Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Wylewać, po co? Zadaj drożdże, a jutro zrób drugą połowę zestawu i dolej. Tylko wyciągnij nauczkę i wysładzaj tyle żeby uwzględnić straty w postaci odparowania i tego co w chmielinach zostaje. I wysładzaj powoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może słody źle zmieszałeś i trafiły ci się w tej połowie same specjalne.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Nie,tego przypilnowałem.Ale  wysładzałem bardzo szybko    :( .

Wiem że temat wątku inny,ale zapytam:

Warka ma wrzeć bardzo mocno,spokojnie bulgotać jak ...rosół ,coś pomiędzy?

Edytowane przez hammer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno się gotować na tyle intensywnie, żeby widoczny był ruch w całej objętości garnka tzw. Rolling boli. Czyli coś pomiędzy. Na pewno nie jak rosół, ale też nie musi wyskakiwać z garnka.

Edytowane przez Gąska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć
Brzeczka się studzi, chciałem wrzucić FM41 na paręnaście godzin dla rozruszania. Z fiolki do kolby wpadł mi taki paproch (z wnętrza szczelnie zamkniętej fiolki)

Paproch z fiolki FM41

Mogę jeszcze szybko pojechać do sklepu po nowe, ale .. może nie ma sensu. Skoro zawartość fiolki ma być "sterylna" to może ten element też nie jest skażony. 

Ktoś doradzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zagwostkę: dzisiaj zabutelkowałem Belgian Pale Ale na drożdżach z Gozdawy Belgian Fruit Spicy Ale Yeast. Od początku brzeczka w smaku trąciła kukurydzą. Myślałem, że wdał się DMS ale doszedłem do wniosku, że to niemożliwe(główny zasyp Słodem Pale Ale, gotowanie ponad godzinę, mocne odparowanie w tym czasie). Następne piwo na drożdżach S-05 to American Amber Ale. Dzisiaj zlewałem go na cichą i ten sam smak kukurydzy.

Moje pytanie: chciałem zrobić piwo tym razem z konserwy: Coopers Australian Bitter, tylko że termin ważności kończy się za miesiąc. Pomyślałem, że drożdże już stare i zrobię tego Bittera na gęstwie z Americana. Ale jak powąchałem i spróbowałem tego piwa to się obawiam tego teraz robić. Co lepsze: stare drożdże czy gętwa z wątpliwego piwa?

Dodam, że Belgian dzisiaj zlany jest do wypicia, nie czuć za mocno tej kukurydzy. Ani Belgian ani Amber raczej nie są zainfekowane, nie czuć innych zapachów a sam zapach kukurydzy jest znikomy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie napisałeś o chłodzeniu, więc może jednak tego DMS nie odrzucaj.

Ja bym dał te nieprzeterminowane drożdże (chyba, że były jakoś fatalnie przechowywane), a jak nie ruszą w dwie, trzy doby - dać gęstwę lub kupić inne.

Edytowane przez Pun kOmora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy Belgianie chłodzenie było na balkonie ale przy Americanie już za pomocą chłodnicy. Do tego Americana gotowałem ponad 90 minut.

Te drożdże były przetrzymywane w temperaturze pokojowej. nie ma co się spodziewać że inaczej. Tak jak radzisz dam te z zestawu a te z Americana wyleje.

Jeszcze jedno: brzeczka będzie miała temperaturę ok 28*. W nowo pobudowanej lodówce styropianowej jest ok 17*. Chciałem w tych 17* fermentować to piwo bo już mam dość fuzli i bolącej głowy od własnego piwa. Zadać w tej temperaturze i do lodówki? Czy lepiej na noc do lodówki i rano drożdże uwodnić i zadać w 17*? Niżej niż te 28* nie dam rady zejść, w mieszkaniu jest 24* a woda w kranie ok 20*. Chłodziłem chłodnicą ale zeszło do 27*. Jak dodam rozpuszczone we wrzątku konserwy to pewnie podbiją temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zejdź już z ostrego dyżuru i poczytaj to forum.

Zdecydowanie drugie podejście jest lepsze ale sądzę, że z lodówki styropianowej przez noc nie osiągniesz 17 z 28, chyba że używasz z 10-15kg lodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Dzisiaj chciałem zalać 15L piwa po burzliwej fermentacji syropem malinowym celem uzyskania piwa malinowego. Pojawił się biały nalot na górze, smak bez wyraźnych zmian w stos. do zwykłego piwa. Czy lać tam sok malinowy czy odpuścić i uwarzyć nowe ? Czy to pleśń ? Załączam foto

post-4733-0-17809900-1467097765_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Dzisiaj chciałem zalać 15L piwa po burzliwej fermentacji syropem malinowym celem uzyskania piwa malinowego. Pojawił się biały nalot na górze, smak bez wyraźnych zmian w stos. do zwykłego piwa. Czy lać tam sok malinowy czy odpuścić i uwarzyć nowe ? Czy to pleśń ? Załączam foto

 

Jak już uwarzyłeś to możesz zalać, koszt 2, 3 butelek syropu malinowego nie jest duży, wiele nie ryzykujesz co najwyżej czas poświęcony na butelkowanie. Na zdjęciu wygląda, że nic złego się nie dzieje aczkolwiek żeby coś więcej napisać mógłbyś zrobić jakieś zbliżenie tego nalotu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie znam się, bo jeszcze nie miałem, ale na zwykły kożuch z drożdży czy chemielu to nie wygląda. po tej jakości zdjęcia bardziej ku zakażeniu się skłaniam. a jak syrop prawdziwy z malin, to szkoda kasy.

Edytowane przez Pun kOmora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK bijąc się w pierś wrzucam lepszą jakość aby ułatwić identyfikację

Jeszcze jedno pytanie, (kategoria Cebula oszczędza) butelkowanie i rozlew w ten sposób zakażonego piwa (po potraktowaniu tanim syropem Paola) Yes or Not ?

 

Niet albo spasteryzuj dodaj nowe drożdże, albo zlej do balona i zobacz czy coś z tego wyjdzie. Z takimi infekcjami nigdy nie wiadomo, raz pójdzie w dobrą stronę - zakwasi piwo da aromaty owocowe, stajni, a raz w złą - kanaliza, ocet, chlorofenol. Nigdy nie wiesz. Dodanie Soku dostarczy im pokarmu i rozwinie się jeszcze mocniej, więc jak chcesz zrobić malinowe to spasteryzuj to piwo, potem dodaj soku i drożdży przefermentuj z tydzień i dopiero w butelki ;) Nic tu innego nie wymyślisz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam teraz dostępu do Brewtarget, a tam sobie liczę surowiec do refermentacji. Może mi ktoś policzyć dla dwóch kombinacji?

13 litrów, nagazowanie 3, ekstrakt początkowy 12,5, ekstrakt końcowy 2,5, temperatura 20

13 litrów, nagazowanie 3, ekstrakt początkowy 12,5, ekstrakt końcowy 3, temperatura 20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 20 minutach gotowania pojawiły się w brzeczce takie farfocle podobne do tego, jak jajko wypłynie podczas gotowania. Bać się? Co to jest?

Pewnie przełom. Więc jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saison 14blg - receptura z TB

20 litrów
Triskel (3,9%) - 20g - 60min
Strisselpalt (3,2%) - 15g - 15min

Strisselpalt (3,2%) 15g - 5min

20g skórki pomarańczy - 5min

 

Wg programu Ibu wynosi 14.... cholernie mało.. dopiero podczas chmielenia to zauważyłem.

 

Czy popełniłem jakiś błąd w obliczeniach? Felerna receptura?

 

Póki gotuję - czy przedłużyć do 90min dla triskela i wydłużyć odpowiednio Strisselpalty? Z programu wynika, że będzie 20 IBU jakbym przedłużył... może zły program .. - http://brew.church/pl/calculator/ibu

 

A może mają złe informacje co do a-kwasów?

Edytowane przez Mikadorus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saison 14blg - receptura z TB

 

Triskel (3,9%) - 20g - 60min

Strisselpalt (3,2%) - 15g - 15min

Strisselpalt (3,2%) 15g - 5min

20g skórki pomarańczy - 5min

 

Wg programu Ibu wynosi 14.... cholernie mało.. dopiero podczas chmielenia to zauważyłem.

 

Czy popełniłem jakiś błąd w obliczeniach? Felerna receptura?

 

Póki gotuję - czy przedłużyć do 90min dla triskela i wydłużyć odpowiednio Strisselpalty? Z programu wynika, że będzie 20 IBU jakbym przedłużył... może zły program .. - http://brew.church/pl/calculator/ibu

 

A może mają złe informacje co do a-kwasów?

Jak duża warka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.