Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Użyłem w tym celu berrsmith`a  i wyliczył mi 5,28 więc to jest wartość   prawidłowa?

Wygląda raczej ok - z 16,7 do 5,3 Plato jest w miarę ok na US-05. Pewnie jeszcze dojedzą sobie trochę - nie spiesz się tak czy siak. Skoro już 7 dni, to polecam podnieść o 2-3C temperaturę i zostawić na kolejne 2 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie

 

skonczylem wlasnie robic pszenice na MauriBrew Weiss Y1433. Z roznych przyczyn musialem przesunac w czasie zadawanie drozdzy, przez co staly sobie uwodnione cos ok. 4h. Oczywiscie pod przykryciem. Kremik taki, jaki znalem dotychczas, sie nie zrobil, raczej rozrobiona woda z maka. Drozdze byly uwadniane w ok 27-28 celsjuszach, zadawac bede do brzeczki 15 stopni (nizej nie udalo mi sie zejsc, zbyt ciepla woda w kranie).

 

Pytanie zasadnicze: dalem tym przeciaganiem sprawy w czasie kompletnie duszy, czy raczej jest szansa ze drozdzaki rusza?

 

Dzieki serdeczne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

najwyższą

Myślę, że to nie takie proste i oczywiste :smilies: 

Przykład:

ktoś zadał drożdże w 25°C (głupie, ale dość częste zjawisko :( ), fermentacja wystartował w 24°C, piwo fermentowało w 20°C al na koniec temperatura "skoczyła" do 22°C.

Jak widać "najwyższą" jest temperatura 24°C, ale chyba nie ją trzeba przyjąć do wyliczeń? ;)

(rozważanie jest czysto teoretyczne bo te różnice i tak niewiele wnoszą, ale myślę, że dobrze pokazuje jak nie zawsze można udzielić jednoznacznej odpowiedzi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

najwyższą

Myślę, że to nie takie proste i oczywiste :smilies:

Przykład:

ktoś zadał drożdże w 25°C (głupie, ale dość częste zjawisko :( ), fermentacja wystartował w 24°C, piwo fermentowało w 20°C al na koniec temperatura "skoczyła" do 22°C.

Jak widać "najwyższą" jest temperatura 24°C, ale chyba nie ją trzeba przyjąć do wyliczeń? ;)

(rozważanie jest czysto teoretyczne bo te różnice i tak niewiele wnoszą, ale myślę, że dobrze pokazuje jak nie zawsze można udzielić jednoznacznej odpowiedzi)

 

No dobrze. Jedno piwo fermentował w ok. 16 st. C., drugie w temp. 11 st. C. Oba przeniosłem na przerwę diacetylową do temperatury pokojowej na kilka dni. Jaką przyjąć temperaturę w kalkulatorze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Piszę w ostrym gdyż mam duży dylemat a czasu mało.

Warzę Sweet Stout i mierzę w 16Blg ale mam dylemat z ciemnymi słodami

 

W garze jest już:

27 litrów wody 72st.
zacieranie 68st - 70min
 
5KG Pale Ale Flagon 5-7EBC
110gr płatki owsiane SANTE 
1KG  carmel dark 

Moje pytanie ile dodać:
- Słód Palony Black 1300EBC
- Słód chocolate 1000-1200EBC
 
Planuję:
- Słód Palony Black 1300EBC - 0,5Kg
- Słód chocolate 1000-1200EBC -0,3Kg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś z zakresu powiedzmy 0,4-0,8kg będzie ok, wszystko zależy jak mocny chcesz efekt od słodów palonych. Ja bym sypał 0,8kg, a kto inny powie Ci, że to już popielniczka. Sprawdź i skoryguj pod swój gust przy kolejnej warce. Sporo też zależy od Twojej wody. Bez metody prób i błędów nie da rady. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warzę właśnie pierwszy raz i chyba mocno skopałem już na starcie - podgrzałem wodę do temp. 71°C, wrzuciłem słody, mając jeszcze włączony palnik. Po chwili palnik wyłączyłem i ustabilizowałem temperaturę na 68°C. Sprawdziłem jednak po 15 minutach i okazało się, że przez źle zamocowany termometr temperatura była przekłamana - miałem w garze 71°C. Uzupełniłem garnek zimną wodą (dodatkowe 1,3l) i teraz mam jakieś 66°C, pozostało około 35 minut zacierania. Skopałem po całości, czy jeszcze coś z tego będzie? Wychodzi na to, że zrobiłem tylko przerwę dekstrynującą i nie wiem, czy amylazy się nie zdezaktywowały....

Edytowane przez marafc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.