Jump to content

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !

coder
 Share

Recommended Posts

Czy mogę wlać ok. 3 L przegotowanej i wystudzonej brzeczki (po odzyskaniu z dużej ilości chmielin) do fermentującego już od kilku godzin piwa (AIPA)?

Jakie mogą być tego ewentualne negatywne skutki?

Czy mogę wlać ok. 3 L przegotowanej i wystudzonej brzeczki (po odzyskaniu z dużej ilości chmielin) do fermentującego już od kilku godzin piwa (AIPA)?

Pewnie, ze możesz :)

Wyszło mi 17,5 litra brzeczki 18 blg - miało mi wyjść 16 blg.

Mogę dolać wody do 20 litrów? Jak obliczyć ile dolać wody, żeby uzyskać 16 Blg?

Dolać zimnej wody z kranu czy przegotowanej i wystudzonej? Jeszcze nie zadałem drożdży.

Wyszło mi 17,5 litra brzeczki 18 blg - miało mi wyjść 16 blg.

Mogę dolać wody do 20 litrów? Jak obliczyć ile dolać wody, żeby uzyskać 16 Blg?

Dolać zimnej wody z kranu czy przegotowanej i wystudzonej? Jeszcze nie zadałem drożdży.

Jak dodasz 2,5L przegotowanej i ostudzonej wody to otrzymasz 20L o gęstości 15,9 Blg.

Pewnie, ze możesz :)

Dziękuję.

Witam wszystkich.

Mam jedno pytanie.

W niedzielę zadawałem drożdże do 3 piw (2x Safale US05, 1xSafale Us04). Jedno piwo na US05 miałem normalnie z rurką fermentacyjną, a w 2 pozostałych rurki fermentacyjne miałem w postaci wężyków idących do 5-litrowych butli z wodą.

Na razie w tym piwie z normalną rurką drożdże wyraźnie pracują. W dwóch pozostałych nie widać, żeby "bulgało". We wszystkich fermentorach denko jest wyraźnie wypukłe, dodatkowo w tych butlach jest mnóstwo pęcherzyków powietrza na ściankach.

Jestem trochę zaniepokojony, czy powinienem wsypać nowe saszetki do tych piw, czy zaczekać jeszcze?

Z góry dzięki za odpowiedź.

Miałem podobny problem. Okleiłem wiadro taśmą na łączeniu z wiekiem + docisnąłem rurkę fermentacyjną i upewniłem się że wszystko wydaje się być szczelne.

Brak bulkania to nie problem, kilka razy fermentowałem piwo bez efektów w rurce i wyszły ok.

Dlatego ja polecam przesiąść się na przeźroczyste fermentory. Wystarczy obwinąć kocem żeby osłonić przed światłem, lub wstawić w ciemne miejsce, a w dowolnej chwili można spojrzeć na postępy fermentacji bez konieczności otwierania wieka czy ekwilibrystyki z latarką. Tak jak pisali poprzednicy, jest piana, jest fermentacja.

Nie chciałem zakładać nowego wątku, bo mam szybkie pytanie i liczę na szybką odpowiedź. Dzisiaj butelkowałem piwo i zaskoczył mnie widok drożdży na dnie fermentora. Wyglądały jak małe wulkaniki o konsystencji no, ten... kupy. Nigdy wcześniej takich nie widziałem i nie wiem o co chodzi. Mógłby mnie ktoś uspokoić, że wszystko gra? Użyte drożdże to safale s-04.

post-7027-0-29515800-1413981213_thumb.jpg

post-7027-0-15493000-1413981216_thumb.jpg

nie ma piany a fermentacja jest

np. cicha :)

A się tam czepiacie, skrótem myślowym poleciałem, ot ma wina. Chodziło mi o burzliwą, bo to głównie przy niej ludzie mają stresy, że nie bulgota im w rurze. Eh... ;)

P.S.

będąc ścisłym, macie rację. :)

Edited by Jugulator

Witam.

Zabutelkowałem 27.07 Imperial IPA i na całe 40szt TYLKO 2 sztuki byly idealnie nagazowane, a w pozostałej części zero gazu. Jaka może być tego przyczyna?

Witam.

Zabutelkowałem 27.07 Imperial IPA i na całe 40szt TYLKO 2 sztuki byly idealnie nagazowane, a w pozostałej części zero gazu. Jaka może być tego przyczyna?

1.) Nie dałeś surowca do refermentacji do reszty butelek

2.) w butelkach było coś co zabiło drożdże (środek dezynfekujący)

1.) Nie dałeś surowca do refermentacji do reszty butelek

2.) w butelkach było coś co zabiło drożdże (środek dezynfekujący)

1.Surowiec do refermentacji(130g) był rozpuszczony w 0,5l wody przygotowanej i wymieszany z piwnem przed butelkowaniem.

2. Robilem tak jak zawsze i nigdy nie mialem takego problemu. Butelki zdezynfekowane OXI i zostawione na suszarce do wyschnięcia.