Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Nie. Ale pierwszy raz robię taki styl i taki zasyp płatków 

Wiem już że popelnilem jeden błąd wrzucając płatki owsiane błyskawiczne do ciepłej wody i doprowadzilem że się zbyt rozkleikowalem

Edytowane przez Soyero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edit. Temat nieaktualny. Zamieszalem młotem , dodałem wody. Jednak coś z tego wyjdzie ale mętne. Z tym że tym się nie przejmuje bo dojdzie jeszcze mango. Musi być mętne ?

Edytowane przez Soyero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zakwasiłem w dobe Juicy Sour, wyszło 2,85pH - miałem dodać 0,5kg laktozy, zastanawiam się jednak czy nie dodać kilograma jeśli zeszło tak nisko? Brzeczka 12BLG

 

EDIT - zacząłem podgrzewać i jak się dobrze wymieszało wyszło 2,7pH ? Może dolać wody? Warka 20 litrów

Edytowane przez Suchejroo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Właśnie chłodzę brzeczkę pierwszego lagera i dwa pytania, bo nie mogę na szybko znaleźć po tematach.

 

Chłodzę w wannie, potem wstawiam do lodówki, gdzie rano dopiero zadam drożdże.

 

1. Czy napowietrzać brzeczkę teraz czy z rana?

2. Czy zimne OXI z rana jest ok do dezynfekcji? Czy można podgrzać roztwór? Czy zrobić nowy?

 

Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, sobieslaw napisał:

Właśnie chłodzę brzeczkę pierwszego lagera i dwa pytania, bo nie mogę na szybko znaleźć po tematach.

 

Chłodzę w wannie, potem wstawiam do lodówki, gdzie rano dopiero zadam drożdże.

 

1. Czy napowietrzać brzeczkę teraz czy z rana?

2. Czy zimne OXI z rana jest ok do dezynfekcji? Czy można podgrzać roztwór? Czy zrobić nowy?

 

Z góry dzięki

 

Brzeczkę lepiej napowietrzyć rano, zaraz przed zadaniem drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lager 5 kg pilzneński, 12,5 BLG, 22L w fermentorze, wrzucone dwie paczki W34/70 uwodnione.

 

Zastanawia mnie jedna rzecz - drożdże dodane dzisiaj w południe. 8C w lodówce. Doczytałem teraz w instrukcji do drożdży, że przy tych temperaturach należy zwiększyć dawkowanie do 200-300g/hektolitr. Co przy 22L daje przy założeniu optymistycznie 200g/hl 44g drożdży. Dwie paczki to ledwo 23g, czyli prawie 2x za mało.

 

Link do karty: https://fermentis.com/wp-content/uploads/2019/11/SafLager-W-3470.pdf

 

Czy jest się czym martwić w tym momencie? Czy powinno to ruszyć? Czy lepiej zwiększyć już temperaturę do co najmniej 12C?

Edytowane przez sobieslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, anatom napisał:

Raczej nie powinno być problemu. Oczywiście trzeba się liczyć z opóźnionym stratem jak to w lagerach ale powinno być ok. 

 

A nie robię w tym momencie sporego underpitchingu? Mam wg producenta 2x za mało drożdży do tej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.03.2020 o 21:18, Jancewicz napisał:

Kolega @anatom już napisał, że nie powinno być problemu. Śpij spokojnie. 

Minęło 48h i nadal nic. Rurka jak stała, tak stoi w niej poziom. Nie widać żadnej aktywności w fermentorze. Nadal czekać? Przy ale'ach po takim czasie wszystko w środku fruwało, a tutaj stoi.

Edytowane przez sobieslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie po takim czasie powinnies miec przynajmniej lekko "mleczne" przykrycie powierzchni brzeczki. Nie wiem jak W34/70 w przypadku sucharow sie zachowuja, ale normalnie to i w 5 stopniach mozna je startowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, mkrawc napisał:

Przecież masz ładna pianę na powierzchni. Wygląda że już dawno ruszyło. Nie panikuj i zostaw to piwo w spokoju.

Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka
 

Ok, dzięki. Myślałem, że to piana od napowietrzania, bo tak samo wyglądało od początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki. Myślałem, że to piana od napowietrzania, bo tak samo wyglądało od początku.
Nie wiem jak byś to musiał napowietrzyć żeby piana się utrzymała dwa dni. U mnie po godzinie lub dwóch po pianie nie ma prawie śladu.

Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz korzystam z tego wątku, ale kiedyś musi być ten pierwszy raz  ?.

 

Używał ktoś z Was czegoś takiego:

 

https://www.aabratek.pl/produkty/999/1_2kg.html

 

Robię właśnie Portera Żytniego i chciałem to dodać do gotowania, ale coś mnie podkusiło, otworzyłem i spróbowałem: w smaku to kwaśne dosyć, taki smak jak ekstrakt z pumpernikla/skórki z chleba razowego.. ale kwasowe dość.. niby w opisie jest napisane, że ma być kwaskowe, ale jakoś mi to za bardzo kwasem smaczy.. oprócz kwasa nie wyczuwam żadnych dzikich smaków, ale nie wyczuwam też zbyt wiele słodyczy.. nie wie ktoś, czy to tak ma być?

Jakby ktoś miał doświadczenie z tym produktem, to byłbym wdzięczny. 

Edytowane przez korek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za późno.. Ale na szczęście dałem tylko kontrolne 220g na pobicie koloru, no i z ciekawości.. kolor się przyciemnił, a w smak poszło pumpernikla, ale nie aż tak strasznie. Prawdę poznamy za kilka tygodni. Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.