Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Uwarzyłem piwo, zadałem drożdże i teraz mam dylemat. Posiadam komórkę lokatorską, w której temperatura w ciągu dnia waha się między 15-18C i to raczej w niej wolałbym trzymać fermentujące piwo. Mój dylemat polega na tym, czy może nie zostawić piwa w mieszkaniu (temp 23-25C) do rozpoczęcia fermentacji i dopiero potem umieszczenia go w komórce. Co o tym sądzicie? Drożdże to US-05.

 

Od razu do komórki, UeSy sobie spokojnie poradzą. W mieszkaniu masz tropiki, wyjdzie rozpuszczalnik, estry, fuzle i co tam jeszcze może :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej robie apa i troche zmienila mi sie koncepcja chmielenia wiec mam pytanie do doswiadczonych kolegow jak zachodzi izomeryzacja w tem 70-80%?  Bo nie wiem ile na goryczke sypnac, wiem ze to jest na forum ale nie mam czasu szukac

Edytowane przez zepu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Poniżej 79°C izomeryzacja AK nie zachodzi.

Wg mnie to jest troszkę błędnie napisane.

poniżej 79°C izomeryzacja zachodzi, ale w tak małym stopniu, że można to pominąć (no chyba, że jest się aptekarzem ;) )..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Pytanie co do rozlewu:

w kalkulatorach do obliczenia surowca do refermentacji podaje się temperaturę piwa podczas rozlewu.

Jaką temperaturę podaję dla Saisona który fermentował w 25C ale ostatnie 3 dni przed rozlewam stał w 10C?

Nie chciałbym przesadzić z cukrem a temperatury przy wysokim docelowym nagazowaniu robią już sporą różnicę w obliczeniach.

 

Na mój chłopski rozum powinienem wpisać maksymalną temp. fermentacji bo wtedy wytwarzało się Co2 więc po schłodzeniu piwa na cichej zawartość Co2 w piwie nie powinna się już zwiększyć. 

 

proszę o pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zasotsowanie łuski owsianej do filtorwania prawie czystego pszeniczniaka może wpłynać jakoś na smak piwa?

 

Małe ilości raczej nie, ja tam używam 2-3 garści czystego owsa czasem na filtracje i raczej nie wyczuwałem niczego dziwnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z owsem się nie bawiłem, ale łuski gryczanej trochę używałem i jak ją wcześniej zalejesz wrzątkiem, żeby puściła kolor, i odcedzisz, to do piwa nic nie przechodzi. Testowane na tak delikatnym piwie jak grodzisz. Z owsem zapewne można zrobić to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Słuchajcie, na samym początku zacierania uciekła mi temperatura (skręciłem palnik na najmniejszy ogień, zamiast go skręcić całkiem). Zacieranie miało być w 68 C, podskoczyło do ok. 78 C. Jak się zorientowałem zacieranie trwało 15 min, dolałem 1 litr zimnej wody, spadło do 68. Pytanie - czy kontynuować zacieranie? Będzie coś z tego jeszcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie skorzystać z ostrego dyżuru bo woda już się grzeje a ja zacząłem zastanawiać się jeszcze nad recepturą.

Chce rozdzielić warkę na pół i do jednej połowy dać suszone śliwki.

http://scr.hu/2p5k/hyqn7

Mam wątpliwości do słodu czekoladowego, dać go od razu czy na ostatnie 10 minut? Taka ilość jest wystarczająca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już 7 dni moje AIPA na wyeast 1272 stoi na burzliwej. 
Pierwszy raz robiłem z 1272, wcześniej zawsze z sucharów US-05.
Otwieram wieko i tam jeszcze czapa drożdzowa - mam nie zlewać tylko poczekać kilka dni ?

Ale skąd wezmę gęstwę ?
Chciałem dzisiaj zlać na cichą i pobrać gęstwę na Imperial IPA, które mi teraz właśnie bulga w garze. Zaraz dodaję chmiel.

Co radzicie zrobić ?
Dzięki z góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.