Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

pierwszy raz warzyłem piwo dolnej fermentacji. Użyłem drożdży Gozdawa Czech Pilsner 18 (CP18) jedna paczka, zadane w temperaturze 10C.

Początkowa gęstość 13,5 Blg, słody pilzneński i 7% Caraamber zatarte na wytrawnie. Piwo trzymane w lodówce temperatura 9-12C, po 12 dniach sprawdziłem gęstość, aerometr wskazał 12 Blg, Czy to możliwe, że drożdże tak wolno przerabiają cukier? Czy raczej coś poszło nie tak? W smaku piwo jest bardzo słodkie, więc nie jest to raczej błąd wskazania.

Edytowane przez prokop102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlałem razem ze starterem rdzeń do brzeczki. Jak to cholera wyciągnąć? Dzisiaj chciałem następne drożdże dać na karuzelę.

Próbowałem takimi biedymi magnesami na lodówkę, ale nic z tego. Jakieś inne pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, zacieram pszeniczne i zamiast 62 miałem 60 stopni przez godzinę, zacierać dalej czy nie, zastanawiam się czy enzymy pracują w tej temperaturze. Zacier jest w miarę słodki więc coś tam się stało ale nie mam płynu lugola żeby to sprawdzić :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

uwarzyłem 20l RIS i 10l Dry Stoutu z brzeczki tylniej, RIS zadałem 2 paczkami s-04, a Dry Gozdawa Ale. RIS od początku "musował" na powierzchni, Dry miał trochę piany, która zeszła po dwóch dniach. Jest teraz trzeci dzień burzliwej i RIS zszedł z 23 na 12, Dry z 12 na 5. Spróbowałem próbki i RIS wydaje się kwaśny, Dry może być, ale też lekko kwaskawy.

 

Pytanie: Czy mieliście może do czynienia z takim "musowaniem" na powierzchni zamiast piany? Fermentacja trwa, więc nie wiem, dlaczego nie ma czapy piany. Czy to infekcja i wdały się dzikie drożdzę?

 

Takie "musowanie" zauważałem przy sterylizacji fermentorów nadwęglanem sodu. Być może nie przepłukałem dobrze fermentora do RISa i  drożdże w połączeniu z tym specyfikiem dają taki efekt.

 

Wylewać już czy kwaskowość może ustąpić?

 

P.S. nie było rehydratacji drożdży. Posypałem na powierzchnię przy 21 stopniach.

Edytowane przez Plato
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o tym co słody palone wnoszą do piwa i jak może smakować zielone piwo. A piwu daj spokój i nie zaglądaj do niego podczas fermentacji.

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

wypadek przy pracy. W połowie warzenia poniosłem na chwilę ogień, zagadałem się i brzeczka wypłynęła. Uciekło około pól litra a wraz z pianą duża część "zieleniny" która była wsypana na goryczkę (praktycznie w 30' na 60' jakie przeznaczyłem na goryczkę). No i teraz pytanie bardziej teoretyczne, bo pewnie nie zdążę już zareagować: czy taki wypadek oznacza duży ubytek goryczki? Jeżeli założyć, że popłynął cały chmiel to mam wg kalkulatorów ok 20% spadek IBU. Ale pewnie tak nie jest. Czego się spodziewać? Ktoś jest zorientowany trochę bardziej niż na poziomie kalkulatorów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nikt Ci nie powie nawet na tzw. "oko". Trzeba było od razu trochę sypnąć też na "oko". Teraz to i tak nie ma to znaczenia - przefermentuje i sam ocenisz jak wygląda goryczka. Będziesz wiedział na przyszły raz jak znowu się zapomnisz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej mi chodzi o to czy (uwaga, teraz mogę pisać totalne głupoty) czy izomeryzacja alfa-kwasów jest procesem odbywającym się w "zieleninie", która trzyma się w więszości wierzchu warki czy już dawno rozpuściły się jakieś bardziej złożone substancje, są w całej brzeczce i tam zachodzi izomeryzacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dodaniu chmielu do brzeczki następuje izomeryzacja α-kwasów do izo-α-kwasów, które są rozpuszczalne i dosyć podatne na rozkład więc z pewnością po izomeryzacji nie zostają w zieleninie tylko rozpuszczają się w brzeczce (swoją drogą gdyby zostawały w zieleninie to w piwie nie byłoby goryczki po oddzieleniu chmielin przed transferem do fermentora). Można o tym poczytać w artykule "Absolute Configuration of Beer's Bitter Compounds" (Urban et al., 2012). Stąd wnioskuję, że nie powinieneś się martwić. Mogę się też mylić ale nie wiem czy to możliwe aby w tej małej objętości brzeczki, która wyszła z gara znajdowała się znaczna cześć granulatu.

Edytowane przez udarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie, dopiero pod wpływem podwyższonej temperatury zachodzi izomeryzacja i powstają związki dobrze rozpuszczalne, poniżej krótki fragment pochodzący z książki For The Love of Hops:

 

"Alpha acids themselves are not bitter and hardly soluble in solutions such as beer. Iso-alpha acids are intensely bitter—four times more than alpha acids—and much more soluble."

 

Ale biorąc pod uwagę stopień dyspersji granulatu w brzeczce nie wiem czy to będzie miało taki duży wpływ na finalną goryczkę, w przypadku szyszek pewnie byłoby gorzej. Trzeba by poszukać czegoś na ten temat.

Edytowane przez udarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, wsypując słód do gara zauważyłem kilka ziarenek z czerwonymi kropkami - od razu pomyślałem o Fusarium. Mieliście kiedyś takie zjawisko? Zastanawiam się, czy zacier nie jest do wywalenia a tym momencie. Słód zamawiałem śrutowany, lecz znaleziska są w formie ziaren, więc były zbyt małe, żeby się ześrutować. Znaleziska wyglądały podobnie do ziarna najbardziej z prawej.

 

Proszę o jakiś komentarz, bo nie wiem, czy zacierać dalej. :)

 

News_SORTEX_barleysorting_208_002.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, American Barleywine odfermentował z 32blg do 9blg.

Zastanawiam sie, ile dodać cukru do nagazowania.

Help :)

Podaj zasyp, kroki zacierania, drożdze i ile litrów tego cuda masz w fermentorze. Czy planujesz dawać świeże drożdze przy rozlewie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

warzę American Bitter 12 blg:

4,75kg Pale Ale

0,25kg Crystal 200

(chmiele Apollo 18g, Cascade 25g, Citra 25g, Summit 32g, zacieranie: ok 70min w 68st do negatywnej próby jodowej)

 

Przy wsypywaniu słodu okazało się (że jestem łosiem :(), że nie wejdzie wszystko do gara i musiałem odlać ok. 1,5litra wody i odsypać ok. 400g słodu. Stoi to sobie teraz w garnuszku i zastanawiam się, czy coś mogę z tym zrobić - zatrzeć osobno w takiej małej ilości i dodać do gotowania?

Zrobić jakiś starter? Wylać zawsze można... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam, American Barleywine odfermentował z 32blg do 9blg.

Zastanawiam sie, ile dodać cukru do nagazowania.

Help :)

Podaj zasyp, kroki zacierania, drożdze i ile litrów tego cuda masz w fermentorze. Czy planujesz dawać świeże drożdze przy rozlewie?

 

9Kg pale ale 0,5Kg carapilis zacieranie

60 min 65st

30 min 72st

10min 78 st

gotowanie 90 min

Drożdże saflager abbey starter 1litr

na cichej mam teraz 12 litrów 

Edytowane przez Witja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Zrobiłem wczoraj Pilsa 

Wieczorem przy temp 15° zadałem drożdże i od razu przeniosłem na strych gdzie było ok 10°

Dziś rano, po nocy temp jest 8°

Drożdże ruszą w tej temp czy lepiej przenieść fermentator do pomieszczenia gdzie jest 13-14°?

 

A druga sprawa. Od razu tutaj napiszę

Dziś będę warzył AIPA

i znów chodzi o pomieszczenie fermentacji. Te 13-14 ° nie będzie za niskie do aila?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Cześć Zrobiłem wczoraj Pilsa  Wieczorem przy temp 15° zadałem drożdże i od razu przeniosłem na strych gdzie było ok 10° Dziś rano, po nocy temp jest 8° Drożdże ruszą w tej temp czy lepiej przenieść fermentator do pomieszczenia gdzie jest 13-14°?

 

Drożdże jedna saszetka W34 na 15 blg -22litry piwa? Używasz kalkulatora do drożdży? Nikt nie jest wróżką może ruszą może nie, ale dodałeś ich zdecydowanie za mało!

 

 

 

A druga sprawa. Od razu tutaj napiszę Dziś będę warzył AIPA i znów chodzi o pomieszczenie fermentacji. Te 13-14 ° nie będzie za niskie do aila?

 

Zależy jakie drożdże, ilość i kondycja ich, ale to dość zimno na alesa. Nottinghamy i Us-05 powinny udźwignąć jak nie dasz jednej saszetki...

 

Poczytaj o prawidłowym zadawaniu drożdży, bo coś widzę, że pominąłeś ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.