Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,
Jestem w trakcie swojego pierwszego warzenia Pale Ale 11°Blg.
Zacieram już 30min i próba jodowa po raz drugi wyszła negatywnie czyli nie zabarwia mi zacieru. Wskaźnik nowy z BA kolor ma tylko jasnożółty.
Dodaje jakieś 2-3 krople. Żadnej reakcji. Temperatura 68-67°C
Coś nie tak z płynem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już 7 dni moje AIPA na wyeast 1272 stoi na burzliwej. 

Pierwszy raz robiłem z 1272, wcześniej zawsze z sucharów US-05.

Otwieram wieko i tam jeszcze czapa drożdzowa - mam nie zlewać tylko poczekać kilka dni ?

Ale skąd wezmę gęstwę ?

Chciałem dzisiaj zlać na cichą i pobrać gęstwę na Imperial IPA, które mi teraz właśnie bulga w garze. Zaraz dodaję chmiel.

Co radzicie zrobić ?

Dzięki z góry

Zbierz z czapy a piwo zostaw. Co Wy wszyscy macie z tym tygodniem burzliwej?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Już 7 dni moje AIPA na wyeast 1272 stoi na burzliwej. 

Pierwszy raz robiłem z 1272, wcześniej zawsze z sucharów US-05.

Otwieram wieko i tam jeszcze czapa drożdzowa - mam nie zlewać tylko poczekać kilka dni ?

Ale skąd wezmę gęstwę ?

Chciałem dzisiaj zlać na cichą i pobrać gęstwę na Imperial IPA, które mi teraz właśnie bulga w garze. Zaraz dodaję chmiel.

Co radzicie zrobić ?

Dzięki z góry

Zbierz z czapy a piwo zostaw. Co Wy wszyscy macie z tym tygodniem burzliwej?

 

A bo mi się spieszyło z następnym. Zwykle stoi 10-14 dni. Mam nauczkę. Będę bogatszy o doświadczenia. Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kupuj osobne drożdże, zwłaszcza że to suchary. Lepiej wydać niecałe 10zł na nowe drożdże niż mieć 2 skrzynki niedofermentowanego piwa z diacetylem i aldehydem octowym.

Jakie suchary ? Robiłem  z płynnych.

btw. zmierzyłem - zeszło z 16-tu do 5-ciu. 

Edytowane przez bakuuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jakie suchary ? Robiłem  z płynnych. btw. zmierzyłem - zeszło z 16-tu do 5-ciu. 

 

Ja Ci radze czekać, po co się narażać na granaty i wady w piwie?  Warzenie nie zając, nie ucieknie. Poza tym piwowarstwo uczy cierpliwości :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pewien dylemat. Otóż uwarzyłem Oatmeal Milk Stouta 17 bg, w ciągu dwóch tygodni w 16 C odfermentował do 7,5 blg po czym przelałem go na cichą. Po ok. 5 dniach w 16 C, kiedy to blg się nie zmieniło przeniosłem go do mieszkania gdzie mam 20 C. Chciałem dzisiaj go butelkować, jednak okazało się, że blg spadło o 0,5 stopnia. I teraz nie wiem, czy butelkować czy nie? Czy jest możliwość, że drożdże jeszcze coś przefermentują? Jutro, a właściwie już dzisiaj wyjeżdżam na święta i piwo zostałoby w mieszkaniu bez nadzoru na ok 5 dni. Dodam jeszcze, że piwa jest 20 l, zostało dodane 0,5 kg laktozy podczas gotowania i było zacierane w ok 67-69 C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie jesteś pewny to w 5 dni dłużej na cichej nic się nie stanie i możesz bez obaw zostawić i jechać ze spokojną głową na święta. 0,5 Blg jest w granicy błędu pomiarowego czyli też można przyjąć że wiele się nie zmieniło.

 

Ile dni stało w 20°C? Ile ogólnie czasu było burzliwej i cichej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Mam problem z witbierem. Warzony na podstawie zwycięskiego witbiera Witolda Pitali. Różnicą jest ekstrakt, gdyż zamiast 12 wyszło 15,5blg więc taki bardziej "imperialny witbier". Drożdże to S-33 - bardzo ostro wzięły się za robotę tak, że po 4 dniach miałem 6 blg. Dziś jest 19 dni burzliwej i chciałem butelkować jednak nadal jest 6 blg czyli kompletnie nic przez te ostatnie 2 tygodnie nie dojechało. Pytanie, czy butelkować czy może przelać na cichą w nadziei, że coś dofermentuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie w Nowym Roku i jedocześnie ratujcie! Wybylismy na Sylwestra i sie zasiedzieliśmy, piwo w fermentorze siedzi od 29.12 w temperaturze 15-16 stopni. A że sie zimno zrobiło i mnie nie bylo i nie kontrolowałęm temperatury- ta spadła do 12 stopni w fermentorze :/ Przestało bulkać i ogólnie dupa, Co robić? Ocieplić piwo, dodać drożdzy czy co? S-04 11 BLG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.