Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Po pierwsze to witamy nowego piwowara :P .

Po drugie, to po 10 minutach czy 30 masz 69°C? Mieszasz zacier przed mierzeniem temp.?

 

Zauważyłem, że jeden z palników zamiast na zero poszedł mi w najniższy ogień, i złapałem 70C, teraz nie wiem za bardzo jak sprawdzić czy wszystko poszło ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zobaczyć jak wygląda pozytywna próba jodowa po 10 minutach, jednak mi się nie zabarwiło na ciemny kolor. Później zobaczyłem, że temperatura zamiast spadać lekko rośnie, okazało się że jeden z palników zostawiłem na najniższym ogniu zamiast wyłączyć i złapałem 70 stopni C. Zacieranie już trwa ponad 60 minut. Próby jodowe są negatywne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popraw ten schemat, jeżeli było inaczej:

0 min.- ??

30 min. - 69°C

60 min. - 70°C

 

W takim wypadku zacierałeś przez 60 min. w temp. 69°C. Wytworzyło się trochę więcej dekstryn odpowiedzialnych za pełnię i słodowość (nie słodycz) w piwie. Nie wiem co robiłeś, ale tragedii póki co nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zobaczyć jak wygląda pozytywna próba jodowa po 10 minutach

 

Teoretycznie przy obecnych słodach zatarcie dostępnej skrobi już po 10 minutach jest możliwe. Jednak pamiętaj, że wydłużając zacieranie jeszcze część skrobi może się uwolnić.

Jeśli masz wątpliwości co do wskaźnika jodowego to zrób próbę na odrobinie mąki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popraw ten schemat, jeżeli było inaczej:

0 min.- ??

30 min. - 69°C

60 min. - 70°C

 

W takim wypadku zacierałeś przez 60 min. w temp. 69°C. Wytworzyło się trochę więcej dekstryn odpowiedzialnych za pełnię i słodowość (nie słodycz) w piwie. Nie wiem co robiłeś, ale tragedii póki co nie ma.

 

Było mniej więcej tak

0 min - 68°C

30 min - 70°C

60 min - 67°C

No idę dalej :) może tragedii nie będzie

chodził mi o to czy nie wygotowałem enzymów i nie zepsułem wszystkiego bo mi próba jodowa nie wychodziła z początku na ciemno, nic się nie barwiło i nie wiedziałem czy się pozbyłem skrobi czy przesadziłem. Pierwsza warka, zobaczymy co wyjdzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, szybka sprawa:

To moja 5 warka. Dodawałem sobie zawsze drożdże przed snem, i rano już ładnie pracowało. Teraz dodałem o 3:30 ddrożdzę (6 godzin temu) i nic - żadnej piany, a na dnie fermentora jest wyraźna biała warstwa drożdży. Padły? Dodłem je jakoś przy ~33 stopni. Najpierw je w wodzie rozpuściłem, oczywiście.

 

s-05

Edytowane przez villeh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodłem je jakoś przy ~33 stopni.

 

Trochę wysoka temperatura zadania (najlepiej schładzać do dolnej granicy widełek pracy drożdży), ale nie powinno się jeszcze nic stać bardzo strasznego. Lag 6h to też nie jest jeszcze tragedia, czasem bywa dłuższy. Na razie czekaj, bo i tak wiele więcej zrobić nie możesz.

Swoją drogą bez podania ekstraktu i objętości brzeczki, rodzaju drożdży i sposobu zadania (suche - z saszetki?, rehydratyzowane?, czy płynne - starter? gęstwa?, ile?) to trochę wróżenie z ręki przez telefon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33C to zbyt wysoka temperatura, mogłeś ubić drożdże... Ogólnie zasadą jest, że drożdże dodajemy w takiej temperaturze w jakiej będzie prowadzona fermentacja. Duży błąd, możliwe że mogą jeszcze ruszyć jak wszystkich nie ubiłeś. Po za tym mała ich ilość na 17 blg powinneś dać dwie saszetki albo na przyszłość zrobić najpierw lżejsze piwo, następnie mocniejsze i zadać gęstwę do niego. Masz jakieś inne drożdże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie graniczna wartość to 30-35 C w zależności od szczepu. Fermentis podaje na saszetce 30C... Ogólnie to zaczekaj jeszcze parę godzin, jak nic się nie będzie dalej działo to przed 20 zrehydruzuj s-04 i zadaj, wyjścia innego nie będziesz miał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie graniczna wartość to 30-35 C w zależności od szczepu. Fermentis podaje na saszetce 30C... Ogólnie to zaczekaj jeszcze parę godzin, jak nic się nie będzie dalej działo to przed 20 zrehydruzuj s-04 i zadaj, wyjścia innego nie będziesz miał.

30-35C to optymalna temperatura uwodniania drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25-30C to optymalna temperatura wzrostu dla większości szczepów, także bym się nie przejmował tym, że zadałeś je w 33C to ich nie ubiło. Większość szczepów ma tolerancję do 35-37C, a niektóre do 44C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.