Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ekstrakt 16blg ma prawo być olejisty?

Zrobiłeś próbę jodową? Zacieranie 68°C przez 1h nie daje gwarancji przerobienia całej skrobi. Skleikowana skrobia to kisiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem. Doszła do mnie dzisiaj paczka z Browamatora, w której między innymi był zestaw surowców do Pale Ale (z zacieraniem).

W zestawie miały być chmiele East Kent Goldings (30g) i Fuggles (30g), ale dostałem dwa razy East Kent Goldings - nie dostałem Fuggles, który jak mi się wydaje z opisu warzenia - jest ważniejszy.

Warzyć będę w sobotę (inny termin mi nie pasuje), więc nie zdążę dokupić już żadnych chmieli i nie wiem, co mam teraz zrobić?

Warzyć to Pale Ale z 60g East Kent Goldings bez Fuggles?

Mam jeszcze 30g Citry, które i tak planowałem dodać na cichą, ale nie wiem, czy jest sens dodawać tam aż 60g East Kent Goldings podczas warzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ekstrakt 16blg ma prawo być olejisty?

Zrobiłeś próbę jodową? Zacieranie 68°C przez 1h nie daje gwarancji przerobienia całej skrobi. Skleikowana skrobia to kisiel.

 

Tak zrobiłem, chociaż przyznam, że robiłem ją na szybko. Czym się różni konsystencja kiślu od oleju? Mi brzeczka wyszła jednolicie oleista, z trudem przez ponczoche przeszła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobiłem, chociaż przyznam, że robiłem ją na szybko. Czym się różni konsystencja kiślu od oleju? Mi brzeczka wyszła jednolicie oleista, z trudem przez ponczoche przeszła.

Co to znaczy "na szybko"? Konsystencja jest pochodną lepkości kisiel jest bardziej lepki od oleju ale jeżeli go rozcieńczyć to przy odpowiednich proporcjach dostaniesz taką lepkość jak oleju. Inną przyczyna dużej lepkości brzeczki są b-glukany ale w słodzie pale nie powinno ich być bo to słód dobrze rozluźniony. Weź próbkę brzeczki wkropl do niej trochę wskaźnika skrobi albo jodyny. Jeżeli roztwór zabarwi się na granatowo to masz skrobię, jeżeli na brązowo-czerwono to większe dekstryny (też daję efekt lepkości).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Na szybko" z uwagi na to, że musiałem podkręcić tempo warzenia i próbę jodową zrobiłem poprostu ekspresowo (jak i inne rzecz). Dokonana dziś próba jodowa wyszła negatywna.

 

Zgoda - każdy może napisać w ten sposób, wole jednak pomoc kolegi JacekKocurek i WiHuRa.

 

Edit: Podejrzewam, że zacierałem w za wysokiej temperaturze a wina może leżeć tu po stronie nowego termometru DIY.

Edytowane przez frc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokonana dziś próba jodowa wyszła negatywna.

 

Edit: Podejrzewam, że zacierałem w za wysokiej temperaturze a wina może leżeć tu po stronie nowego termometru DIY.

No dobrze ale co oznacza negatywna? Zabarwiło się piwo czy nie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

9 tygodni temu uwarzyłem risa 25 blg na m10 i stouta 13 blg na s-04 ( z jednego zasypu)

stout po 7 tygodniach zszedł do 6 i wylądował w butelkach - jest ok - nieprzegazował się

chciałem risa butelkować dziś ale zeszło do 15 blg

fermentacja risa - 2 dni w 22 a potem do piwniczki na 18-19, risa było tylko 9 litrów a zadałem całą paczkę drożdży - piana podeszła aż pod pokrywkę w 40 litrowym wiadrze

 

teraz pytanie co robić

butelkować? zadać inne drożdże? zlać na cichą i poczekać?

jeśli zadać inne drożdże to ma ktoś pożyczyć paczkę sucharków we wrocku bo TB raczej dziś nieczynny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabarwiło się na ciemny czerwony.

Czyli jednak próba jodowa dała wynik pozytywny, w piwie masz dekstryny, czyli skrobia nie została rozłożona jak należy. Tego piwa do udanych raczej nie zaliczysz.

Pośpiech w piwowarstwie nie jest wskazany :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz pytanie co robić

butelkować? zadać inne drożdże? zlać na cichą i poczekać?

jeśli zadać inne drożdże to ma ktoś pożyczyć paczkę sucharków we wrocku bo TB raczej dziś nieczynny

Pewnie każdy udzieli Ci innej rady...

Ja ostatnio miałam podobny przypadek. Piwo przelałam do innego fermentora, tak aby pozbyć się starych drożdży i zadałam gęstwą zebraną z innego piwa. Pomogło i RIS wyszedł całkiem udany. Proponuję więc dodać świeże drożdże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabarwiło się na ciemny czerwony.

Czyli jednak próba jodowa dała wynik pozytywny, w piwie masz dekstryny, czyli skrobia nie została rozłożona jak należy. Tego piwa do udanych raczej nie zaliczysz.

Pośpiech w piwowarstwie nie jest wskazany :|

Aczkolwiek nie jest tak źle jak w przypadku obecności skrobi. Piwo po prostu nie odfermentuje głęboko i będzie treściwe. Bardzo treściwe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z Pale Ale. Zacieranie, filtracja itd. przebiegły pomyślnie, ale piwo strasznie szybko odfermentowało. Drożdże dodałem w sobotę koło 21:00, w niedzielę mocno bulkało, a w poniedziałek rano absolutna cisza.

Po kilku godzinach od zadania drożdży temperatura skoczyła do 26 stopni, mimo że w pomieszczeniu było 20 i dodatkowo fermentor stał na zimnych płytkach. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że drożdże już opadły, a na fermentorze nie ma ani śladu po fazie wysokich krążków. O co chodzi? Jest tylko warstwa drożdży (tak mi się wydaje - taka plastelinowa mazia szarego koloru) mniej więcej centymetr nad wysokością brzeczki.

Blg spadło z początkowych 11 do 5, więc wychodzi na to, że wszystko poszło ok, ale nie było wysokich krążków i piwo ma słodki, owocowy smak pozostawiający mocną, nieprzyjemną gorycz na języku.

Będzie coś z tego? Mam jakoś poruszyć te drożdże do dalszej pracy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie jestem pewien, ale muszę się upewnić.

Zacząłem zacieranie piwa. Wystawiłem gęstwę z lodówki.

Gęstwa trąci takim kwaskowatym aroamtem, piwo nad gęstwą jest kwaśne jak cholera.

Czy to dyskwalifikuje tę gęstwę? Jest zapach kwaskowaty, żadnych innych niepożądanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.