Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, Przemysław Osmólski napisał:

 Czy to normalne  (zdjęcie) 7 dzień fermentacji, zaszczepione gestwą z poprzedniej warki US 05 ok 100 ml jasnej części gestwy prosto z poprzedniej warki(w dzień przelewania tej poprzedniej na cicha po odstaniu aż do rozwarstwienia) - mój pierwszy raz zadawania drozdzy w ten sposób(zawsze wcześniej były nowe z saszetki). 13 blg na start. Aktualne blg ok 7 mierzone refraktometrem wiec wg kalkulatora 3.1 blg

 

 

 

Wygląda całkiem normalnie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 stc prawie cały czas. Jednego dnia jak nie zapomniałem zamknąć porządnie okno to było 16 stc w pokoju w trzecim dniu fermentacji. Tez mi się wydaje ze jest ok, po prostu to mój pierwszy raz i wolę się upewnic. Z rurki pachnie przyjemnie wiec chyba wszystko ok.  Dzięki. 

 

A jak by nie opadło to czy w ok 10 -12 dniu mogę zlecać na cicha ? Normalnie wezyk kranik i do linii tej czapy ? Czy najpierw coś z ta z czapą zrobić?  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Przemysław Osmólski napisał:

18 stc prawie cały czas. Jednego dnia jak nie zapomniałem zamknąć porządnie okno to było 16 stc w pokoju w trzecim dniu fermentacji. Tez mi się wydaje ze jest ok, po prostu to mój pierwszy raz i wolę się upewnic. Z rurki pachnie przyjemnie wiec chyba wszystko ok.  Dzięki. 

 

A jak by nie opadło to czy w ok 10 -12 dniu mogę zlecać na cicha ? Normalnie wezyk kranik i do linii tej czapy ? Czy najpierw coś z ta z czapą zrobić?  

 

Jak nie opadnie samo to zabeltaj delikatnie i czapa powinna zniknąć. Tylko zrób to chociaż dzień przed rozlewem bo możesz zruszyc osady 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część potrzebuje pomocy jak przeprowadzić burzliwą fermentację. Za 20min skończę gotowanie i nwm jak przygotować fermentor. Chodzi o to że napotkałem się aby nie domykać pokrywki i nie dawać ten plastikowej na górę co pokazuje że bulgocze. Ponieważ i tak by wywaliło. Czy mogę dać ta rurkę i nie zatykać jej od góry ? Czy jak to zrobić. Dzięki sorki za błędy i chaos mojego pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część potrzebuje pomocy jak przeprowadzić burzliwą fermentację. Za 20min skończę gotowanie i nwm jak przygotować fermentor. Chodzi o to że napotkałem się aby nie domykać pokrywki i nie dawać ten plastikowej na górę co pokazuje że bulgocze. Ponieważ i tak by wywaliło. Czy mogę dać ta rurkę i nie zatykać jej od góry ? Czy jak to zrobić. Dzięki sorki za błędy i chaos mojego pytania.
Zacznij od czytania wiki, albo może "warze z Kopyrem"... Rurki Ci nie wywali, przecież masz przez nią ujście dla gazu. Można też fermentowac z niedomknietym wiekiem (uchylasz lekko z jednej strony, dosłownie zamykasz i unosisz na tyle żeby tylko się odpielo z mocowania), z uchylonym wiadrem ryzykujesz... W sumie nic. Z rurka ryzykujesz że przy przenoszeniu zassie Ci wodę do środka. Dlatego nie warto dawać jej jakoś bardzo dużo.

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adam Pawlicki napisał:

Zacznij od czytania wiki, albo może "warze z Kopyrem"... Rurki Ci nie wywali, przecież masz przez nią ujście dla gazu. Można też fermentowac z niedomknietym wiekiem (uchylasz lekko z jednej strony, dosłownie zamykasz i unosisz na tyle żeby tylko się odpielo z mocowania), z uchylonym wiadrem ryzykujesz... W sumie nic. Z rurka ryzykujesz że przy przenoszeniu zassie Ci wodę do środka. Dlatego nie warto dawać jej jakoś bardzo dużo.

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka
 

Widzisz ja raz sie pokusilem fermentowac z "uchylona pokrywa" i piwo wylalem z powodu muszek, ktore jakims cudem sie w ta mikro szczeline dostaly. . Rurke uwazam za bezpieczniejsza opcje :D

19 minut temu, RobertSlask napisał:

 

Co to jest nwm? ?

 

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

 

 

Domyslam sie ze nie wiem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra dzięki postanowiłem fermentować z rurką. Przepraszam za takie niejasne tłumaczenie problemu. Wszystko poszło prawie tak jak chciałem, oprócz chłodzenia brzeczki. Udało mi się ją schłodzić do 37 stopni i zacząłem przelewać do fermentora myśląc ,że te 10 C wytraci przy przelewaniu. Okazało się ,że straciła tylko 1 stopnień. o 3 nad ranem skończyłem i zamknąłem fermentor z brzeczką o temperturze 35C postanowiłem poczekać i dodać drożdze rano gdy brzeczka się ochłodzi. Około 10:00 dałem drożdze w temperaturze brzeczki 27C. Teraz jest 23C. Mam nadzieje ,że nie doszło do jakiegoś zakażenia i nie będzie problemu z tym p[óźnym dodaniem drożdzy. Narazie nic szczególnego się nie dzieje.  Na przyszłoś już będe wiedział, człowiek się uczy na błędach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, INTseed napisał:

Źle zrobiłeś dodając drożdze w tak wysokiej temperaturze. To największy błąd początkujących. Też taki robiłem.
Jeśli nie masz możliwości schłodzić niżej kup FM53 kveiki.

Nie chciałem dużej czekać, bałem się że taki czas zaszkodzi brzeczce bez drożdży. Co do chłodzenia to włożyłem garnek z brzeczką do  większego garnka dzięki czemu powstał taki pierścień wolnego miejsca o szerokości 2-3 cm. Do niego wylewałem zimną wodę a on chłodził ścianki garnka z brzeczką . Po jakiejś godzinie ze 100 stopni zostało 40. Mogłem jeszcze wylać i wlać zimną wodę  ze 2 razy,wtedy by było raczej dobrze wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, GrubyDzoló napisał:

dałem drożdze w temperaturze brzeczki 27C. 

 

Duży błąd. Mniej zaszkodziło by zaczekać i zadać drożdże w dużo niższej temperaturze. To piwo nie będzie najlepsze. Następnym razem zrób jak trzeba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Mam zamiar uwarzyć harcerskie ok 5 blg 20L na t58 z chmieli mam waimee citre amarilloo. Pytanie jak chmielić?
Ostrożnie. Daj na hopstand po 15g Citry i Amarillo. Na zimno powtórz zabieg. Nie chmiel nic na goryczkę.Będziesz zadowolony.

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi mili, za moment mam zamiar dodać z 1.2kg mrożonych malin do 10l berinera i tu pytanie czy dodać tak po prostu luzem, czy blendować, czy jeszcze inaczej?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, RobertSlask napisał:

Oczywiście że przetrwalników nie zabijesz w ten sposób, ale grzyby i inne zarazki juz tak, takie jest moje przekonanie, że lepiej sparzyć niż wylać warke

@RobertSlask nie zabijesz. Nie ma takich szans. Dopiero dłuższe gotowanie zabije Ci formy wegetatywne, tyndalizacja można założyć, że również formy przetrwalnikowe. Jakby parzenie pomagało nikt by nie pasteryzował żywności. Berliner weisse za sprawą niskiego pH powinien sobie poradzić z czystymi owocami. 

Lany wrzątek bardzo szybko traci energię i staje się mało skuteczny jako środek dezynfekujący. Wrzątek raczej bym traktował jako środek myjący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też byłem tego zdania i wsypałem mrożonki bezpośrednio. Jak to piwo się nie zakaziło do tej pory, mimo tego co przeszło, to już niczym się nie zakazi :)
Ładny kolorek od razu złapało.

2bceddf2db9f3efbe2a42f921b46c148.jpgf27e206f8a0bcd56e83ea5d4a2369e4f.jpg

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Wuuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

mam pytanie dość na szybko.

W sobotę uwarzyłem pszeniczne karmelowe - wyszło mi 9 brix czyli cieniutkie. Do piwa wrzuciłem 4 łyżki gęstwy lagerowej po Porterze 20 brix.

Piwo do teraz nie ma żadnych oznak fermentacji, ani piana się nie robi ani nie bulka. Piwo było napowietrzone jak zwykle, przelane z wiadra do wiadra z wysokości ok 1,5m. Od zadania drożdży mineło już ok 56h. Piwo stoi w temp. otoczenia 10 st. 

 

Co myślicie czy poczekać jeszcze czy dodać kolejną porcję gęstwy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.