Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki. Tak się złożyło, że zrobiłem przerwę w 52°C 10' a potem ustaliłem temperaturę na 66°C. Musiałem gdzieś podjechać i zrobiłem próbę jodową po 1h i 40' przerwy w tych 66°C. Juz było zatarte. Następnym razem już chyba celowo nie będę kleikował :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomoc potrzebna. Robię właśnie Brown  Porter i uzyskałem jakąś kosmiczną wydajność mam 3 litry i 3 plato za dużo przed gotowaniem.  Pomyślałem o odebraniu i zamrożeniu brzeczki do  refermentacji. Podajcie jakiś link do kalkulatora, żebym mógł obliczyć ile tej brzeczki potrzebuję, ewentualnie z doświadczenia ktoś może coś podpowie. Piwo brown potrer 20 litrów 11 blg w planie nagazowanie do ok v1.8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem kiedyś podobny problem przy dekoktowanym pilsie. Jeśli warka w okolicach 20 paru litrów to 3 litry rezerwy będzie na pewno za dużo. Ja obliczałem ilość do nagazowania na podstawie blg rezerwy, skorygowane po skończonej fermentacji o pozostawione cukry resztkowe (czyli taki jakby test fermentacji, ale na docelowym piwie). Czyli jak miałem 12 blg, a drożdże zeszły do 2, to tak, jakbym dodawał surowiec o gęstości 10 blg (w kalkulatorze obliczałem dla glukozy). A co zostanie to bym spasteryzował (ogólnie lepsza chyba pasteryzacja niż zamrażanie) i wykorzystał przy następnym ciemnym ;)

 

Edit: Albo wlać część rezerwy pod koniec fermentacji, gdy będzie wiadomo, że się jeszcze coś zmieści.

Edytowane przez kamilg20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc raz jeszcze. Półtora miesiąca temu uwarzyłem dwa lagery, fermentacja burzliwa potem cicha i chłodzenie dwa tygodnie w 2-5c. Potem tydzień w cieple (fermentory po zlewaniu na cichą nie były otwierane) bo nie miałem czasu zlać. Dziś jak otworzyłem to na jednym pojawiła się cienka warstewka błonka. A na drugim coś już kompletnie dziwnego bo jest pieniste ale na palcu najzwyczajniej bombluje i znika z czasem. Czy ktoś może mi powiedzieć co z tym zrobić fantem to zwykła pianka czy dzikusy? Smak piwka raczej w normie. Miałem zamiar dziś zlać do butelek ale z drugiej strony jeśli zaszła to pleśń czy kij wie co. Załączam zdjęcia:

1a42b2c05ef0391c.jpg

4f85ac70ef4a7e35.jpg

e06e0b5eb0a1d037.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc raz jeszcze. Półtora miesiąca temu uwarzyłem dwa lagery, fermentacja burzliwa potem cicha i chłodzenie dwa tygodnie w 2-5c. Potem tydzień w cieple (fermentory po zlewaniu na cichą nie były otwierane) bo nie miałem czasu zlać. Dziś jak otworzyłem to na jednym pojawiła się cienka warstewka błonka. A na drugim coś już kompletnie dziwnego bo jest pieniste ale na palcu najzwyczajniej bombluje i znika z czasem. Czy ktoś może mi powiedzieć co z tym zrobić fantem to zwykła pianka czy dzikusy? Smak piwka raczej w normie. Miałem zamiar dziś zlać do butelek ale z drugiej strony jeśli zaszła to pleśń czy kij wie co. Załączam zdjęcia:
1a42b2c05ef0391c.jpg&key=381ab738f4bcf1dd44baa9e5a65c84820e9aac01291fe3b52064d10302d34af7
4f85ac70ef4a7e35.jpg&key=77fa54c30919603866c8649302975f66cd0acb05c4ad42f793ed824f7221dc84
e06e0b5eb0a1d037.jpg&key=de8559b3367fa8ed283fb19052084fa69b2cbb496bc9c456b062a06ce89412cb

Paluchem w piwo ? Nie jestbtk najlepszy pomysł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wrzątku nie ale miałem go w pirosiarczynie... nie mniej nie wiem czy to jeszcze mogę nazwać piwem i w tym problem. Ale oczywiście normalnie paluchem nie grzebię w piwie + nawet go nie otwierałem pominąwszy zlewanie na cichą no i warzenie. Plus fakt to piwo ma jakieś 6% (spadek blg) alko także nic mu nie będzie o ile nie złapało jakiegoś większego syfu  z nieznanych mi przyczyn. Znaczy fermentor był szczelny, środowisko raczej beztlenowe więc i jakiś wild beast mógł się przyplątać.  Swoją drogą w takich sytuacjach co mam zrobić? Zapach w miarę w normie lekko kwiatowy, może coś tam innego jest ale mój nos to nie nos sommeliera z 30letnim doświadczeniem więc ciężko stwierdzić -  no jak piwo + lekko kwiatowy. Smak w miarę normalny nic zabójczo gorzkiego czy kwaśnego nie ma. W porównaniu z drugim piwkiem ( a oba to ta sama receptura) ma mniejszą gorycz... także smak w normie w miarę, zapach też. Nie chciałbym się a przede wszystkim kogoś otruć więc proszę o radę. Ostatnio przy podobnej sytuacji zlałem piwo i wypiłem, żyję + było jednym z ciekawszych = lepszych ale tu wygląda to trochę dziwnie, jakby piana ale w  sumie to nie wiem. Dlatego pytam o radę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wrzątku nie ale miałem go w pirosiarczynie... nie mniej nie wiem czy to jeszcze mogę nazwać piwem i w tym problem. Ale oczywiście normalnie paluchem nie grzebię w piwie + nawet go nie otwierałem pominąwszy zlewanie na cichą no i warzenie. Plus fakt to piwo ma jakieś 6% (spadek blg) alko także nic mu nie będzie o ile nie złapało jakiegoś większego syfu  z nieznanych mi przyczyn. Znaczy fermentor był szczelny, środowisko raczej beztlenowe więc i jakiś wild beast mógł się przyplątać.  Swoją drogą w takich sytuacjach co mam zrobić? Zapach w miarę w normie lekko kwiatowy, może coś tam innego jest ale mój nos to nie nos sommeliera z 30letnim doświadczeniem więc ciężko stwierdzić -  no jak piwo + lekko kwiatowy. Smak w miarę normalny nic zabójczo gorzkiego czy kwaśnego nie ma. W porównaniu z drugim piwkiem ( a oba to ta sama receptura) ma mniejszą gorycz... także smak w normie w miarę, zapach też. Nie chciałbym się a przede wszystkim kogoś otruć więc proszę o radę. Ostatnio przy podobnej sytuacji zlałem piwo i wypiłem, żyję + było jednym z ciekawszych = lepszych ale tu wygląda to trochę dziwnie, jakby piana ale w  sumie to nie wiem. Dlatego pytam o radę...

Skoro jest smaczne i nie śmierdzi to myśle, ze nie ma co dywagować nad jakimś osadem czy nalotem i rozlewać upewniając się ze napewno fermentacja juz stanęła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Chcę wziąć się za robienie piwa na bazie ekstraktów z własnoręcznym chmieleniem - American Wheat. Zestaw z BA na 20l zawiera dwa ekstrakty po 1.7kg. Posiadam tylko garnek 10l. Posiadam więc dwie opcje i proszę o radę

1.) Myślałem by uzupełnić garnek 6 litrami wody + esktrakty = około 8l brzeczki i zostanie 2 litry wolnej przestrzeni na wypadek kipienia. Czy brzeczka nie będzie zbyt gęsta by chmiel się zaabsorbował?

2.) Myślałem też by drugi ekstrakt wymieszać z 3l wody w innym garnku a na koniec wszystko razem przelać do fermentora z zimną wodą. Jednak przeczytałem, że chmielić powinno się w zawartości całego ekstraktu

 

Proszę o poradę

Edytowane przez advisorylyrics
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, advisorylyrics napisał:

Hej. Chcę wziąć się za robienie piwa na bazie ekstraktów z własnoręcznym chmieleniem - American Wheat. Zestaw z BA na 20l zawiera dwa ekstrakty po 1.7kg. Posiadam tylko garnek 10l. Posiadam więc dwie opcje i proszę o radę

1.) Myślałem by uzupełnić garnek 6 litrami wody + esktrakty = około 8l brzeczki i zostanie 2 litry wolnej przestrzeni na wypadek kipienia. Czy brzeczka nie będzie zbyt gęsta by chmiel się zaabsorbował?

2.) Myślałem też by drugi ekstrakt wymieszać z 3l wody w innym garnku a na koniec wszystko razem przelać do fermentora z zimną wodą. Jednak przeczytałem, że chmielić powinno się w zawartości całego ekstraktu

 

Proszę o poradę

Napisałem już w innym wątku. Jeden gar 10l. Jeden ekstrakt od początku. Normalnie chmielisz, pod koniec dodaj drugi ekstrakt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Chcę wziąć się za robienie piwa na bazie ekstraktów z własnoręcznym chmieleniem - American Wheat. Zestaw z BA na 20l zawiera dwa ekstrakty po 1.7kg. Posiadam tylko garnek 10l. Posiadam więc dwie opcje i proszę o radę

1.) Myślałem by uzupełnić garnek 6 litrami wody + esktrakty = około 8l brzeczki i zostanie 2 litry wolnej przestrzeni na wypadek kipienia. Czy brzeczka nie będzie zbyt gęsta by chmiel się zaabsorbował?

2.) Myślałem też by drugi ekstrakt wymieszać z 3l wody w innym garnku a na koniec wszystko razem przelać do fermentora z zimną wodą. Jednak przeczytałem, że chmielić powinno się w zawartości całego ekstraktu

 

Proszę o poradę

 

 

Ja kiedyś jak miałem garnek koło 10 - 12l . To ładowałem ekstrakt z mniejszą ilością wody i chmieliłem normalnie na 20L. Potem do wiadra plus woda do 20l i wyszło dobre.... 

I myślę, że jest to lepsze rozwiązanie ponieważ podobną metodę "High Gravity Brewing" stosują komercyjne browary...

Edytowane przez Carlito
zapomniałem odnieść się do konkretnego pytania.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, pilny temat.

Black IPA, 16blg w trakcie gotowania, ale jeszcze przed dodaniem chmielu.

Wyszła mi lepsza wydajność i ostatecznie będzie 30 litrów, a nie 24 nastawu. Czyli 20% więcej.

 

Czy dodać teraz 20% więcej chmieli, czy standardowo tyle co było planowane na 24l.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak piszesz.

Teraz mam 33l. i 15,5 blg, co po odparowaniu skończy się pewnie na 29-30 litrach i 16,5 blg.

 

Czyi tak jak myśałem, dodać więcej chmielu.

 

I tu mam jeszcze jeden problemik do rozwiązania.

Chmiele w przepisie były dwa:

Columbus - i to niestety nie mam zapasu.

Cascade - tu mam zapas i mogę zwiększać dawkę dowolnie.

 

Jak rozumiem tragedii nie będzie gdy Columbusa dam mniej - zgodnie z dawką pierwotnie planowaną, a Cascade dam więcej o 20, a moze nawet o 30%?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, RobertSlask napisał:

 

Dnia 16.12.2017 o 15:39, DarkFireLeaf napisał:

 

16 minut temu, RobertSlask napisał:
16 minut temu, RobertSlask napisał:

Krotka piłka. Syn wlał mi mleko (jakieś 300ml 3,2% uht) do zacieru... Co z tym fantem zrobić... W kanał?

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
 

Robić dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam chce zrobić Kolsch (słód pilzneński 5kg karmelowy 250g pszeniczny 650g) i zorientowałem się że nie mam drożdży S-33 które są w przepisie ( są ale jeszcze w fermentorze)  Czy mogę dać inne mam gęstwe S-04, suche US-05, suche W34/70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.