Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem w trakcie godzinnego gotowania brzeczki na Tea Pale Ale. Walnąłem się z czasem i zamiast na ostatnie 15 min gotowania sypnąłem mech irlandzki na pół godziny gotowania. Czy dłuższe gotowanie z mchem wpłynie negatywnie na finalne piwo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małej porady potrzebuję. Przez przypadek porcyjka 100 g chmielu która miała trafić na zimno do fermentującej od 25 dni DIPY trafiła do dziewięciodniowej APA. Piwo generalnie odfermentowane. Zeszło do 2° Blg, czyli do poziomu jaki uzyskałem w FFT. Plan był na minimum 14 dni bez zaglądania do fermentora, 4 dni chmielenia na zimno, cold crash, ale... Wypadki chodzą po ludziach. Co dalej z tym fantem mam zrobić?

 

Edit: Sorry. Chyba nie na ostry dyżur temat.

Edytowane przez Gawron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małej porady potrzebuję. Przez przypadek porcyjka 100 g chmielu która miała trafić na zimno do fermentującej od 25 dni DIPY trafiła do dziewięciodniowej APA. Piwo generalnie odfermentowane. Zeszło do 2° Blg, czyli do poziomu jaki uzyskałem w FFT. Plan był na minimum 14 dni bez zaglądania do fermentora, 4 dni chmielenia na zimno, cold crash, ale... Wypadki chodzą po ludziach. Co dalej z tym fantem mam zrobić?

 

Edit: Sorry. Chyba nie na ostry dyżur temat.

Ło panie,lej w kanał ;) A serio,piwo odfermentowało,potrzymaj zakładany czas z chmielem,cold crash i butelkuj.Drożdże mają czas na "posprzątanie".Czego się obawiasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ło panie. Wyjdzie mi schemat 7+7 HEHE. Klasyka.

Czego się obawiasz?

Mam dylemat pomiędzy nieposprzątaniem, a łodygą.

 

Ps. Muszę twoją APA otworzyć w końcu.

Będziesz miał okazję praktycznie doświadczyć,jak to z tą "łodygą" jest w rzeczywistości .

 

Nic ciekawego nie wymyślisz,jak to mawiają "po ptokach".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jagody jałowca suszone wrzucamy całe czy je pokruszyć?

 

Zakładam, że wrzucasz na gotowanie. W takim wypadku najlepiej rozetrzeć w moździerzu, lub jak nie masz to zawiń w papier/folię, włóż w ścierkę i wałkiem je potraktuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Mnie wyszło 2.66666 ;)

 

Muszę napisać do gościa aby go dodał do apki na telefonie.

Wzór jest taki?

 

Ilość brzeczki po gotowaniu razy ilość brix brzeczki = ilość brix jaką chcemy otrzymać razy X litrów

Te X litrów odejmujemy od ilości brzeczki po gotowaniu.

 

Dokładnie. Choć ja bym odjął ilość brzeczki początkowej od X wtedy nie wyjdzie ujemnie albo wziął wartość bezwzględną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dziwny problem. Zrobiłem starter 1,3l, 8blg w 2l kolbie. Od godziny męczę się, żeby go ustawić na mieszadle, cały czas mieszadło ucieka mi na bok. Nie pamiętam jaki mam radzeń, ale już robiłem jeden starter(1,2l) w tej kolbie i pamiętam, że ustawiłem go na mieszadle po kilku próbach. Macie pomysły co jest przyczyną? Już powoli tracę nerwy, za 1,5h muszę wyjść z domu, chyba zostawię te drożdże bez mieszania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dziwny problem. Zrobiłem starter 1,3l, 8blg w 2l kolbie. Od godziny męczę się, żeby go ustawić na mieszadle, cały czas mieszadło ucieka mi na bok. Nie pamiętam jaki mam radzeń, ale już robiłem jeden starter(1,2l) w tej kolbie i pamiętam, że ustawiłem go na mieszadle po kilku próbach. Macie pomysły co jest przyczyną? Już powoli tracę nerwy, za 1,5h muszę wyjść z domu, chyba zostawię te drożdże bez mieszania. 

 

Spróbuj zmniejszyć obroty. Mi to pomaga na uciekający rdzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam dziwny problem. Zrobiłem starter 1,3l, 8blg w 2l kolbie. Od godziny męczę się, żeby go ustawić na mieszadle, cały czas mieszadło ucieka mi na bok. Nie pamiętam jaki mam radzeń, ale już robiłem jeden starter(1,2l) w tej kolbie i pamiętam, że ustawiłem go na mieszadle po kilku próbach. Macie pomysły co jest przyczyną? Już powoli tracę nerwy, za 1,5h muszę wyjść z domu, chyba zostawię te drożdże bez mieszania. 

 

Spróbuj zmniejszyć obroty. Mi to pomaga na uciekający rdzeń.

 

Już próbowałem, nic nie daje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj obrócić kolbę lub przesunąć ją na bok. Dno nie jest idealnie płaskie i musisz ustawić w odpowiednim miejscu (niekoniecznie na środku), i w odpowiedniej pozycji. Ja po pierwszym ustawieniu zaznaczyłem markerem dwa znaki i zawsze ustawiam tak samo. Ani razu od tej pory nie było problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj obrócić kolbę lub przesunąć ją na bok. Dno nie jest idealnie płaskie i musisz ustawić w odpowiednim miejscu (niekoniecznie na środku), i w odpowiedniej pozycji. Ja po pierwszym ustawieniu zaznaczyłem markerem dwa znaki i zawsze ustawiam tak samo. Ani razu od tej pory nie było problemów.

 

Cóż dodać, jak obroty nie pomagają to też kręcę i ustawiam. Nie mniej jednak czasem i tak wyskoczy. Dobry patent z tymi markerami. Sam sobie tak zrobię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Namnożą się ale nie taka jest idea mieszadła i trochę szkoda. Ja mam podobny problem, u mnie pomaga startowanie na wyższych obrotach tj. ~30% skali potencjometru ale i tak jest trochę zabawy z ustawianiem X razy. Jak widzę filmiki kiedy ludzie po prostu stawiają kolbę, wrzucają od góry rdzeń, pstryk i się kręci to mi się odechciewa starterów robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że nie taka idea starterów, ale trudno. Jak mi się zwolni kolba, to potrenuję na czystej wodzie i wyznaczę miejsce kolby markerem, tak jak podpowiedział ASadam.

 

Drożdże ruszyły, wszystko wygląda ok. To starter na witbiera, więc nawet jak będzie lekki under pitching nie powinien być problemem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.