Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Kaniutek napisał:

W kredzie piszacej jest bardzo duża domieszka gipsu, a kalcyt jest w  znacznej mniejszosci.

@Kaniutek informacje wyczytałem calkiem niedawno temu. Co do składu  zanim wkleiłem post upewniałem się posłkując tą defininicją. Warto by było sprostować jeżeli jest inaczej by innych nie wprowadzać w błąd.

 

@Wuuu jeżeli pH utrzyma Ci się na poziomie to znaczy, że masz węglan wapnia i da rade utrzymać. Mam tylko nadzieję że jakoś policzyłem jego ilość, bo reakcja Ci poszła nadzwyczaj dobrze. Jednak jeżeli spadek będzie następował  szybko to znaczy że @Kaniutek ma rację i w kupionej kredzie masz jednak przeważnie dwuwodny CaSO4.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy wywołujesz mnie do tablicy, czy informujesz. Ale jesli wywołujesz, to biorę tę krędę do tablicy i mówię, że jest w niej głównie gips. O taką kredę piszącą mi chodziło.

Gips czyli siarczan wapnia, w odróżnieniu do Kalcytu czyli węglanu wapnia. Jesli używałes "kredy do tablicy", miałeś problemy z przereagowaniem z octem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kaniutek napisał:

Nie wiem, czy wywołujesz mnie do tablicy, czy informujesz. Ale jesli wywołujesz, to biorę tę krędę do tablicy i mówię, że jest w niej głównie gips. O taką kredę piszącą mi chodziło.

Gips czyli siarczan wapnia, w odróżnieniu do Kalcytu czyli węglanu wapnia. Jesli używałes "kredy do tablicy", miałeś problemy z przereagowaniem z octem.

W oszołomie albo tesko jakiś czas temu wziołem latorośli kredę Maped w składzie ma węglan wapniowy i pigmenty. Ma jeszcze białą, dostała od kogoś.Tam jest węglan wapniowo magnezowy i gips sprasowany i kaolin. Tą drugą ciężej z podjazdu zmyć i jak złapie wilgoć to słaba jest. Wynika z tego że trzeba sprawdzać nastepbym razem na zakupach. Także dzięki Panowie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 kg kredy pastewnej dla zwierząt kosztuje 10 pln. Czyli okolo tyle, ile pudelko bialej kredy szkolnej...
W zasadzie, jest to najczystsza, dostępna na rynku forma węglanu wapnia. Czystszą formę mają juz tylko odczynniki chemiczne, w cenach po kilka tysięcy procent wyższych.

Wysłane z mojego TA-1021 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powazny niedobor wapnia objawa sie najpierw tym, ze nie mozna podniesc piwa do ust ;) Później robi sie juz tylko gorzej. Zwierzeta dzialaja tak samo jak czlowiek.
Pierwszy lepszy z brzegu link do wyjasnienia: https://zdrowie.tvn.pl/a/niedobor-wapnia-objawy-przyczyny-uzupelnianie-brakow
PS1. Podobnie sie dzieje przy niedobirach innych mineralow.
PS2. Tak weglan wapnia czyli kreda jest doskonalym zrodlem wapnia dla zwierzat.

Wysłane z mojego TA-1021 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Kaniutek napisał:

25 kg kredy pastewnej dla zwierząt kosztuje 10 pln. Czyli okolo tyle, ile pudelko bialej kredy szkolnej...
W zasadzie, jest to najczystsza, dostępna na rynku forma węglanu wapnia. Czystszą formę mają juz tylko odczynniki chemiczne, w cenach po kilka tysięcy procent wyższych.

Wysłane z mojego TA-1021 przy użyciu Tapatalka
 

No pewnie tak. Ale tutaj wygląda jako sytuacja nagła i trzeba ratować czym się da. Chłop nie przewidział. Jak się uda to będzie git malina, trzeba tylko czytac skład tego co kupujesz bo jest i gips i jest bez gipsu. Pewnie prawie wszystka kreda ma ten gips ale jak widać są też bez gipsu i awaryjnie może pradza. Z drugiej strony tak jak mówisz kupić worek i co z tym robić. Ja bym tam wolał przepłacać i kupić w sklepie piwowarskim mały woreczek albo lepiej dwa na zapas. Może Wuu niech poleje tą kredę octem i zobaczyć. Jak gips to nie będzie nic, dobrze mówię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie tak. Ale tutaj wygląda jako sytuacja nagła i trzeba ratować czym się da. Chłop nie przewidział. Jak się uda to będzie git malina, trzeba tylko czytac skład tego co kupujesz bo jest i gips i jest bez gipsu. Pewnie prawie wszystka kreda ma ten gips ale jak widać są też bez gipsu i awaryjnie może pradza. Z drugiej strony tak jak mówisz kupić worek i co z tym robić. Ja bym tam wolał przepłacać i kupić w sklepie piwowarskim mały woreczek albo lepiej dwa na zapas. Może Wuu niech poleje tą kredę octem i zobaczyć. Jak gips to nie będzie nic, dobrze mówię?
Sprawdziłem. Miałem co prawda ocet balsamiczny ale trochę się pieniło w kontakcie z kredą, więc chyba będzie git. Dziś po robocie zmierze jeszcze pH czy się ustabilizowało i dam znać.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie - czy 48 godzin to wystarczająco, żeby uznać że fermentacja nie ruszyła i dać kolejne drożdże? (Blond Ale 17blg w 19 stopniach, 4-dniowa gęstwa "FM Belgijskie Pagórki" po Belgian Pale Ale 12blg)? Czy może jeszcze próbować podnieść temperaturę?

 

Mam 2 godziny do zamknięcia sklepu, dlatego pytam tutaj.

I know that you believe you understand what you think I said, but I'm not sure you realize that what you heard is not what I meant.
 

Edytowane przez burymichu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, burymichu napisał:

Jak myślicie - czy 48 godzin to wystarczająco, żeby uznać że fermentacja nie ruszyła i dać kolejne drożdże? (Blond Ale 17blg w 19 stopniach, 4-dniowa gęstwa "FM Belgijskie Pagórki" po Belgian Pale Ale 12blg)? Czy może jeszcze próbować podnieść temperaturę?

 

Mam 2 godziny do zamknięcia sklepu, dlatego pytam tutaj.

 

mysle ze po 2 dniach wzrasta ryzyko infekcji, do tego nowe drozdze tez nie rusza od razu wiec ja bym zadawał (mierzyłeś blg? czesto nie ma typowych oznak , a juz dawno po burzliwej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, leonzn napisał:

 

mysle ze po 2 dniach wzrasta ryzyko infekcji, do tego nowe drozdze tez nie rusza od razu wiec ja bym zadawał (mierzyłeś blg? czesto nie ma typowych oznak , a juz dawno po burzliwej)

 

Nie patrzyłem na typowe oznaki, tylko na wskazanie iSpindel - mam pomiar gęstości co 30 minut i stoi jak zaklęty. A niezależnie od tego - zero piany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, RobertSlask napisał:

Masz pewność że działa?

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
 

Tak - kalibrowałem go. A nawet gdyby nie pokazywał prawidłowo wartości BLG to zmieniałby się kąt nachylenia. 1 BLG to jakieś 2,5 stopnia a ja od 48 godzin mam wahania na poziomie 0,02 stopnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadzieja umiera ostatnia!!! Wracam do domu i widzę wybrzuszoną pokrywę i delikatną warstwę piany! Do tego odczyt BLG zaczął delikatnie, ale stanowczo wzrastać! Może jest jeszcze jakaś nadzieja :)

 

 

Screenshot_1.jpg

Edytowane przez burymichu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby kogoś interesował jeszcze temat mojego startera bakteryjnego po zadaniu kredy szkolnej, to dziś pH 4.9. Wczoraj przed zadaniem kredy bylo pH 4.5. Więc bufor chyba działa.
Pytanie tylko czy tam jeszcze te bakterie żyją i czy zakwaszą mi docelową brzeczkę 25l 7-8Blg? :)

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc, mam wielki problem po chmieleniu piwa, "przefiltrowałem" gorącą zawartość gara wraz z kłaczkami praktycznie wszystkimi. Po ochłodzeniu dopiero zobaczyłem ile osadów mam w fermentorze. Zostawiłem fermentor na noc temp. ok 15 stopni.

Musze jescze raz przefiltowac brzeczke, w jaki sposob to zrobic najlepiej, na zimno przez whirpool czy gotowac jeszcze raz i dopiero filtrowac? 

prosze o pomoc!
 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.