Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, tomitomi13 napisał:

Cześć,

Namnażam drożdże do lagera 11Plato.

Zrobiłem starter z paczki 1xWYEAST 2124 Bohemian Lager. 

Starter dwustopniowy jak poniżej:

image.png.f351364545648be82153f63504ec00fd.png

Zamierzałem dzisiaj zrobić krok drugi ale droźdże nie zdążyły opaść. Starter jest w lodówce. Czekam do jutra rano.

Przygotowałem dzisiaj brzeczkę na krok drugi. Stoi tak jak i starter w lodówce, myślałem, że dziś wieczorem będę ją dolewał po dekantacji startera z kroku 1.

 

PYTANIA i Odpowiedzi:

Czy jutro rano przygotowaną dzisiaj brzeczkę (która trzymam w lodówce, w garnku w którym ją gotowałem) muszę znów zagotować na 20 minut  celem dezynfekcji?

TAK/NIE?

Co z karmelizacją? Czy ma ona dla drożdży jakieś znacznie?

TAK/NIE/Zrób nową brzeczkę.

 

Dzięki!

 

 

 

 

 

Już poranek a odpowiedzi brak... zatem ponawiam prośbe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.03.2018 o 09:00, johnny13pl napisał:

Przygotuj brzeczkę. Karmelizacja dla drożdży nie ma znaczenia, może mieć znaczenie dla Twojego piwa, więc przed zadanie drożdży zlej płyn starter i zostaw tylko odrobinę potrzebną do ruszenie drożdży z dna i przelania.

Miało być przEgotuj czy przYgotuj?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie proszę o szybką pomoc :D na etapie wysładzania widzę, że brzeczka do Barley Wine wyszła za ciemna :D idzie ją jakoś rozjaśnić ? ekstrakt słodowy superjasny z Gozdawy pomoże ? bo na PPPP wychodzi, że mnie jeszcze bardziej pogrąży :D

Edytowane przez mina obelżywa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie zlewałem na cichą, dopóki BLG mierzone co 2 dni nie zatrzymało się na tej samej wartości. Jutro warzę pierwszego RIS i chciałbym odzyskać gęstwę. Piwo fermentuje 12 dni (BLG początkowe 15), w 10 dniu było 5,5BLG dzisiaj w 12 dniu jest 4BLG,  zwykle IPY na tych drożdżach US05 schodziły mi do 3 BLG po 13 dniach dalej nie schodziły, ale tym razem to FES.

Zasyp i zacieranie zgodnie z tą recepturą:

 

Czy mogę zlać na cichą "bez obawień" piwo jeszcze do fermentuj, nigdy nie mierzyłem BLG po cichej, zawsze zlewałem jak fermentacja stanęła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jakieś osobiste doświadczenia z niedofermentowanym piwem po przedwczesnym zlaniu na cichą czy to przeczucie?

Ile może jeszcze zjechać BLG na cichej?

 

Tak na marginesie właśnie kończę gotowanie RISa spodziewam się 26BLG, ma 2 paczki US 05 , no ale wiadomo gestwa ma moc :)

Edytowane przez johnny13pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, johnny13pl napisał:

Masz jakieś osobiste doświadczenia z niedofermentowanym piwem po przedwczesnym zlaniu na cichą czy to przeczucie?

Moje osobiste doświadczenia to setki niedofermentowanych, aldehydowych i diacetylowych piw, które musiałem próbować sędziując konkursy. 

5 godzin temu, johnny13pl napisał:

Ile może jeszcze zjechać BLG na cichej?

Może 0, może 0.5, może 1, może 2, może więcej.

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.03.2018 o 22:35, johnny13pl napisał:

Czy mogę zlać na cichą "bez obawień" piwo jeszcze do fermentuj, nigdy nie mierzyłem BLG po cichej, zawsze zlewałem jak fermentacja stanęła?

Spokojnie zlewaj. 4 dla fesa to jest spoko wynik. Przy przelewaniu na "cichą" nie obniżaj tylko temperatury. Pełno drożdży i tak masz zawieszonych w piwie. Nawet jak dojedzą t 0,5 do 1 blg to i tak potem posprzątają. Pooglądaj se wykłady i poczytaj zapiski Czesława. Często zlewał piwo już po 6-7 dniach. Ja nie jestem akurat za tak szybkim zlewaniem, ale 12 dni to już wystarczy. Gęstwa do risa będzie w super kondycji. A tak, to co zadasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie zlewaj. 4 dla fesa to jest spoko wynik. Przy przelewaniu na "cichą" nie obniżaj tylko temperatury. Pełno drożdży i tak masz zawieszonych w piwie. Nawet jak dojedzą t 0,5 do 1 blg to i tak potem posprzątają. Pooglądaj se wykłady i poczytaj zapiski Czesława. Często zlewał piwo już po 6-7 dniach. Ja nie jestem akurat za tak szybkim zlewaniem, ale 12 dni to już wystarczy. Gęstwa do risa będzie w super kondycji. A tak, to co zadasz?
Powołujesz się na wykład Czesława, w którym mówi żeby nie grzebać zanim nie skończy się fermentacja, mówiąc żeby grzebać zanim skończy się fermentacja. To jak powoływać się na cytat z Koranu przy serwowaniu wieprzowiny.

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Adam Pawlicki napisał:

Powołujesz się na wykład Czesława, w którym mówi żeby nie grzebać zanim nie skończy się fermentacja, mówiąc żeby grzebać zanim skończy się fermentacja. To jak powoływać się na cytat z Koranu przy serwowaniu wieprzowiny.

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka
 

Czytając Twoją poradę mam wrażenie, jakby mi 3 letnia córka robiła wykład o życiu po śmierci przekonując, że wszystko wie lepiej :polew:

Nie ruszam piwa gdy nie jest to konieczne. Więcej złego zrobi risowi dodają np paczkę czy dwie sucharów, niż fesowi przelewając na "cichą" i wykorzystując gęstwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki jeszcze raz obydwie rady doceniam i już niejednokrotnie się przekonałem, że czas i cierpliwość w piwowarstwie jest bardzo ważne.

Nie chodzi o to żeby sobie robić kąśliwe uwagi tylko rzeczowo podyskutować :)

Warzenie RISa za mną, zebrałem nowe ciekawe doświadczenia, bo nie spodziewałem się, że mocno schłodzona brzeczka będzie aż tak lepka, że zapcha mi hopstoper :facepalm:

Zdecydowałem, że użyje gęstwy, wyliczyłem ile jest potrzebne do RISa a resztę zwróciłem do FESa, nie wiem czy tak się robi, ale może łatwiej im będzie posprzątać jak będzie ich więcej.

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadałem wczoraj wieczorkiem imperialnego bałtyka (25,5 BLG) dwoma saszetkami s-23. Piwko stoi w garażu, temperatura otoczenia 8,5, temperatura brzeczki dzisiaj rano 11 stopni, wiec chyba ruszyło, ale zacząłem się nagle martwić czy dwie saszetki to aby nie będzie za mało :/ Wyszło litrów 17.

 

Dorzucić dzisiaj jeszcze jedną partię robaczków, czy tamte ogarną temat? (Wiem, że płynne, że gęstwa, ale już zadane :P, tak wyszło)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Czytając Twoją poradę mam wrażenie, jakby mi 3 letnia córka robiła wykład o życiu po śmierci przekonując, że wszystko wie lepiej :polew:
Nie ruszam piwa gdy nie jest to konieczne. Więcej złego zrobi risowi dodają np paczkę czy dwie sucharów, niż fesowi przelewając na "cichą" i wykorzystując gęstwę.


Wybacz, nie miałem na celu urazić Cię, nie uważam że wiem najlepiej, po prostu raziła mnie sprzeczność.

I trzeba przyznać, że pytający poradził sobie idealnie. :D Jednak na najprostsze rozwiązania wpada się najtrudniej.

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Cube napisał:

Zadałem wczoraj wieczorkiem imperialnego bałtyka (25,5 BLG) dwoma saszetkami s-23. Piwko stoi w garażu, temperatura otoczenia 8,5, temperatura brzeczki dzisiaj rano 11 stopni, wiec chyba ruszyło, ale zacząłem się nagle martwić czy dwie saszetki to aby nie będzie za mało :/ Wyszło litrów 17.

 

Dorzucić dzisiaj jeszcze jedną partię robaczków, czy tamte ogarną temat? (Wiem, że płynne, że gęstwa, ale już zadane :P, tak wyszło)

Muszę podbić temat, bo na "ostrym dyżurze" pogaduszki się ciągną ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż doświadczenia w dolniakach zbyt dużego nie mam, więc mogę się podeprzeć tylko obliczeniami z http://www.mrmalty.com/calc/calc.html

Wychodzi, że potrzebne są 3 saszetki. Jeśli to by był mój porter bałtycki i w to w dodatku imperialny :D to bym dodał kolejną saszetkę.

image.png.2e339de989080c373cf91c23b9884657.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

Mam pilne pytanie odnośnie witbiera. Piwo zostało uwarzone 8 marca i przelane na na fermentację. 

Użyte drożdże to gozdawa classic witbier. Fermentacja ruszyła z kopyta po 24h. Po 1-2 dniach znacznie zwolniła.

Dzisiaj otworzyłem pierwszy raz fermentor żeby zmierzyć blg. Zaniepokoił mnie widok powierzchni piwa. Czy mógłby ktoś mi powiedzieć co to może być ?

Czy to pozostałości piany po fermentacji czy może jakieś zakażenie ?

Zapach początkowo wydawał mi się siarkowy lecz po chwili przewietrzenia było czuć tylko delikatną pomarańczę. 

 

 

IMG_20180317_152731.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, f1g1 napisał:

Czy to pozostałości piany po fermentacji czy może jakieś zakażenie ?

Mi ze zdjęcia wygląda na zwykłe resztki piany i pływające jeszcze drożdże. Raczej nie masz co się martwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, f1g1 napisał:

Czy mógłby ktoś mi powiedzieć co to może być ?

Czy to pozostałości piany po fermentacji czy może jakieś zakażenie ?

Drożdże 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.