokojnie na 14 zostawić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

48h w 50C może i daje lekką kwaskowość, ale pytanie co się stanie jak spadnie do powiedzmy 40,30 itp.

W Szczecinie mamy twardą wodę, więc być może na miękkiej wodzie kwaskowość byłaby wyraźniejsza.

Nie wiem czy wszystkie szczepy, ale na pewno większość mlekowców najlepiej się czuje w temp. ok 45C, więc wraz ze spadkiem temperatury zakwaszanie powinno spowolnić. W niższych temperaturach działa natomiast acetobacter, jednak przy temperaturach, które mieliśmy wcześniej w trakcie zacierania, myślę że powinien on już sobie kulturalnie zdechnąć ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.