Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, wiem procedura ryzykowna, ale zastosowałem ją przypadkiem żeby ratować tego RIS'a.

Samo zaszczepianie pianą  powiodło się, ale faktycznie wartoby mieć piwo w takim stadium, akurat po schłodzeniu brzeczki - a to logistycznie może być trudne.

Dry stout odfermentował spokojnie, nawet gęstwy na dnie fermentora narobiło się sporo, także nie pozbawiłem go w całości drożdzy. To było 9 Blg, poszłoby na połowie saszetki S-04.

RIS'a butelkowałem po 3 tygodniach bo nie wyszedł mi taki mocny jak planowałem, wyszło 24 Blg. Użyte drożdże to wspomniane S-04, które szybko siadają. Wcześniej "męczone" RIS'y, które przelewałem na cichą, miały problem z nagazowaniem się. Nie mówię hop, na razie po miesiącu w butelkach jest ok...będę ostrożny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.beerfreak.pl/infekcje-piwa-czyli-mityczny-tlenowiec/

 

Polecam algorytm na końcu.

 

Miałem podobne, zabutelkowałem, żałuje. Szkoda czasu.

Coś co robi "podobny" biofilm może mieć zupełnie inny wpływ na smak. Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zadałem to samo pytanie w dziale infekcje, ale wciąż nie uzyskałem odpowiedzi. Czy to jest infekcja piwa ? APA z zestawu surowców z BA stoi na cichej od 20.08. Zaglądnałem teraz pierwszy raz od tygodnia (byłem wyjechany i widze cos takiego). Piwo fermentuje w około 23°C bo niżej nie udało mi się osiągnąć. 8ab872c65f1572eb8990126932e530e6.jpg

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zadałem to samo pytanie w dziale infekcje, ale wciąż nie uzyskałem odpowiedzi.

Wg mnie to nie temat do działu "Ostry dyżur" :( bo piwo jakie jest takie już będzie.

Jeśli nie otrzymałeś tam odpowiedzi w dziale "Infekcje" to może warto się zastanowić dlaczego? :facepalm:

Ja np. z tego zdjęcia nie jestem nic w stanie wywróżyć :( (możliwe, że jestem już ślepy ;) )

 

EDIT

Edytowane przez �Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu widać wyraźnie takie małe skupiska "czegoś". Biała kropka otoczona takim bladym nieregularnym kożuszkiem. Czy tak mogą wyglądać zwykle drożdże unoszące się na powierzchni? Jest to dopiero druga warka, a na forum działam od niedawna, więc liczę na wyrozumiałość.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

więc liczę na wyrozumiałość.

Wierz mi, że jestem wyrozumiały :polew:

 

 

Na zdjęciu widać wyraźnie takie małe skupiska "czegoś". Biała kropka otoczona takim bladym nieregularnym kożuszkiem.

I Ty widzisz te szczegóły na tym zdjęciu? Ja widzę tylko białe kropki i to małe :(

Zrób może fotki samych tych kropek (makro) i tych szarawych owali bo wyglądają jak pęcherze pod jakąś błonką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest takie złe to zdjęcie. Jak się przybliży to widać białe kropki otoczone błoną. Mi to wyglada podejrzanie. Weź sobie próbkę pobierz tego piwa i ocen czy coś niepokojącego jest w aromacie lub smaku. Jak nie to może coś z tego wyjdzie - tak czy inaczej do szybkiego wypicia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na powierzchni nie ma błony to częstą przyczyną takiego obrazu jest wydobywanie się z osadzonej na dnie fermentora gęstwy CO2.

Wg mnie pozostaje ocena organoleptyczna. W przypadku dobrego smaku i innych walorów, ale jednak też niepewności, zostaje szybkie spożycie. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo spróbowane i w smaku super. Zapach nadal nie do ocenienia bo zatkany nos, i jeszcze Chmielenie na zimno bedzie Wiec ulegnie zmianie

Potem szybkie przelanie do butelek i zaciskam kciuki zeby się udało wszystko.

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez Hobbysta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam

 

Mam takie pytanko. robiłem ostatnio APA na drożdżach  US WEST COAST M44. Piwo zeszło do 2 blg na cichej (8 dni fermentacji cichej) i nie  wiem czy butelkować czy jeszcze poczekać? czy piwo zejdzie jeszcze niżej??

       
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ma burzliwej?

Na cichej to już nie wiele drożdże dojadają bo jest ich mało.

Jeśli chodzilo Ci o burzliwą to zaczekaj jeszcze 2 dni zmierz ponownie jeśli nadal będzie 2 blg, to można butelkować.

Najpierw była burzliwa 7 dni, a później 8 dni cichej. 8 dnia cichej sprawdzałem i było 2 BLG. Rurka jeszcze lekko od czasu do czasu bulka 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO2 który już jest w piwie uwalnia się i rurka bulka. Na cichej to już Ci raczej niżej nie zejdzie. Następnym razem pamiętaj zanim zlejesz na cichą sprawdzaj Blg w odstępach 2 dniowych, jeśli wskazania będą takie same to można zlewać na cichą.

A teraz to już nic nie zrobisz, albo butelkuj na własne ryzyko i kontroluj nagazowanie, albo na własne ryzyko zostaw na 2 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.