Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

W mojej drugiej warce, lager z ekstraktów niechmielonych (chmielone marynką i lubelskim), nie mając jeszcze wprawy, zaciągnąłem dużo chmielin z gara. Po fermentacji piwo było bardzo trawiaste w smaku i z ściągającą goryczką. Ułożyło się po 5 miesiącach, teraz jest bardzo dobre ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosiłbym o radę: 16.07.2016.nastawiłem APA 20l 10,8 blg, temp pomieszczenia 18 st C, po 7 dniach pomiar - 6 blg (używam refraktometru), po kolejnych 2 dniach dalej stoi na 6 blg, przeniosłem na 1 dzień do pomieszczenia o temp 26 st C, zaczęło bulgotać, ale po tych 24 h pomiar 5,8 blg, znów zaniosłem do pokoju z 18 st C. Uzyłem 3,7 kg słodu pale i 150g karmel jasny, 10 min w 62 st i 50 min w 72 st. Drożdże US-05, zadane do brzeczki temp 30 st C,Jak byście radzili : przelewać na cichą czy dalej niech stoi??

Z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosiłbym o radę: 16.07.2016.nastawiłem APA 20l 10,8 blg, temp pomieszczenia 18 st C, po 7 dniach pomiar - 6 blg (używam refraktometru), po kolejnych 2 dniach dalej stoi na 6 blg, przeniosłem na 1 dzień do pomieszczenia o temp 26 st C, zaczęło bulgotać, ale po tych 24 h pomiar 5,8 blg, znów zaniosłem do pokoju z 18 st C. Uzyłem 3,7 kg słodu pale i 150g karmel jasny, 10 min w 62 st i 50 min w 72 st. Drożdże US-05, zadane do brzeczki temp 30 st C,Jak byście radzili : przelewać na cichą czy dalej niech stoi??

Z góry dziękuję

Uzyles kalkulatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam...ale nie bardzo rozumiem co to ma dać.

Alkohol zaklamuje odczyt Refraktometru. Dlatego trzeba wynik przeliczyć. Poszukaj na forum. Zaraz się nam dostanie za zaśmiecanie ostrego dyżuru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosiłbym o radę: 16.07.2016.nastawiłem APA 20l 10,8 blg, temp pomieszczenia 18 st C, po 7 dniach pomiar - 6 blg (używam refraktometru), po kolejnych 2 dniach dalej stoi na 6 blg, przeniosłem na 1 dzień do pomieszczenia o temp 26 st C, zaczęło bulgotać, ale po tych 24 h pomiar 5,8 blg, znów zaniosłem do pokoju z 18 st C. Uzyłem 3,7 kg słodu pale i 150g karmel jasny, 10 min w 62 st i 50 min w 72 st. Drożdże US-05, zadane do brzeczki temp 30 st C,Jak byście radzili : przelewać na cichą czy dalej niech stoi??

Z góry dziękuję

Według korekty odfermentowało do 3 Blg. Lej śmiało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosiłbym o radę: 16.07.2016.nastawiłem APA 20l 10,8 blg, temp pomieszczenia 18 st C, po 7 dniach pomiar - 6 blg (używam refraktometru), po kolejnych 2 dniach dalej stoi na 6 blg, przeniosłem na 1 dzień do pomieszczenia o temp 26 st C, zaczęło bulgotać, ale po tych 24 h pomiar 5,8 blg, znów zaniosłem do pokoju z 18 st C. Uzyłem 3,7 kg słodu pale i 150g karmel jasny, 10 min w 62 st i 50 min w 72 st. Drożdże US-05, zadane do brzeczki temp 30 st C,Jak byście radzili : przelewać na cichą czy dalej niech stoi?? Z góry dziękuję

To temat na OSTRY DYŻUR?

 

 

W tym wątku można wpisywać proste pytania wymagające pilnej odpowiedzi.

 

Ja sobie go zasubskrybuję i bedę traktował priorytetowo, innych piwowarów też do tego zachęcam.

 

 

PROSZĘ O UWAGĘ !!!

 

Jak sama nazwa wskazuje jest to: "OSTRY DYŻUR".  Jest taki wątek jak:

http://www.piwo.org/topic/10089-dla-poczatkujacych-czuj%C4%99-si%C4%99-ca%C5%82kowicie-zagubiony/

 

i tutaj zadawajcie pytania, na które odpowiedzi można poczekać chwilę dłużej. Skoro ktoś np. chce zlać piwo na cichą i nie wie czy jutro czy za 3 dni to chyba nie jest to pytanie na ostry dyżur, nie uważacie?

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo przygotowywałem się do odpalenia nowego gara, a tu bęc!

Zakupiłem zestaw na APA 11.5, gdzie w instrukcji piszą aby "do 14 litrów wody o temp. 71 stopni wsypać słody".

A sonda do pomiaru temperatury sucha.... Aby ją zamoczyć trzeba 19 litrów. Czyli żeby było ok. pewnie trzeba ze 22.

Kolejne zdanie : "wysładzać 14,5 litrami wody ..."

Powiększonej warki nie zmontuję (surowce).

Proszę o radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie. Wrocilem z urlopu i zaraz jadę dalej. Piwo refermentowalo się w piwnicy przez 6 dni. Zostawilem je w temp 21 stopni, jednak nie przypuszczalem, ze bedzie tak zimno i spadla do 17 (przed chwila sprawdzalem). Butelkowane bylo 50/50 w pety 1l i butelki. Pety sa dalej troszke sflaczale i nie wiem czy przeniesc to piwo do mieszkania zanim znowu wyjade czy moze sobie tak stac w tej temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

05,08, Uwarzyłem Sweet Stouta miał być w/g przepisu 14 Blg ( zakupiony gotowy zestaw w Twój Browar 20L 14 Blg )  ale zapomniałem go rozcieńczyć do 20 litrów  i wyszło 16 BLG  i niecałe 18 litrów .Po tygodniu odfermentował do 8 Blg a wczoraj  zeszło tylko do 7,5 Blg .w/g przepisu przelewać na cichą czy może zabełtać fermentorem żeby trochę jeszcze zeszło , może drożdze ruszą ?Czy odczekać na cichej i butelkować tylko strach o granaty :)?

Koledzy co radzicie ?z góry dziękuję za pomoc .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

05,08, Uwarzyłem Sweet Stouta miał być w/g przepisu 14 Blg ( zakupiony gotowy zestaw w Twój Browar 20L 14 Blg )  ale zapomniałem go rozcieńczyć do 20 litrów  i wyszło 16 BLG  i niecałe 18 litrów .Po tygodniu odfermentował do 8 Blg a wczoraj  zeszło tylko do 7,5 Blg .w/g przepisu przelewać na cichą czy może zabełtać fermentorem żeby trochę jeszcze zeszło , może drożdze ruszą ?Czy odczekać na cichej i butelkować tylko strach o granaty :)?

Koledzy co radzicie ?z góry dziękuję za pomoc .

 

Doradzam nie przelewać na cichą i zostawić jeszcze na tydzień półtorej w tym samym fermentorze i po tym czasie rozlać do butelek. Jeżeli nie chmielisz na zimno albo nie dajesz żadnych dodatków to nie ma sensu przelewać do drugiego fermentora - szkoda czasu i po drugie unikasz infekcji tym zwłaszcza że to pierwsze piwa twoje. Co do blg - podbija je laktoza rzeczywisty wynik to pewnie jakieś 5 blg więc w normie na S-04.

 

Polecam poczytać od deski do deski tematy: 

http://www.piwo.org/topic/21624-cicha-fermentacja-kiedy-zacz%C4%85%C4%87/?hl=cicha

http://www.piwo.org/topic/20193-list-otwarty-do-sklep%C3%B3w-piwowarskich/page-2?hl=cicha&do=findComment&comment=407918

 

Cicha fermentacja jest naprawdę zbędna przy piwie. I druga rzecz czas fermentacji 8 dni to trochę za krótko na burzliwą... ale to doczytaj linki co podałem wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.