Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Jaką ustawiłeś temperaturę fermentacji? Jeżeli jest niska (poniżej 15stopni) to drożdże mogły jeszcze nie ruszyć na tyle, żeby dać oznaki, chociaż tak jak piszesz - najprawdopodobniej drożdże padły przy uwadnianiu i te co przeżyły nie dadzą rady rozruszać fermentacji. To przy założeniu, że zacieranie i filtracja poszła tak jak trzeba i masz przekonwertowaną skrobię do maltozy.

 

Jeżeli to ma być warka na "rozruszanie" to bym się nie zastanawiał i uwadniał te US05 (w temperaturze w jakiej masz brzeczkę) i dodawał do fermentora. Jeżeli masz temperaturę przynajmniej 17-18 stopni to w ciągu kilkunastu godzin fermentor nabrzuszy się i będziesz widział, że fermentacja ruszyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura uwodnienia drożdży około 40 stopni,  o ile faktycznie taka była (a nie np. dopiero obniżyła się do tylu po zalaniu drożdży gorętszą wodą) na pewno nie zabiła drożdży, co więcej, jest według co najmniej części źródeł pożądana lub przynajmniej prawidłowa. Mogły natomiast doznać szoku, jeśli wlałeś je takie ciepłe do zbyt zimnej brzeczki.  Przy sucharach 3 miesiące po terminie przy trzymaniu w lodówce nie powinny być problemem,  aczkolwiek ich żywotność pewnie jest słabsza niż w świeżej paczce. Ja bym poczekał.

Edytowane przez Łachim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze uściślę. Sucharki były wsypane do wystudzonego wrzątku przykrytego sreberkiem z wbitą sondą termometru dla pomiaru temp. Potem uwodnione drożdże wystudzono do temp ok 17st. i wlane do brzeczki o podobnej temp. Temperatura otoczenia w miejscu fermentacji to ok 16st. Pamietam z poprzednich warek ze w podobnych warunkach rano na drugi dzień zazwyczaj fermentacja już była w pełni a na następny dzień już zanikały wręcz objawy, tak szybko s04 przejadały. Podejrzewam że jednak chyba ubiłem większość przez zbyt wysoką temp uwadniania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. to finał był taki, że wczoraj na wszelki wypadek dodałem jednak saszetkę us-05 rozsypując po powierzchni brzeczki bez uwadniania. Dziś rano pojawiła się już warstwa piany na brzegach fermetora i coś zaczęło nieśmiało bulkać, więc raczej będzie ok. Być może trochę za bardzo spanikowałem na początku ale mówię, byłem przyzwyczajony do szybszej reakcji s04. Dużo sobie nie obiecuję po piwie ale szkoda mi było go całkiem zmarnować i dlatego chciałem jakoś to ratować. Za wszystkie rady kolegom dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. to finał był taki, że wczoraj na wszelki wypadek dodałem jednak saszetkę us-05 rozsypując po powierzchni brzeczki bez uwadniania. Dziś rano pojawiła się już warstwa piany na brzegach fermetora i coś zaczęło nieśmiało bulkać, więc raczej będzie ok. Być może trochę za bardzo spanikowałem na początku ale mówię, byłem przyzwyczajony do szybszej reakcji s04. Dużo sobie nie obiecuję po piwie ale szkoda mi było go całkiem zmarnować i dlatego chciałem jakoś to ratować. Za wszystkie rady kolegom dziękuję.
Jak ci się nie chce bawić w uwadnianie to syp 1-2 paczki na pianę od razu. Napowietrzaj blenderem końcówka trzepaczka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam pytanie w kwestii podratowania ris-a, a mianowicie dosyc głeboko odfermentował, a zależy mi aby był pełniejszy, myslałem o zadaniu maltodekstryny do drugiego wiadra i przelanie przed butelkowaniem, i teraz pytania: czy zda to egzamin ? i lie tego doda? , warka to około 25 litrów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, czy odfermentował za głęboko, bo brzeczka wyszła zbyt fermentowalna, czy dlatego, że się dostały dzikusy fermentujące dekstryny. Jeśli to drugie, to dodatek maktodekstryny może okazać się zgubny, gdy fermentacja ruszy w butelkach.

 

Z innych rozwiązań, prędzej bym dodał laktozy.

Edytowane przez Łachim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Post kolegi @sly foxjjako nie pilny został ukryty wraz z odpowiedziami. Jednak odpisał, że jest wlasxiwe w trakcie rozlewu co zmienia sytuację.

Btw zastanawia mnie w ogóle idea wątku. Czy nie czas go zakończyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć jestem w trakcie warzenia a w zasadzie już przed samym zadaniem drożdży mały problem jest.

Robie milkshake
Mam 22L 16blg z czego 600g to laktoza
Ile zadać gęstwy fm52
Wiek gęstwy 1.5tydz.

Nie zmierzylem przed dodanie laktozy

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dokładnie 1,7 kg...
Przypuszczam, że niezupełnie o to chodziło

Podejrzewam, że pytającemu mogło chodzić o równoważną ilość słodu pilzneńskiego, który można zastąpić tą jedną puszką. Gdyby tak było, to można tak szacować: cukry stanowią około 75-80% masy ekstraktu czyli około 1.3 kg. Jeżeli wydajność zacierania przyjąć 55%, to ta puszka ma w sobie tyle samo cukrów co zatrzesz z około 2.3 kg słodu. Oczywiście, liczby są mocno niepewne i zależą od sprzętu, wydajności itd.

No i chyba (proszę o potwierdzenie innych) przy zacieraniu (szczególnie w 63 stopniach) dostajesz dużo cukrów fermentowalnych, a w ekstrakcie masz dużo cukrów niefermentowalnych. Więc to powyższe oszacowanie może być nieco zwodnicze jeżeli chodzi o efekt końcowy (a nie blg brzeczki).

A jeżeli pytającemu chodziło o coś innego, no to przepraszam.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Muchor napisał:

Przypuszczam, że niezupełnie o to chodziło

No faktycznie, @INTseed napisał "słodu" nie ekstraktu, trochę się pospieszyłem z heheszkami.

Miałem ostatnio okazję robić puchę, z 2  gozdaw 1,7 wyszło 20l 12 blg, czyli faktycznie jedna pucha wychodzi jak 2 kg mniej więcej.

Ale skoro to ostry, to pewnie i tak już po ptakach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, 

Mam pewien problem z pierwszą warką i niskim odfermentowaniem. Zasyp na sweet stout bez laktozy:

  • 4,0kg słód pale ale VIKING MALT
  • 0,3kg słód karmelowy 300 VIKING MALT
  • 0,3kg palony jęczmień VIKING MALT
  • 0,2kg słód czekoladowy ciemny VIKING MALT
  • 0,5kg dodatkowo błatki owsiane błyskawiczne
  • 50g chmiel Challenger

Zacierałem w 69 stopniach, na koniec miałem 23 litry 11 blg, które później odparowały i zostało 18 litrów (nie sprawdziłem wtedy blg ale założyłem że przy odparowaniu 20%, blg zwiększyło się o 20% do wartości ~13-14 blg. Napowietrzyłem poprzez przelanie 5-krotne do innego fermentora, zadałem drożdże US-04 (jedna saszetka), wcześniej uwodnione w 25 stopniach (około 20 minut) do brzeczki o temperaturze ~18-19 stopni. Fermentacja prowadzona w 16 stopniach (na fermentorze) 2 tygodnie - zostało dosyć sporo osadu na dole fermentora. Po 2 tygodniach temperatura podniesiona do 20 stopni, wczoraj po 5 dniach w tej temperaturze (19 dniach fermentacji łącznie) zmierzyłem blg i wyszło 7 .... miałem już dawać na CC na balkon i butelkować w sobotę.

Nie przelewałem na cichą, zmieszałem cały fermentor i ten osad na dole łyżką i pobujałem trochę fermentorem. Co dalej robić ? dać jeszcze tydzień i sprawdzić czy zejdzie ? chociaż po 19 dniach spodziewałem się wyniku w okolicach 3-4 blg. Sprawdziłem balingometr, na wodzie pokazuje 0.

Edytowane przez Sebastian K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

US-05 czy S-04? Bo to różnica...
Zacierałeś na słodko. Dałeś dość mało drożdży jak na 14°Blg.
Poza tym najpierw schłódź brzeczkę do temperatury zadania drożdży a potem je zadaj. Nie zadawaj w wyższej temperaturze a potem jeszcze wstawiaj do niższej. Jak pisze John Palmer "zadawaj zimno, fermentuj ciepło"
Teraz grzebanie łyżka nic nie da. Zobacz czy Blg nie będzie spadać a jeśli nie to butelkuj.

Wysłane z mojego BLA-L09 przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.