Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

To nie jest pytanie na ostry dyżur.

A to ile zrobisz zależy od wydajności Twojej wzrzelni. Na około 12 kg słodu przypada 3 razy tyle wody. I mniej więcej taka ilość maksymalnie mieści się w garnku 50 l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Warzę jutro Bittera. Po raz pierwszy będę używał płynnych drożdży ( wyeast 1469 west yorkshire data prod. 15.09.2016). Wystarczy że je aktywuje na 3 -5h przed zadaniem tak jak jest w instrukcji, czy może lepiej zrobić to już dzisiaj?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wystarczy że je aktywuje na 3 -5h przed zadaniem tak jak jest w instrukcji, czy może lepiej zrobić to już dzisiaj?

nawet dzisiaj to już może nie wystarczyć :(

Przedwczoraj trza było je aktywować i to jak są w miarę świeże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę, dwa dni temu uwarzyłem 12 litrów piwa 13 Brix (farmhouse ale) i zadałem drożdży odzyskanych z butelki po cydrze z asturii - konkretnie z tego http://www.sidramenendez.es/productos/sidra-natural-tradicional-menendez_resultados_24327_0_1.html. Cydr fajnie zalatywał dzikimi aromatami "funky", więc duże prawdopodobnieństwo że jest to jaki szczep brettanomyces. Drożdże namnażałem 4 dni w mieszadle magnetycznym, po kilku dniach trzymania w lodówce zdekantowałem i zebrałem drożdże. Tak na oko wyszło ze 2-3 łyżki stołowe tych drożdży. 

 

Na powierzchni brzeczki zrobiła się piana ale w rurce efektów pracy za bardzo nie widać. Czy tak powolny start jest normalny dla brettów? Może za mało napowietrzyłem brzeczkę albo zrobiłem za mały starter. Czy jest szansa, że to się jeszcze jakoś rozbuja czy może lepiej dodać sacharomyces - mam zebraną gęstwe z Safale S-04. Nie mam doświadczenia z brettami i nie wiem czy taki wolny start to normalne. Druga sprawa, że nie wiadomo co to konkretnie za szczep.

 

Z góry dzięki za wszelkie porady.

Edytowane przez Akus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Może za mało napowietrzyłem brzeczkę albo zrobiłem za mały starter.

Moim zdaniem z tak małej ilości drożdży, jaką odzyskałeś (z dna butelki? ile tego mogło być - łyżeczka?), powinieneś zrobić kilkustopniowy starter, aby uzyskać odpowiednią ilość drożdży. To, że bujały się 4 dni na mieszadle, zamiast 2-óch, niewiele tu pomoże. Dobrze, że ruszyło, ale tak czy siak na końcu ucierpi na tym piwo - pytanie tylko czy wyczuwalnie, czy też nie (obstawiam, że "coś" będzie czuć - 48h startu to dosyć długo - robale nie miały łatwo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bretty namnażamy zazwyczaj dłużej i zadajemy ich więcej, a z fermentacją 100% brett to i tak do końca nie wiadomo, jak piwo odfermentuje.

Druga sprawa, że nie wiadomo co było w butelce, ale pewnie też jakieś drożdże saccharomyces.

Ja dorzucając "odzyski z butelek" najpierw bym się postarał dowiedzieć co tam mam, a później zrobił kilkustopniowy starter lub (w wypadku brettów) dodał taki mały starter po wstępnym przefermentowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niedzielę zebrałem drożdże FM52 z Pale Ale 12BLG. Robiłem to pierwszy raz wiec wcześniej troch poczytałem i pooglądałem materiałów w tym temacie. Niestety drożdże nie rozwarstwiają się tak jak powinny, nie ma równej granicy między drożdżami żywymi i martwymi.

W poniedziałek po całej nocy w lodówce, drożdże w ogóle się nie rozwarstwiły, być może miały za mało płynu/piwa, niestety nie zrobiłem zdjęcia. Dolałem więc 1l wody i przelałem do większego słoja i we wtorek rano wyglądało to tak:

post-15287-0-20892000-1478685188_thumb.jpg

 

Wylałem więc wodę z piwem która się zebrała na górze i przelałem górna warstwę drożdży, dolałem jeszcze 0,5l wody i dzisiaj rano drożdże wyglądały tak:

post-15287-0-18404000-1478685189_thumb.jpg

 

Nadal wydaje mi się, że warstwy powinny się bardziej oddzielać. W sobotę będę warzył AIPA 17BLG (ok. 20l) i chciałem wykorzystać te drożdże.

Doczytałem, że do piwa 12BLG 20l powinno się dodać 80-100ml gęstwy, ile powinno się dodać do mojego piwa tego jeszcze nie wyliczałem, bo myślałem, że będę miał pięknie oddzielone drożdże i dodam wszystkie żywe jakie będę miał, ale w tej sytuacji nie wie co zrobić.

 

Proszę o radę co mam zrobić:

1. Czy jeszcze przemywać te drożdże?

2. Czy może zrobić z nich starter, ale ile potrzeba drożdży na taki starter oraz jakiej wielkości starter (czytałem na wiki tylko o starterach ze świeżych drożdży)

3. Czy ilości o których podałem powyżej (80-100ml) dotyczą tylko żywych jasnych drożdży, czy wszystkich jak leci?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar zrobić mocne AIPA około 18 stopni lub więcej. Wszystko przygotowałem na dzisiaj ale zapomniałem o gęstwie drożdżowej. Czy jedna saszetka US-05 na 20 litrów wystarczy? :(

 

Może jakiś szybki starter i zrobić piwo dopiero jutro? 

Edytowane przez Gvai
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wdając się w szczegóły powiem tyle, że od uwodnienia do zadania drożdży minęło sporo czasu (21:40 - 6:40) z uwagi, iż z powodu braku doświadczenia nie przewidziałem, że chłodzenie w wannie będzie trwało tak długo. Nie dysponuję tymi samymi drożdżami (US-05) ale mam inne (S-33), czy mogę je dodać?

EDIT: czy całonocne uwadnianie aż tak źle wpływa na grzyby żeby ratować się nowymi?

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem takie grudy na s04 jak korzystałem z mchu irlandzkieg. Piwo wyszło dobre, a na gęstwie zrobiłem dwa kolejne i również dobre w smaku i zapachu butelek jeszcze niestety nie miałem okazji otwierać. Dodam że przy tych piwach na gęstwie nie korzystałem z mchu irlandzkiego i nie było grudek. Takie moje spostrzeżenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdajesz sobie sprawę ze to ~trzy razy za mało?

 

Czy fermentacja ruszy? Spore szanse ze mimo wszystko tak. Czy będą efekty zadania zbyt malej ilosci drozdzy zauważalne efekty? Myślę że spore szanse ze tak.

 

Do pszenicy ( weizena ) czesto sie celowo zadaje zbyt małą ilosc drozdzy ale s-04 nie są to drozdze weizenowe.

Edytowane przez FurioSan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.