Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

W najgorszym razie - czy drożdże w lodówce wytrzymają do wtorku? Jest to zlana do słoika połowa dwulitrowego startera, White Labs California Ale, który do wczorajszego wieczora kręcił się na mieszadle.

Drożdże opadły i utworzyły gęstwę na dnie słoika, pod brzeczką

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Albo nie umiem korzystać z google/allegro, albo nie na aktualnie takiej oferty - sprawdzałem przed wrzuceniem posta...

 

nie nie - ja podałem tylko jeden ze sposobów jak można do zagadnienia podejść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie nowicjusza...

 

Parę minut temu zagotowała mi się brzeczka i przyszedł czas na dodanie pierwszej partii chmielu. Wg instrukcji na 60' miałem dać 20g Iungi i 20g Centenniala. Zamiast tego ostatniego przez zagapienie wsypałem 30g Cascade, który powinien być dodany na ostatnie 10 minut gotowania.

Czy ta zamiana namiesza mi w piwie?

Na wyłączenie palnika mam dodać 20g Simcoe. Mam jeszcze ok. 14g Chinooka, który też chcę wrzucić na 0'.

Zmienić jakoś dodawanie pozostałych chmieli, czy nie przejmować się zbytnio pomyłką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

soborta wieczór to i towarzystwo bawi na mieście, więc i tak już po ptakach. generalnie cascade jest bardziej chmielem aromatycznym, Iunga a już na pewno Centennial ma dużo więcej od niego alfa kwasów, więc pomyłka będzie Cię kosztować goryczkę w piwie. Ale to może i dobrze na start. Chmiele już pewnie dodałeś więc porad nie będzie, ale przy sobocie to lepiej było chyba na czat uderzyć z pytaniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najgorszym razie - czy drożdże w lodówce wytrzymają do wtorku? Jest to zlana do słoika połowa dwulitrowego startera, White Labs California Ale, który do wczorajszego wieczora kręcił się na mieszadle.

Drożdże opadły i utworzyły gęstwę na dnie słoika, pod brzeczką

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Zostaw w spokoju,nic do wtorku im nie będzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W najgorszym razie - czy drożdże w lodówce wytrzymają do wtorku? Jest to zlana do słoika połowa dwulitrowego startera, White Labs California Ale, który do wczorajszego wieczora kręcił się na mieszadle.

Drożdże opadły i utworzyły gęstwę na dnie słoika, pod brzeczką

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Zostaw w spokoju,nic do wtorku im nie będzie.
Też bym podtrzymał jeszcze kilka dni,zobaczył czy coś rośnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chmielone na zimno? Też miałem taki "nalot", piwo.org twierdziło,że to taniny z chmielu,twarda woda itp. Zabutelkowałem,wypiłem,żyje

Bez chmielenia na zimno. FM20.

Zostaw kilka dni i zobacz czy coś się z tego nie lęgnie. Jak za tydzień blg nie spadnie, a smak i zapach będą Ci odpowiadały to w butelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwarzyłem pilsa ale przez pomyłkę dałem złe drożdże. Zamiast W 34/70 uwodniłem i zadałem WB-06. Dopiero teraz przy sprzątaniu to zauważyłem. Piwo już schłodzone do 13 stopni. Co zrobić w takim wypadku? Rozważam dwie opcje:

1. Uwodnić i zadać jeszcze W 34/70

2. Podnieść temperaturę fermentacji do 20°C

Co radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwarzyłem pilsa ale przez pomyłkę dałem złe drożdże. Zamiast W 34/70 uwodniłem i zadałem WB-06. Dopiero teraz przy sprzątaniu to zauważyłem. Piwo już schłodzone do 13 stopni. Co zrobić w takim wypadku? Rozważam dwie opcje:

1. Uwodnić i zadać jeszcze W 34/70

2. Podnieść temperaturę fermentacji do 20°C

Co radzicie?

Nie zadawałbym innych drożdży.. Niech piwo powoli ogrzewa się i fermentuje na pszenicznych. Będzie dobrze! :)

 

krok następny: powtórzyć warzenie pilsa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

utknęła mi filtracja i jedyne co mogę robić to spuszczać razem z odrobiną młóta. Potem mogą być przez to jakieś wady w piwie? (oczywiście gotuje brzeczkę)

 

A spróbuj zdekantować ciecz z góry - znad złoża przez druciak. Młóto jak się przedostanie do chmielenia to raczej zwiąże się z białkami i opadnie na dno, jedynie łuska podczas gotowania może dać trochę garbników, ale jeżeli tego jest bardzo mało nie przejmowałbym się tym najzwyczajniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to za piwo, zasyp, zacieranie?

 

tak na szybko to poradziłbym wrócić wszystko do gara, podgrzać do 80 stopni i próbować filtrować jeszcze raz

Pale ale 3 kg

Płatki kukurydziane 1.2 kg(kleikowane)

1 kg carahell

 

​Podgrzałem do 90 i nic nie dało.

 

Zleje z góry co się da i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz zamówiłem słód nie śrutowany. W woreczku mam taki jakiś brązowy pył jak skrorupa jęczmienia. Mam to oddzielić przed srutowaniem?

Obojętnie. Prawdopodobnie łuska, która się oddzieliła od części ziaren. Łuska służy do filtracji, ale i tak wystarczająco dużo tego uzyskasz śrutując słód. Dla świętego spokoju możesz to wrzucić do zacieru, przepuszczać to przez śrutownik nie ma wielkiego sensu. Poza tym polecam nie sępić i zamawiać śrutowany słód. Strasznie się syfi to raz, a dwa jak masz coś taniego porkertopodobnego to raczej ciężko jest tym kontrolować stopień rozdrobnienia. Mam taki wynalazek, ale tylko po to,ze czasem zdarza misie zapomnieć odhaczyć odpowiedniej opcji, jeśli nie masz niczego lepszego to odradzam taką zabawę. Zresztą jak ześrutujesz to sam zobaczysz.

Edytowane przez bartek_z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam przeciwnie: śrutować samodzielnie, skoro masz czym. Grunt to poznać swój sprzęt, bo wtedy łatwiej osiągać zamierzony efekt. Robienie notatek zawsze ułatwia ten proces. Syfi się tak, czy inaczej: "80% pracy piwowara, to sprzątanie".

 

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.