Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

 

ale to równie dobrze można napisać, że butelkowanie też wiąże się z większym ryzykiem infekcji...

niby racja, ale tylko niby bo przelać do butelek/KEG'a trzeba, a do innego pojemnika już nie koniecznie ;)

Tak więc chyba kol. MaxiKing trafnie to określił.

 

To w takiej sytuacji koniecznie trzeba informować, że wyrób piwa domowego wiąże się z ryzykiem infekcji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja tylko przekazałem przepis jaki dostałem od Raya on tak mi napisał, a wracając do mojego pytania, po przeczytaniu tematu o chmieleniu w whirpoolu wiele mądrzejszy nie jestem jak i kiedy mam dodać chmielu i jak długo czekać , więc może ktoś bardziej doświadczony podpowie mi ( odnośnie do tego przepisu jaki podałem )jak mam dodać zaraz po wyłączeniu palnika czy może jak temp. spadnie i jak dlugo czekać zanim zacznę chłodzić brzeczkę, ale tak po chłopsku żeby taki zielony zrozumiał.

Edytowane przez MaxiKing
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście proponuję byś zaczął od wrzucenia zaraz po zgaszeniu gazu. Odczekaj aż temperatura spadnie do 80°C, co powinno zająć ok 30-40 minut.

Oczywiście dbając o to by się jak najbardziej mieszało (mi się nie chce bawić w mieszanie, choć wiem, że to błąd).

Będziesz miał bazę do myślenia jak inaczej można się bawić, a opisana przeze mnie procedura jest chyba najbardziej standardowa jeśli chodzi przepisy bez szczegółów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja opuściłbym do 80'C (a nawet trochę niżej) i dopiero dodał :-P i 30 minut czekał od czasu do czasu mieszając. ale to takie moje. jeszcze mało eksperymentów w tym kierunku poczyniłem

Edytowane przez Pun kOmora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

 

Uwarzyłem wczoraj APA 12,5 BLG

 

Brzeczka schłodzona do 18 st C.

 

Drożdże US-05 uwodnione w temperaturze 25 st C. Przeczekały w tej wodzie jakieś 1,5 h, bo jeszcze brzeczkę musiałem trochę dochłodzić do tych 18 st. C.

 

Zadałem je wczoraj około 20:00, a dzisiaj żadnych oznak fermentacji. Jakaś lekka pianka na powierzchni, ale to tylko takie plamy, pewnie po wczorajszym kołysaniu fermentorem. Do tej pory zrobiłem 3 piwa na suchych drożdżach i wszystko ładnie startowało do 12 godzin. Tutaj zero oznak.

 

Nie bardzo wiem co robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz bardziej zastanawiam się nad przejściem na płynne drożdże, bo o ile wiem, to startują o wiele szybciej.

 

Ostatnio miałem też problem z S-04, Stout zacierany na wytrawnie 12Blg. Wystartowały normalnie, ale skończyły robotę na 5 BLG i siadły, wszystko w max 48h. Teraz jest na cichej i może zejdzie jeszcze do 4 Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz bardziej zastanawiam się nad przejściem na płynne drożdże, bo o ile wiem, to startują o wiele szybciej.

 

Ostatnio miałem też problem z S-04, Stout zacierany na wytrawnie 12Blg. Wystartowały normalnie, ale skończyły robotę na 5 BLG i siadły, wszystko w max 48h. Teraz jest na cichej i może zejdzie jeszcze do 4 Blg.

Zapewne popełniasz szereg innych błędów, które do takich przygód prowadzą - zmiana drożdży na płynne może wcale nic tu nie dać. Warto wpierw ogarnąć prostsze w obyciu sucharki, a dopiero potem bawić się w płynne (to nie do końca tak, że puchnie Ci paczka Wyeast'ów i od razu walisz je do fermentora - przy większości piw musisz zrobić starter).

 

Warto w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednie czasy uwadniania i naprawdę porządne napowietrzenie brzeczki (często nie wystarczy pomachać przez minutę łygą - mieszaj około 5 minut, nawet jeżeli już wcześniej masz dużo piany). U mnie takie zmiany bardzo szybko dały efekty - US-05 zwykle mi startują koło 8-12h, S-04 z paczki (uwodnione) ostatnio wystartowały po ok. 6h :)

 

PS. Z resztą w czym problem - skoro masz już plamy na powierzchni, to znaczy, że wystartowały - a minęło ok. 12h. Nie ma się czym i po co przejmować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

 

4 października zadałem drożdże (Danstar Nottingham) do mojej AIPY 15 BLG, zgodnie z recepturą, fermentacja burzliwa miała trwać 7 dni. Czyli dzisiaj miałem zlewać na cichą. Jednak nie ma mnie w domu, i wrócę dopiero w piątek 16 października. Burzliwa zatem przedłuży się do 12 dni. Czy w związku z tym nic złego się z piwem nie stanie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

zgodnie z recepturą, fermentacja burzliwa miała trwać 7 dni.

1. fermentacja burzliwa trwa tyle ile trwa i żadna receptura tego nie zmieni ;)

 

 

Burzliwa zatem przedłuży się do 12 dni

2. tak jak wyżej + fermentacja cicha zacznie się gdy fermentacja burzliwa się skończy ;)

 

 

Czy w związku z tym nic złego się z piwem nie stanie?

3. Jeśli masz taką wolę to po powrocie możesz zlać piwo z nad drożdży w celu np. sklarowania (czy coś w tym rodzaju) i możesz być spokojny, że nic złego wcześniej się nie stało :) (przynajmniej z powodu nie przelania)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów. Jestem w trakcie pierwszej warki- belgian ipa 15 blg z zestawu z twój browar. Wczoraj w nocy zadalem drozdze (mangrove m27 belgian ale) w 21 st i dalem do piwnicy. Rano temp w fermentatorze 17 st. Nie wiemczy nie za nisko jak dla tych drozdzy choc oznaki fermentacji sa- lekko wybrzuszone wieko po naciśnięciu bulka rurka. Pytanie- czy jak temp nie podniesie sie przenieść do domu do 25 st czy dać drozdzom popracować w tych 17-19 stopniach o które walcze w piwnicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje :) jako raczkujący piwowar czuje się trochę spokojniej. A jak już przeprowadzę cichą to przy ilu BLG butelkować żeby nie było granatów?  

 

Jeżeli nie zrobiłeś FFT to tak naprawde nikt Ci nie poda wartości ilościowej. Zrób pomiar i po 3 dniach kolejny. Jeżeli BLG nie zmieni się o wiecej niż 0.5 to można butelkować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A jak już przeprowadzę cichą to przy ilu BLG butelkować żeby nie było granatów?

na to ma pływ wiele czynników i nie da się wcześniej wprost dokładnie określić gęstości piwa do butelkowania.

Może jednak poczytaj trochę zanim piwo Ci dofermentuje.

Możesz zacząć tu http://www.wiki.piwo.org/Fermentacja_brzeczki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeżeli nie zrobiłeś FFT to tak naprawde nikt Ci nie poda wartości ilościowej. Zrób pomiar i po 3 dniach kolejny. Jeżeli BLG nie zmieni się o wiecej niż 0.5 to można butelkować

Jeśli w ciągu trzech dni Blg zmieni Ci się o 0,5 to za żadne skarby nie butelkuj!!! 0,5Blg to ok. 100g cukru w standardowej warce. Ja tyle zwykle daję do refermentacji. Blg w ciągu trzech dni ma się nie zmieniać w ogóle. Upraszam Pana Łyżwę o niepisanie głupot. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w ciągu trzech dni Blg zmieni Ci się o 0,5 to za żadne skarby nie butelkuj!!!

Przypomina mi się jak ktoś kiedyś opisywał swoje postępowanie przy kapslowaniu, kapsle wyparzał i pęsetą na butelki nakładał żeby infekcji uniknąć. Jasne, że fermentacja powinna się zakończyć. Jednak błąd pomiaru czasem może być większy niż te 0,5. Często nie robię dwóch pomiarów wcale i nic się nie dzieje. 

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacenty wszystko fajnie i racja, kilka innych osób też nie mierzy dwa razy. Ale żeby tak robić potrzeba doświadczenia, i o tym się nie pisze, bo ktoś początkujacy przeczyta, tez tak zrobi i mu butelki powybuchaja. Więc IMO lepiej jakby nie pisać o takich metodach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też zwykle nie mierzę 2 razy, ale pierwszy raz zaglądam do fermentora po 3 tygodniach. Każdy kto zrobił kilkadziesiąt czy kilkaset warek wie co robi i nie potrzebuje takich rad. Natomiast początkujący zwykle są bardzo niecierpliwi i już po 4 dniach chcieliby butelkować, bo nie bulka, bo instrukcja, bo tak... I w trosce o ich "zdrowie" lepiej nie pisać, że jak zeszło tylko o 0,5Blg w 3 dni to już można butelkować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.