Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Zostawiał ktoś może wysłodzoną brzeczkę do gotowania na drugi dzień? Zostało mi trochę wysłodków po RIS-ie, szkoda mi wylewać a jutro może coś bym z tego ugotował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chciałem rozlać wczoraj piwo, okazało się, że nie mam kapsli.

Nowe mogę mieć dopiero jutro, a piwo jest 9 dzień z chmielem na zimno.

Czy jest ktoś z Wrocławia, najlepiej teren Krzyki / Partynice, kto mógłby dzisiaj odsprzedać 100 sztuk kapsli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chciałem rozlać wczoraj piwo, okazało się, że nie mam kapsli.

Nowe mogę mieć dopiero jutro, a piwo jest 9 dzień z chmielem na zimno.

Czy jest ktoś z Wrocławia, najlepiej teren Krzyki / Partynice, kto mógłby dzisiaj odsprzedać 100 sztuk kapsli?

Jasne - priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chciałem rozlać wczoraj piwo, okazało się, że nie mam kapsli.

Nowe mogę mieć dopiero jutro, a piwo jest 9 dzień z chmielem na zimno.

Czy jest ktoś z Wrocławia, najlepiej teren Krzyki / Partynice, kto mógłby dzisiaj odsprzedać 100 sztuk kapsli?

 

Zawsze jak taka sytuacja to polecam sklep: http://www.skirhand.com.pl/

 
P.P.H.U. SKIRHAND
ul. Kościerzyńska 11, 13, 14
51-416 Wrocław
Czynne: pn-pt 8:00-16:00
 
Z Wrocławską Inicjatywą Piwowarską czasem robimy zamówienia hurtowe ale 500 sztuk od ręki też sprzedają. Koszt coś koło 27 zł za 1000 szt, kapsli używam od 3 lat i nie ma na co narzekać. https://www.facebook.com/groups/wroclawskainicjatywapiwowarska/Dodaj się od czasu do czasu robimy ogłoszenia ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hilfe! Byłem pewien, że hamerykanie warzyli piwo już ze wszystkim, a nie mogę znaleźć info w temacie. Gotuję cienkusza po wczorajszych porterach.

Chcę do niego dodać tarniny. Ktoś ma jakiś pomysł ile, kiedy, jak? Pisałem do Bogiego, ale nie odczytał, a czas się kończy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warze właśnie dubbla i wg. Przepisu mam dodać 250g cukru kandyzowanego a w zestawie z slodami mam 500g. Pytanie dodać te 500 i mieć ciut mocniejszego dubbla czy przystań na 250g ?

 

Skład piwa

4.5kg pilznenskiego

1kg wiedeńskiego

0.3kg karmelowego 300

I właśnie cukier kandyzowanego na ostatnim. 10min gotowania.

Gotować zacznę za jakieś 30min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądziłem że będę się w tym wątku udzielał....

 

[panic mode]

Amerykańską pszenicę mam właśnie butelkować. Z 14blg od fermentowała do 1,5blg    wszystko ładnie cacy poza rozwarstwieniem

Tafla piwa z drobinkami chmielu wygląda jak czysta woda i ma grubość 1,5cm pod nią druga tafla również z drobinkami chmielu.

Są wyraźnie od dzielone od siebie!!!

Troszkę jak rosół tylko "oczko" ma 1,5cm grubości

Zapach w porządku (a węch mam czuły) brak jakiekolwiek błonki czy innych oznak zakażenia.

[/panic mode]

 

Pytanie brzmi dekantować i rozmieszać z syropem czy też dekantować tylko dolną warstwę?

post-15371-0-20167200-1458583702_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za bardzo nie zrozumiałem co Ty tam widzisz? wiadro masz białe, więc ciężko coś z boku zauważyć. a to zdjęcie z góry pokazuje, że część chmielu pływa na wierzchu. normalne po chmieleniu na zimno. nigdzie nie widzę tego Twojego "oczka"...

Edytowane przez Pun kOmora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieszane i zabutelkowane. Wylać zdążę zawsze.

 

Dla potomnych:

 

A   1,5cm    czyli prawie 2 litry      warstwa idealnie klarowana niemal bezbarwna, lager jest przy tym mętny jak pszenica

B   18l                                         warstwa "standardowa"

 

Oba poziomy warstw miały na swoich powierzchniach drobinki chmielu z chmielenia na zimno   wyglądało to jakby ktoś delikatnie wlał 2 litry oleju jadalnego.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skończyłem robić witbier'a. Nie zmierzyłem jednak wcześniej temperatury brzeczki i okazało się, że zadałem drożdże (Brewferm Blanche) w zbyt wysokiej temperaturze (26C). Czy da się jakoś szybko zbić tą temperaturę, zanim drożdże rozpoczną pracę?

Edytowane przez Ramnic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz chłodnicy wstaw do wanny / gara z zimną wodą (teraz w wodociągach zimna ma ok 6-9°C). Ewentualnie wystaw na dwór, ale na dworze będzie bardzo powoli stygło.

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam taki dylemat. Jestem w trakcie robienia AIPA. Wyjdzie mi około 25-26L brzeczki 15-16 Blg zacieranej na słodko. Mam dwie saszetki US-05. Będę zadawał po południu. Kalkulator obliczył, że potrzebuję 1,5 saszetki. Czy mam zrobić dokładnie tak jak podpowiada program czy wystarczy jedna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kalkulator obliczył, że potrzebuję 1,5 saszetki. Czy mam zrobić dokładnie tak jak podpowiada program czy wystarczy jedna?

ani jedno, ani drugie - wsyp dwie :)

 

Nie będzie wtedy jakichś negatywnych efektów? Widzę, że jesteś doświadczonym weteranem także najpewniej się Ciebie posłucham :) Wychodziłem z założenia, że drożdże i tak się namnożą ale jeśli więcej problemów będzie gdy będzie mniej drożdży niż więcej to sypnę dwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wychodziłem z założenia, że drożdże i tak się namnożą

to nie do końca dobre założenie, bo wtedy wystarczyło by dać tylko 1 komórkę żywą i by się przecież namnozyła :D

 

Niestety nie mamy wiedzy ile faktycznie jest żywych drożdży po uwodnieniu więc trudno podjąć jest właściwą decyzję :(

Poczytaj o efektach overpichingu i underpitchingu.

Osobiście na suchych robię tylko piwa tak do 12blg, pozostałe na gęstwie lub starter z płynnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie będzie wtedy jakichś negatywnych efektów?
 

jeżeli drożdże były dobrze przechowywane to masz w saszetce znacznie więcej żywych niż przyjmuje domyślnie kalkulator.

 

Tego nigdy nie mogę być pewny. Drożdże mam od tygodnia i trzymam w lodówce. Ale jak były przechowywane przed zakupem to się mogę tylko domyślać. Wiem tylko, że mają datę ważności do stycznia 2018.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.