Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, Kassmar napisał:

Witam wszystkich. Wczoraj wieczorem zadałem drożdże WLP004 prosto z paczki do 22lit.12,6blg temp. 22°C.Do teraz w rurce cisza.,zaczynac się martwić, czy jeszcze nie? 

@Kassmar za jakiś czas pewnie ruszą. Jednak te opakowania pure pitch raczej powinny najpierw przejść przez starter, mimo tego, że producent mówi, że drożdży wystarczy.

Nie wiem, kiedy zamawiałeś i skąd. Ale jeżeli wysyłkowo i jakoś niedawno, to mogło je przemrozić. Wtedy dość sporo ich ginie.

 

Przy tak długim lagu i zadaniu prosto z opakowania możesz spodziewać się w najlepszym przypadku mocno podbitych estrów. One Ci się teraz zapewne ostro mnożą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest niewiadoma przy zadawaniu płynnych drożdży bez startera. Gdyby była pewność warunków w jakich były przechowywane drożdże, to bez startera można faktycznie zadać. Tak drożdże też wystartują, jednak mogą wyjść efekty underpitchingu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porter bałtycki 19 blg

21 dni burzliwa w 12°C- zeszło do 4 blg - sporo gazu w brzeczce

7 dni cichej w 12°C - dalej bulga (straciłem balingomierz, więc nie mogę zmierzyć)

po przeniesieniu do temperatury pokojowej w celu zlania do butelek zachowuje się jak przy burzliwej.

Pytanie: Czy mogę butelkować? Z jaką ilością glukozy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Pinio napisał:

Porter bałtycki 19 blg

21 dni burzliwa w 12°C- zeszło do 4 blg - sporo gazu w brzeczce

7 dni cichej w 12°C - dalej bulga (straciłem balingomierz, więc nie mogę zmierzyć)

po przeniesieniu do temperatury pokojowej w celu zlania do butelek zachowuje się jak przy burzliwej.

Pytanie: Czy mogę butelkować? Z jaką ilością glukozy?

 

Jeżeli wstawiłeś do pokoju, to gazowanie jest całkowicie normalne. Rozpuszczalność CO2 maleje wraz ze wzrostem temperatury - nadmiar gazu się ulatnia. Dla bezpieczeństwa przytrzymaj kilka dni w cieple i wtedy butelkuj. Temperaturę do kalkulacji ilości cukru przyjmujesz wtedy pokojową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Ski-ba napisał:

Chłodniejsze około 8°C a piwo w czasie rozlewu miało około 5°C

Daj na tydzień w miejsce cieplejsze około 15 st.C a później przełóż do chłodniejszego. 

Jakiś czas temu butelkowałem marcowe, nie dałem do wyższej temperatury i w efekcie po 3 tygodniach nie było widać gazu. Przeniosłem na tydzień do temp 19st. C i dopiero wtedy piwko się nagazowałem. Po tygodniu wróciło do piwnicy do 5 stopni i tam powoli dojrzewa. Piszą że dobrze jest aby leżakowało 1 tydzien na 1 stopnie BLG. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o podpowiedź. 

Przetrzymałem mojego pilsa 4,5 tygodnia na burzliwej. Zazywczaj wygląda to tak, że 2 tygodnie burzliwa i 2 tygodnie cicha. Niestety różne sprawy nie pozwoliły mi wygospodarować czas żeby zlać na cichą i piwo już tak długo stoi odfermentowane. Czy będzie to miało negatywny wpływ na jakość piwa ? Będzie zalatywać drożdzami/plastikiem ? 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o podpowiedź. 
Przetrzymałem mojego pilsa 4,5 tygodnia na burzliwej. Zazywczaj wygląda to tak, że 2 tygodnie burzliwa i 2 tygodnie cicha. Niestety różne sprawy nie pozwoliły mi wygospodarować czas żeby zlać na cichą i piwo już tak długo stoi odfermentowane. Czy będzie to miało negatywny wpływ na jakość piwa ? Będzie zalatywać drożdzami/plastikiem ? 
Pozdr
Nic złego nie powinno się wydarzyć. A już na pewno ,nie powinno być czuć drożdży ani plastiku.

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sikora_7 napisał:

Proszę o podpowiedź. 

Przetrzymałem mojego pilsa 4,5 tygodnia na burzliwej. Zazywczaj wygląda to tak, że 2 tygodnie burzliwa i 2 tygodnie cicha. Niestety różne sprawy nie pozwoliły mi wygospodarować czas żeby zlać na cichą i piwo już tak długo stoi odfermentowane. Czy będzie to miało negatywny wpływ na jakość piwa ? Będzie zalatywać drożdzami/plastikiem ? 

Pozdr

Lepiej tak niż za wcześnie zlać na cichą. Będzie dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam pytanie do mojego DARK LAGER stoi w ganku i po pomiarze spławikiem wyniosło około 5,5 BLG z 16 BLG  20 dni temu fermętacja ruszyła z kopyta na gęstwie z trzeciego pokolenia w34/70 Zlewać na cichą czy jeszcze poczekać na spadek BLG, ewentualnie mogę przenieść w cieplejsze miejsce na jakiś czas, czy lepiej sobie nie zawracać głowy i dawać na cichą. Ewentualnie może jakieś macie pomysły na upgrade np dodanie chmielu na cichą itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.02.2019 o 20:25, Grzegorz Żukowski napisał:

To jest niewiadoma przy zadawaniu płynnych drożdży bez startera. Gdyby była pewność warunków w jakich były przechowywane drożdże, to bez startera można faktycznie zadać. Tak drożdże też wystartują, jednak mogą wyjść efekty underpitchingu

Nawet jakbyś miał paczkę prosto z fabryki, to 100mld komórek starczyłoby co najwyżej na jakąś 10 litrową warkę ejla. Przy 20 litrach masz underpitching na nówce sztuce, nie mówiąc o takiej przetransportowanej przez pół świata do Polski. 

 

W dniu 13.02.2019 o 23:09, Ski-ba napisał:

Chłodniejsze około 8°C a piwo w czasie rozlewu miało około 5°C

Ja bym przeniósł do 8C. 

 

Godzinę temu, Ski-ba napisał:

Jeszcze mam pytanie do mojego DARK LAGER stoi w ganku i po pomiarze spławikiem wyniosło około 5,5 BLG z 16 BLG  20 dni temu fermętacja ruszyła z kopyta na gęstwie z trzeciego pokolenia w34/70 Zlewać na cichą czy jeszcze poczekać na spadek BLG, ewentualnie mogę przenieść w cieplejsze miejsce na jakiś czas, czy lepiej sobie nie zawracać głowy i dawać na cichą. Ewentualnie może jakieś macie pomysły na upgrade np dodanie chmielu na cichą itp.

Możesz dać do trochę cieplejszego i zobaczyć czy coś ruszy, jak nie to za parę dni butelkować. Chyba, że masz jakiś cel robienia cichej. Ja żadnego w przypadku tego piwa nie widzę. 

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dziś mija 15 dzień lagerowej fermentacji z brewkita Coopera.

Wczorajsza próbka dała pomiar ok. 2-3, dzisiejsza podobnie. Fermentor stał w temp. Ok 15°C, a w środku miał ok. 16-17°C. Dziś muszę wracać do domu (piwo stoi u rodziców). Mogę rozlewać, czy jeszcze czekać? (Nie wiem kiedy znów uda mi się przyjechać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kfax napisał:

Witam, dziś mija 15 dzień lagerowej fermentacji z brewkita Coopera.

Wczorajsza próbka dała pomiar ok. 2-3, dzisiejsza podobnie. Fermentor stał w temp. Ok 15°C, a w środku miał ok. 16-17°C. Dziś muszę wracać do domu (piwo stoi u rodziców). Mogę rozlewać, czy jeszcze czekać? (Nie wiem kiedy znów uda mi się przyjechać).

Ja bym dla bezpieczeństwa przeniósł do cieplejszego (20C-22C) na 2-3 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie jestem w stanie przyjechać tu znowu za te 3 dni, więc albo leje dziś, albo będę musiał kiedyś po pracy podjechać te 70 km specjalnie po to...
Nie musisz butelkowac przecież za 3 dni

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Oskaliber napisał:

Nawet jakbyś miał paczkę prosto z fabryki, to 100mld komórek starczyłoby co najwyżej na jakąś 10 litrową warkę ejla. Przy 20 litrach masz underpitching na nówce sztuce, nie mówiąc o takiej przetransportowanej przez pół świata do Polski. 

 

Ja bym przeniósł do 8C. 

 

Możesz dać do trochę cieplejszego i zobaczyć czy coś ruszy, jak nie to za parę dni butelkować. Chyba, że masz jakiś cel robienia cichej. Ja żadnego w przypadku tego piwa nie widzę. 

Na cichą staram się dawać zawsze ze względu na klarowanie. Obecnie jeszcze od czasu do czasu "bulka" chociaż minęło 3 tyg. Dam w cieplejsze miejsce i zobaczę przez parę dni czy coś bardziej ruszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz zamiaru wrzucać żadnych dodatków na cichą to można ją w ogóle pominąć. Wszystko zlewałem na siłę na cichą nie wiadomo po co, tak jak Oskaliber napisał, w butelkach się ładnie klaruje :) Na cichą tylko gdy chmielisz na zimno albo wrzucasz dodatki - problem z głowy ;)

Edytowane przez kaingorn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wczoraj zrobilem 2 startery na brett WLP0648 i i beersel YB.

Startery ok 9 blg z ekstraktu. Minelo juz ok 15h nie ma oznak pracy drozdzy.

Producent zaznacza ze filka ruszy w 20l w przedziale 5-15h. Drodze mialy 2 tyg do konca terminu. Nie mierzylem blg .

Czy one ruszaja jak sacharomycess? Czy to ze nie ma piany/blony jest normalne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bretty przeważnie ruszają wolniej, bo jest ich w paczkach dużo mniej niż saccharomyces. Z tego powodu najlepiej na nich robić 2 stopniowe startery, zaczynając od jakiegoś mniejszego 500ml~. To oczywiście przy fermentacji 100% brett, bo przy wtórnej nie ma po co robić startera.

 

Czekaj jeszcze nawet kilka dni, ale bierz pod uwagę, że aktywność może być bardzo mizerna. Obserwuj raczej czy starter mętnieje i czy widać jakieś bąbelki CO2, wyraźnej piany może nie być. Błona w starterach tym bardziej się raczej nie pojawia. Jej uformowanie chwilę trwa, a tu dodatkowo ciągle mieszasz. 

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Oskaliber napisał:

Bretty przeważnie ruszają wolniej, bo jest ich w paczkach dużo mniej niż saccharomyces. Z tego powodu najlepiej na nich robić 2 stopniowe startery, zaczynając od jakiegoś mniejszego 500ml~. To oczywiście przy fermentacji 100% brett, bo przy wtórnej nie ma po co robić startera.

 

Czekaj jeszcze nawet kilka dni, ale bierz pod uwagę, że aktywność może być bardzo mizerna. Obserwuj raczej czy starter mętnieje i czy widać jakieś bąbelki CO2, wyraźnej piany może nie być. Błona w starterach tym bardziej się raczej nie pojawia. Jej uformowanie chwilę trwa, a tu dodatkowo ciągle mieszasz. 

 

Dzieki za odpowiedz.

Starter zrobiłem 500ml, niestety nie warze tam gdzie mieszkam, wiec mam 2 możliwości: trzymać starter jeszcze 2 tyg i przy okazji zrobić 2 stopniowy lub zadać jutro (starter będzie mial 2 dni) do 8l brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Pytanie z cyklu. Cukier do refermentacji. Ile?

Piwo single hop citra IPA wyszlo 18 litrow. Temperatura butelkowania bedzie ok 6°C
Blg poczatkowe 16°blg I koncowe 4° blg.

Uzywam cukru. Kalkulatory na nasycenie 2.3 licza mniej wiecej 60-70 gramow cukru. Wydaje mi sie ze za malo.


Co myslicie?

Sent from my SM-G901F using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.