Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Brzeczka ma 24 stopnie, drozdze godzine temu wsypane do rehydrat. Zadawac czy poczekac az temp brzeczki spadnie do 20? Drozdzom nie zaszkodzi takie czekanie?

wg mnie za wysoka temperatura :(

a drożdże uwodnione padają z głodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Serio ? A ja słyszałem, że powinno się uwadniać około 15 minut, po tym czasie drożdże mogą zacząć padać.

 

Też tak słyszałem (dokładnie 30 minut). Nie mogłem jednak znaleźć jaka jest śmiertelność drożdży na minutę po tym jak ten czas zostanie wydłużony. Jakbyś coś miał naukowego to chcętnie przeczytam (serio). Teraz pytanie, ile drożdży zdechnie (może wszystkie), ile ich było na początku, jak mocne jest piwo. Dość dużo tu niewiadomych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie robienia apy (pale ale, pilznenski, monachijski I karmeloowy) I w trakcie wysladzania na powierzchni młuta zrobił się taki korzuch przypominający konsystencja gęstwę. Co to jest i czy się martwić? Nigdy nie miałem takiego efektu

a6acfb72c25bfd26c25fdc17df6880d8.jpg

 

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez tauruss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcje mówią, że drożdże uwadnia się przez 30 minut i jest to czas optymalny... więc trzymanie uwodnionych drożdży dłużej jednak szkodzi, bo zaczynają obumierać słabsze komórki. A z tego co "gdzieś kiedyś" czytałem, żywe robaczki wówczas zaczynają zjadać trupy, co prowadzi do mutacji żywych osobników. Ciekawe ile w tym prawdy... bardziej spodziewałbym się przy czymś takim autolizy, natomiast sam argument obumarcia części drożdży powinien w zasadzie wystarczyć.

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powodu błędu w magazynie mam słód pilzneński i pale ale opisany tak samo. Można to jakoś rozróżnić? Wiem oczywiście teoretycznie czym się różnią, ale ani na smak ani na kolor nie potrafię stwierdzić który jest który...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po co to rozróżniać? Jakiego nie sypniesz, na Twój gust będziesz miał to samo ;-)

No nie do końca, w piwie po smaku dla mnie jest różnica, a suchemu nigdy aż tak dokładnie się nie przyglądałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

estem w trakcie robienia apy (pale ale, pilznenski, monachijski I karmeloowy) I w trakcie wysladzania na powierzchni młuta zrobił się taki korzuch przypominający konsystencja gęstwę. Co to jest i czy się martwić? Nigdy nie miałem takiego efektu

 

Cześć. To jest mąka ze słodu. Nie ma czym się martwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

estem w trakcie robienia apy (pale ale, pilznenski, monachijski I karmeloowy) I w trakcie wysladzania na powierzchni młuta zrobił się taki korzuch przypominający konsystencja gęstwę. Co to jest i czy się martwić? Nigdy nie miałem takiego efektu

Cześć. To jest mąka ze słodu. Nie ma czym się martwić.

Dzięki. Zostawiam się czy to nie kwestia tego, że nie wymieszał się równo słód w worku, bo nie brałem całego. Wyjdzie przy następnej warce jak mi wydajność poleci :/

 

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minely juz trzy godziny. Drozdze do wyrzucenia raczej, chcoiaz cos tam widac ze zyja. Musze sie ratowac coopersami dolaczanymi do puszek. A szkoda bo tamte byly us04 do stouta. Nie ma sensu wrzucac tych co leżą w wodzie 3h?

Edytowane przez bocian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak słyszałem (dokładnie 30 minut). Nie mogłem jednak znaleźć jaka jest śmiertelność drożdży na minutę po tym jak ten czas zostanie wydłużony.
Instrukcje mówią, że drożdże uwadnia się przez 30 minut i jest to czas optymalny... więc trzymanie uwodnionych drożdży dłużej jednak szkodzi, bo zaczynają obumierać słabsze komórki.

Ja trzymałem swoje US-05 uwodnione przez 6h zanim dodałem je do brzeczki na refermentację. Ta zaś wystartowała po 24h od zadania. Tak więc nie ma zasady, szczególnie że drożdze to żywotne organizmy co potwierdza wydobycie najstarszych żyjących z wraku statku rozbitego przy brzegu Tasmanii.

 

 

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trzymałem swoje US-05 uwodnione przez 6h zanim dodałem je do brzeczki na refermentację. Ta zaś wystartowała po 24h od zadania. Tak więc nie ma zasady, szczególnie że drożdze to żywotne organizmy co potwierdza wydobycie najstarszych żyjących z wraku statku rozbitego przy brzegu Tasmanii.

 

 

Jeżeli interesuje Cię tylko przefermentowanie brzeczki, a ignorujesz jakość tej fermentacji, to śmiało możesz uwadniać 6 godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Też tak słyszałem (dokładnie 30 minut). Nie mogłem jednak znaleźć jaka jest śmiertelność drożdży na minutę po tym jak ten czas zostanie wydłużony.
Instrukcje mówią, że drożdże uwadnia się przez 30 minut i jest to czas optymalny... więc trzymanie uwodnionych drożdży dłużej jednak szkodzi, bo zaczynają obumierać słabsze komórki.

Ja trzymałem swoje US-05 uwodnione przez 6h zanim dodałem je do brzeczki na refermentację. Ta zaś wystartowała po 24h od zadania. Tak więc nie ma zasady, szczególnie że drożdze to żywotne organizmy co potwierdza wydobycie najstarszych żyjących z wraku statku rozbitego przy brzegu Tasmanii.

 

 

 

 

To, że ruszyły jest niewątpliwie dobrą oznaką ale nie gwarancją tego, że wszystko jest w najlepszym porządku. Pomijając już to, ze mogłyby ruszyć 2x szybciej to mogła ich podczas tego uwadniania zginąć przykładowo połowa (brak danych jak to wygląda w rzeczywistości bo może równie dobrze ginie 5% a może 70%) a wtedy underpitching już jest znaczący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - nie wiem, jakość fermentacji okaże się później, na razie stoi i 'się burzy' ;)
mam jednak nadzieję, że będzie dobrze szczególnie że utrzymywałem stałą temperaturę w pokoju około 18°C podczas burzliwej.
Więcej tu: http://www.piwo.org/topic/22185-pierwsza-apa-prosz%C4%99-o-sprawdzenie-receptury/page-6?do=findComment&comment=420190

 

EDIT:

a wtedy underpitching już jest znaczący

Ludzie dodają drożdże FM bez startera do 20-litrowej warki - mamy tu spory 'underpatching' - a mimo to wychodzi dobre piwo. Zatem w przypadku drożdży nie ma reguły bo w czasie fermentacji (na jej początku) się mnożą - mitoza, mejoza, te sprawy ;)

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - nie wiem, jakość fermentacji okaże się później, na razie stoi i 'się burzy' ;)

mam jednak nadzieję, że będzie dobrze szczególnie że utrzymywałem stałą temperaturę w pokoju około 18°C podczas burzliwej.

Więcej tu: http://www.piwo.org/topic/22185-pierwsza-apa-prosz%C4%99-o-sprawdzenie-receptury/page-6?do=findComment&comment=420190

 

EDIT:

a wtedy underpitching już jest znaczący

Ludzie dodają drożdże FM bez startera do 20-litrowej warki - mamy tu spory 'underpatching' - a mimo to wychodzi dobre piwo. Zatem w przypadku drożdży nie ma reguły bo w czasie fermentacji (na jej początku) się mnożą - mitoza, mejoza, te sprawy ;)

 

Różne rzeczy ludzie robią. Jeszcze zależy o jakim piwie mowa. Weź też pod uwagę, że im więcej drożdży będzie się musiało namnożyć tym więcej estrów w gotowym piwie a to nie zawsze i nie wszędzie jest pożądane. Poza tym żeby mówić o solidnym namnażaniu trzeba też zrobić solidne napowietrzenie, mało kto ma taką możliwość. I jeszcze pewnie można by trochę dopowiedzieć na ten temat o lagu itd. Krótko mówiąc wiele spraw jest ze sobą powiązanych i trzeba mieć tego świadomość. A na końcu jeszcze dopowiem, że nie każdego może satysfakcjonować "tylko" dobre piwo :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam pytanie kupiłem w Browamator dwa zestawy do uwarzenia piwa AIPA każdy na 10 litrów Piwa. W każdym zestawie była saszetka z drożdżami i zapis że jak robię 20 litrów to zadaję obie. Czy prawidłowo? Po 10 dniach burzliwej mam pianę ok 2-3 cm. I tu moje pytanie czy sprawdzać BLG czy czekać jeszcze aż piana opadnie?

Edytowane przez Piotr Dzemek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.