Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Furjat napisał:

poprosiłem matkę, aby rano ja napowietrzyła i zadała uwodnione drożdże (us-05). 

Mama główny piwowar, wykonała najważniejsza czynność. Czy te drożdże mama uwodniła tuż przed zadaniem czy Ty jej je uwodniłeś dzień wcześniej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatek whirlflocka mógł się do tego przyczynić? 
Myślę że tak, u siebie zauważyłem że whirlflock powoduje że osad białkowy się wytrąca po schłodzeniu i po przepuszczeniu przez hopstopera. U ciebie tego osadu jest sporo, Ale z tego co czytałem nie ma się czym martwić bo te osady stanowią pożywienie dla drożdży.

Proponuję przenieść dalsza dyskusje do piaskownicy, to nie jest temat na ostry dyżur.

Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, anatom napisał:

Mama główny piwowar, wykonała najważniejsza czynność. Czy te drożdże mama uwodniła tuż przed zadaniem czy Ty jej je uwodniłeś dzień wcześniej? 

Sama uwodniła na 30min przed zadaniem. Uprzedzając kolejne pytanie - tak, woda była przegotowana i schłodzona do temp pokojowej ;]

Edytowane przez Furjat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem zestaw na allegro od użytkownika piwoszarnia POLSKA IPA 16BLG. Nie było w paczce instrukcji a zaraz zaczynam grzać wodę. 

Może ktoś już robił ten zestaw i ma gdzieś instrukcję? 

Proszę o pomoc. 

Ten zestaw:

https://allegro.pl/oferta/polska-ipa-zestaw-surowcow-slod-piwo-domowe-6006300323?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, smerf08365 napisał:

Zakupiłem zestaw na allegro od użytkownika piwoszarnia POLSKA IPA 16BLG. Nie było w paczce instrukcji a zaraz zaczynam grzać wodę. 

Może ktoś już robił ten zestaw i ma gdzieś instrukcję? 

Proszę o pomoc. 

Ten zestaw:

https://allegro.pl/oferta/polska-ipa-zestaw-surowcow-slod-piwo-domowe-6006300323?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Pisz do piwoszarni!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero co ktoś zakładał temat o tym zestawie:

 

Swoją drogą piwoszarnia raczej daje biedne te instrukcje, zresztą chyba są do pobrania z ich strony (przy każdym zestawie). Grzej wodę, czytaj wiki.piwo.org i warz piwo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.01.2021 o 22:31, sihox napisał:

Dopiero co ktoś zakładał temat o tym zestawie:

 

Swoją drogą piwoszarnia raczej daje biedne te instrukcje, zresztą chyba są do pobrania z ich strony (przy każdym zestawie). Grzej wodę, czytaj wiki.piwo.org i warz piwo ;)

No właśnie nie są - po kliknięciu pokazuje błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Keepm00vin napisał:

Pierwszy raz mam pianę w butelce po wlaniu piwka. Kapslować?

Zaopatrz się koniecznie w zaworek grawitacyjny do rozlewu, dużo mniej niepotrzebnego napowietrzania przy butelkowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Jancewicz napisał:

Zaopatrz się koniecznie w zaworek grawitacyjny do rozlewu, dużo mniej niepotrzebnego napowietrzania przy butelkowaniu.

Albo nałóż na kranik kawałek wężyka odpowiedniej średnicy na tyle długi by sięgnął dna butelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
4 godziny temu, Krzysiek 05 napisał:

Witam ,mam pytanie czy zamarznięta gęstwa nadaje się do użycia, bo właśnie coś takiego mnie spotkało i zastanawiam się czy jeszcze można jej użyć, gęstwa do Wyeast Bohemian Lager, 

 

Wygląda jakby jeszcze pracowała :)

Zaszczep nią nia trochę sterylnej brzeczki, coś na przykład al'a starter. Samemu zobaczysz czy warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno temu próbowałem zamrażać drożdże ze średnim powodzeniem. Na początku w wodzie później w glicerynie. Małe ilości w preformach do butelek. 

Później konsultowałem temat ze specjalistką od drożdży i takie wnioski mogę na szybko napisać:

- W czasie zamrażania bardzo dużo drożdży zginie, lód rozrywa komórki.

- Brałem małe ilości drożdży żeby je zamrażać w glicerynie (która nie zamarza w -20C) ale i tak niewiele drożdży przeżywało ze względu na stosunkowo powolny proces zamrażania. 

- W laboratoriach oczywiście drożdże się zamraża ale proces ten musi być bardzo szybki, no i temperatura to chyba gdzieś  -50--60C.

 

- Odpowiadając wprost na Twoje pytanie. Jeśli zamrozisz gęstwę, czyli maga dużo drożdży i temperatura nie będzie super niska (np do -10), to jest szansa że ok 50% drożdży przeżyje.  Zrób starter przed warzeniem. Jeśli ruszy szybko będziesz miał pewność że jest ciągle dużo żywych i nastaw ruszy bezproblemowo. 
 

Zaniechałem temat bo drożdży przeżywało mało i były słabe. Lepiej kupić świeże albo robić skosy.

 

 

 

Edytowane przez skybert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, super niskiej temp.tam nie było bo taka mała lodoweczka ,przez przypadek przekreciłem na 7 ,i chyba dlatego przymroziła,ale dziwną sprawa bo obok stoi druga gęstwa w sloiku po witku,i ona nie przymarzła ,a gęstwa Bohemian Lager wczoraj wyszła że słoika jak ją zamroziło i wylał się na lodówkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zacierałem polskie ale brzęczka przed gotowaniem ma 11 BLG,jutro będę ja gotował to odleję około 1l doleję  troche wody niegazowanej aby wyszło koło 10 BLG i dam ze 2 łyżki tej gęstwy zobaczymy czy ruszy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.