Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Zgadza się, nie czytałem o tym. Do tej pory z automatu waliłem jedną saszetkę.

Do AIPA mam dokładnie US-05.

 

Wracając do tego Pilsa...może być problem jak rozumiem. Powinienem jechać dokupić drugą saszetkę? 

Poszukam kalkulatorów

 

 

----------------------

edit

no dobra a co z tą temperaturą przy PILSie?

Edytowane przez Soyero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

edit no dobra a co z tą temperaturą przy PILSie?

 

No nic Ci to nie pomoże, a wahania temperatury jeszcze dodatkowo mogą Ci zestresować drożdże. Powiem  tak, pewnie ruszą w końcu ale lag będziesz miał spory, a piwo też może zostawiać dużo do życzenia.

 

 

 

Zgadza się, nie czytałem o tym. Do tej pory z automatu waliłem jedną saszetkę. Do AIPA mam dokładnie US-05.

 

Do AIPA 16 blg -20 litrów też minimum 2 saszetki. Dlatego warto robić lekkie piwo i zbierać gęstwy.  A tej tajemnej wiedzy nie trzeba szukać nie wiadomo gdzie wystarczy zajrzeć do wiki: http://www.wiki.piwo.org/Fermentacja_brzeczki#Obliczenie_ilo.C5.9Bci_dro.C5.BCd.C5.BCy_do_zadania

 

A jak chcesz więcej to wpisujesz w google i czytasz z zrozumieniem: https://www.google.pl/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=kalkulator+dro%C5%BCd%C5%BCy+do+piwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

Ok, czyli zostawić w tej temp 8 i czekać na start nie dodając dodatkowej paczki

Brzeczka była dobrze napowietrzona i rehydratacja drożdży przeprowadzona prawidłowo. 

Mam nadzieję, że będzie ok

Edytowane przez Soyero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

 

Ok, czyli zostawić w tej temp 8 i czekać na start nie dodając dodatkowej paczki

Brzeczka była dobrze napowietrzona i rehydratacja drożdży przeprowadzona prawidłowo. 

Mam nadzieję, że będzie ok

 

 

Możliwe :) Ale mówiłem nikt Ci tego na 100% nie potwierdzi. Otwieranie teraz wiadra i dodawanie drugiej saszetki średnio widzę, ale powiem tak nie zaszkodzi. 

 

Mi ostatnio Wędzony Lager 14 blg -20 litrów z 250 ml gęstwy (trochę więcej niż kalkulator wyliczył) Munich Lager (tego samego dnia zbieranej) w 8C zaczął fermentować dopiero po 18 h taki jest lag nawet na świeżych drożdżach. Na jednej saszetce to może potrwać nawet 72h.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mi ostatnio Wędzony Lager 14 blg -20 litrów z 250 ml gęstwy (trochę więcej niż kalkulator wyliczył) Munich Lager (tego samego dnia zbieranej) w 8C zaczął fermentować dopiero po 18 h taki jest lag nawet na świeżych drożdżach. Na jednej saszetce to może potrwać nawet 72h.

Dla odmiany dodam jeszcze, że u mnie z kolei w 8C na WY 2206 Bavarian Lager już trzy piwa ruszały po ok. 4-5h od zadania :) Drożdże z datą produkcji 09.2014! :P

Czeski Pils 12 Blg - starter 1,5 litra 10Blg

Schwarzbier 12,5 Blg - gęstwa I p. ~220 ml

Marzen 13,0Blg - gęstwa II p. ~250 ml

 

W zeszłym roku ten sam szczep mi z kolei ruszał do ok 36h jeżeli dobrze pamiętam. Ciężko nadążyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Mam nietypowy problem, otóż w ten weekend zamierzałem uwarzyć rauchbocka, na gęstwie po marcowym, które zakończyło burzliwą dopiero po 4 tygodniach. I teraz zauważyłem że mam za mało chmielu, brakuje mi 80gr Lubelskiego (warka na 40l), pozostałe mam – 20gr Saaz + 50gr Mittelfruch (przepis ze strony : http://festiwal-birofilia.pl/zwycieska-receptura-8.html ). Co lepiej teraz zrobić, zamówić chmiel i niech marcowe poczeka kolejny tydzień? Marcowe mógłbym zlać do leżakowania, ale zależy mi żeby do Rauchbocka zadać jak najświęższą jednodniową gęstwę. Czy zamiast lubelskiego zadać ok 30 gr któregoś z amerykańskich chmieli – Equinox, Athanum, Citra :/ - które mam w zamrażarce...Oczywiście zdaję sobie sprawę że te chmiele kompletnie nie pasują do tego stylu stąd pytanie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak długa fermentacji (4 tygodnie) Marcowego (choć nie znam temp. fermentacji ani OG ale zakładam że Twoje Marcowe nie ma >16-17°Blg) wskazuje raczej na zbyt ślimaczącą się fermentację (nawet jak na lagera), co z kolei prowadzi do wątpliwości czy aby taka gęstwa nadaje się na kolejne piwo. Z moich doświadczeń wyniki, że problemy z odfermentowaniem piwa na takiej gęstwie przeniosą się również na następne piwo, czasem jeszcze z gorszymi skutkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe co mówisz. Też mnie to zastanawiało, marcowe to była trzecia warka - drożdże to wyeast 2007, w każdej poprzedniej warce na tych drożdżach wyczuwam mocno aldehyd w takim stopniu że w zasadzie przykrywa normalny aromat piwa i również tak długo fermentowały w od 8°C do 12* na koniec, smak raczej normalny, chociaż jeszcze do końca się nie ułożyły. Ta warka jeszcze nie jest zlana ale wydaje mi się że też czuć zielone jabłuszko. Marcowe ma 15°Blg, teraz zeszło do 3*. Sugerujesz żeby jednak zakończyć pasaż z tymi drożdżami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie długo utrzymujący się wysoki poziom aldehydu w lagerach wskazuje na problemu z pracą drożdży lub fermentacją. Problem może być złożony (nie na ten wątek) ale tak, zastanowiłbym się na zakończeniem pasażu i nowymi drożdżami. Zwłaszcza, że czekałoby je teraz jeszcze mocniejsze piwo i większe wymagania związane z wyższym ekstraktem.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diacetyl.

 

Robię właśnie Stout owsiany. Po tygodniu fermentacji blg zeszło z 14 do 5,5. Zacieranie było na słodko, ale spodziewam się, że powinno jeszcze dofermentować do 4 blg. Pierwsze 3 dni fermentowało w temp 15 stopni potem w temp 18-19. Podczas pierwszej degustacji bardzo mocno czuć diacetyl w aromacie, natomiast nie czuć go kompletnie w smaku. 

Podejrzewam, że za długo trzymałem piwo w temp 15 stopni. Mam pytanie, co zrobić, aby zredukować diacetyl? Chce powalczyć o to piwo bo namęczyłem się przy filtracji z 25% udziałem owsa i smak jest bardzo obiecujący. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wiki: 

 

http://www.wiki.piwo.org/Diacetyl

 

 

Możliwości eliminacji
  • wydłużyć fermentację i/lub leżakowanie, przyśpieszyć chłodzenie brzeczki
  • użycie wystarczająco dużej ilości zdrowych drożdży, mniej flokującego szczepu
  • podniesienie temperatury w końcowym etapie fermentacji (przerwa diacetylowa)
  • unikanie zakażeń/ utrzymywanie higieny
  • zmniejszyć udział surowców niesłodowanych w zasypi

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odzyskuję drożdże z dwóch butelek. Tutaj opis dokładnie o co chodzi. Dzisiaj mam warkę i muszę się zdecydować na jedne z nich.

Te w mniejszej kolbie pokazały pianę i widać bąbelki CO2. Te w większej nie pracują tak ładnie, mimo wszystko widać osad na dnie.

Te w mniejszej są z piwa 9,5% ABV, te z prawej z 6,5% ABV.

Które wybrać?

 

fk7eo1.jpg

Edytowane przez voytech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odzyskuję drożdże z dwóch butelek. Tutaj opis dokładnie o co chodzi. Dzisiaj mam warkę i muszę się zdecydować na jedne z nich.

Te w mniejszej kolbie pokazały pianę i widać bąbelki CO2. Te w większej nie pracują tak ładnie, mimo wszystko widać osad na dnie.

Te w mniejszej są z piwa 9,5% ABV, te z prawej z 6,5% ABV.

Które wybrać?

 

Wybrałem mniejszą kolbę - zawartość miała zdecydowanie lepszy smak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Diacetyl.

 

Robię właśnie Stout owsiany. Po tygodniu fermentacji 

Co jest dziwnego w tym, że w tygodniowym piwie jest jeszcze diacetyl?

 

 

Dla mnie dziwna jest intensywność tego zapachu. Nigdy z tak intensywnym diacetylem się nie spotkałem. Obawiam się, że do końca się nie zredukuje. Podniosłem temperaturę ale drożdże opadły na dno i chyba burzliwa fermentacja się skończyła. Ma ktoś pomysł, co jeszcze można w tej sytuacji zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Za wiki: 

 

http://www.wiki.piwo.org/Diacetyl

 

 

Możliwości eliminacji
  • wydłużyć fermentację i/lub leżakowanie, przyśpieszyć chłodzenie brzeczki
  • użycie wystarczająco dużej ilości zdrowych drożdży, mniej flokującego szczepu
  • podniesienie temperatury w końcowym etapie fermentacji (przerwa diacetylowa)
  • unikanie zakażeń/ utrzymywanie higieny
  • zmniejszyć udział surowców niesłodowanych w zasypi

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dla mnie dziwna jest intensywność tego zapachu. Nigdy z tak intensywnym diacetylem się nie spotkałem. Obawiam się, że do końca się nie zredukuje. Podniosłem temperaturę ale drożdże opadły na dno i chyba burzliwa fermentacja się skończyła. Ma ktoś pomysł, co jeszcze można w tej sytuacji zrobić?

Używać drożdży w dobrej kondycji, wybierać szczepy które produkują mało diacetylu, zadbać o poziom FAN, zwłaszcza jak masz np. dużo niesłodowanego owsa, etc...

 

Przeczytaj sobie mój wpis:

http://www.beerfreak.pl/diacetyl-czyli-maslo-piwie/

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj uwarzylem kozlaka, wszystko szło ok oczywiście do czasu. Najpierw córka pobiła mi refraktometr, tak więc blg znam w przybliżeniu bo zdążyłem zbadać tylko filtrat ale tylko przed wysladzaniem. Tak więc na oko ma ok 14-16blg. Później już wydawałoby się że nic już gorzej być nie może, skończyłem chmielenia wstawiłem na studzenie i jak termometr wskazał 20c zadałem drożdże, no i moje zdziwienie gdy przypadkiem włączyłem termometr i w domu wskazał mi 11C. Użyłem drugiego termometru a ten wskazał 21C. Okazało się że w tym pierwszym bateria była na wykończeniu i wskazywał błędna temp. Po raz kolejny zadałem Brzeczke i wyszło 29C. Fakt dziś rano fermentacji ruszyła choć mało energicznie. Drożdże to s-23. Moje pytanie czy może być ze drożdże się nieco ugotowany? Może zadac drugą porcję?

Edytowane przez Patryk.B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.