Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem witbier fermentacja 3 tygodnie. Z12BLG zeszło do 5BLG. Zostawiłem na 10 dni cichej. Dziś chcę butelkować. W recepturze jest 80 g. glukozy rozpuszczonej w 500 ml wody. Chciałem obliczyć w brewnews o ile trzeba zmniejszyć dawkę glukozy ale za bardzo nie wiedziałem jaką wartość podać do nagazowania.

Stwierdziłem że wsypię glukozę bezpośrednio do butelek.

Czy możecie podać ile na butelkę będzie gram wychodzić???

Witbier, 5BLG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem witbier fermentacja 3 tygodnie. Z12BLG zeszło do 5BLG. Zostawiłem na 10 dni cichej. Dziś chcę butelkować. W recepturze jest 80 g. glukozy rozpuszczonej w 500 ml wody. Chciałem obliczyć w brewnews o ile trzeba zmniejszyć dawkę glukozy ale za bardzo nie wiedziałem jaką wartość podać do nagazowania.

Stwierdziłem że wsypię glukozę bezpośrednio do butelek.

Czy możecie podać ile na butelkę będzie gram wychodzić???

Witbier, 5BLG

 

Musisz przynajmniej powiedzieć ile masz tego piwa i jakie nagazowanie chcesz (witbier to ok. 2.3).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem 10 litrów. Nagazowanie tak jak powinno być.

Chcę bezpośrednio dodać glukozę suchą do butelki lub zrobić roztwór ale też musiał bym wiedzieć jakie proporcje

 

Dla nagazowania 2.3 przy temperaturze 20C brewnes podaje 64 gramy glukozy. Co daje 3.2g na pół litra albo  2.11g na 0.33.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy takie nagazowanie nie da granatów??

 

To jeszcze zależy czy Ci piwo dofermentowało. Jeżeli tak to nie da. Jak się boisz to możesz sypnąć mniej. Osobiście wolę mniej nagazowane piwa i celowałbym w nagazowanie na poziome 2.0 czyli 50g glukozy (2.5g na pół litra).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem witbier fermentacja 3 tygodnie. Z12BLG zeszło do 5BLG. Zostawiłem na 10 dni cichej. Dziś chcę butelkować. W recepturze jest 80 g. glukozy rozpuszczonej w 500 ml wody. Chciałem obliczyć w brewnews o ile trzeba zmniejszyć dawkę glukozy ale za bardzo nie wiedziałem jaką wartość podać do nagazowania.

Stwierdziłem że wsypię glukozę bezpośrednio do butelek.

Czy możecie podać ile na butelkę będzie gram wychodzić???

Witbier, 5BLG

 

o jezu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wiem ze to nie bardzo temat na szybką pomoc, ale muszę zamówić słód i nie wiem jaki, bo potrzebna na mi pomoc w wyborze piwa dolnej fermentacji, bo juz 3 raz zebrałem gęstwe, a taka pogoda ze chce zrobić jeszcze cos z dolej bo w piwnicy zimno dalej wiec korzystać trzeba, prosze o polecenie czegos, teraz mi lezakują lager amerykański i marcowe, ma ktos jakies pomysły ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy "nie odpaliło", po czym wnosisz?

Po za tym

 

 

dodane w odpowiednich temp.

 

 

do brzęczki w temp. 21 st.

Chyba nie do końca odpowiednich.

Jaką masz temp otoczenia teraz? Bo 22-23 stopnie wskazują ze jednak fermentacja już idzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

safale 04 Drożdze rozrobilem w wodzie a następnie po godz. do brzęczki w temp. 21 st. teraz jest temp. brzęczki 22-23

W jak ciepłej wodzie refhydratyzowałeś drożdże? Oczywiście nie pytam dokładnie, tylko czy woda nie była może gorąca?

 

Godzina rehydratacji to długo, źle wpływa na drożdże. Zaleca się ~0,5h. 

 

21°C to stanowczo za dużo, szczególnie dla tych drożdzy. Powinieneś schłodzić przynajmniej do 17-18°C, nie mniej nie jest to na pewno przyczyną wydłużonego lagu. 

 

Jak masz wieko z rurką i nie bulka, to sprawdz czy jest dobrze dociśnięte i czy w rurce jest woda. Kiedyś s-04 tak mi szalały(temp ~16°C), że wydmuchały wodę z rurki. Myślałem, że po 3 dniach już po fermentacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wnoszę właśnie potym, że nie bulgocze w rurce. :)

w instrukcji było napisane w temp.21.dodawać drożdze

a fermentacja w 19-21.

z drugiej strony jeden w tą czy w tą chyba nie powinno być różnicy.

temp. otoczenia 20

temp. brzęczki 23

jeśli nie ruszy do jutra to co polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.google.pl/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiwwYSEjebTAhWBkywKHY_jBcgQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fwww.wykop.pl%2Fwpis%2F16005363%2Foczu-kapiel-to-jedna-z-pieknych-rzeczy-jakie-spotk%2F&psig=AFQjCNFes8CItNdtFitaMs01Am6J9J-fPQ&ust=1494532357268657

 

po tej brzęczce polecam.

 

Skoro piszesz, że temperatura brzeczki jest wyższa niż otoczenia to znaczy, że fermentuje? Czym to sprawdzasz?  Odczytów jesteś pewien? IMO masz gdzieś nieszczelność, przyświeć latarką nad wiekiem oraz po bokach i powiedz czy jest piana...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jeśli nie ruszy do jutra to co polecacie?

 

Zostaw to piwo na 10-14 dni i potem sprawdź blg. Raczej będzie już po fermentacji. Masz za wysoką temp. fermentacji, zdecydowanie lepiej fermentować w tych 19 czy nawet 18 stopniach, z tym że należy pamiętać że jest to temperatura brzeczki a nie otoczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim chirurgom na ostrym dyżurze za pomoc. Pacjent żyje i ma się dobrze.

Problem był w braku szczelności pokrywy. Wczoraj miałem późnym wieczorem zabawe z przelewaniem do balona. Odrazu zastartowało, rurka aż chuczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim chirurgom na ostrym dyżurze za pomoc. Pacjent żyje i ma się dobrze.

Problem był w braku szczelności pokrywy. Wczoraj miałem późnym wieczorem zabawe z przelewaniem do balona. Odrazu zastartowało, rurka aż chuczy.

 

Fermentacja bez rurki z uchyloną pokrywą to standard, dużo piwowarów trak robi. Masz teraz piwo w szklanym jak sądzę balonie więc znakomitą okazję do obserwacji charakterystycznych oznak fermentującego piwa, dodatkowo możesz coś poczytać na ten temat. Na przyszłość jak zdarzy się podobna sytuacja to obserwuj, zmierz blg, a nie przelewaj, bo to zupełnie niepotrzebny manewr, a co gorsza dodatkowe ryzyko zakażenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.