Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś wie gdzie można sprawdzić parametry wody wodociągowej w Tychach?

 

twardosc_wody.jpg

70 – 130 mg/l CaCO3 (jednostka polska)

0,69 – 1,3 mmol/ l (jednostka polska)

3,9 – 7,3 oDH (stopnie niemieckie)

4,9 – 9,1 oC (stopnie angielskie)

6,9 – 13 oF (stopnie francuskie)

69,4 – 129,9 ppm (stopnie USA)

Edytowane przez brewlover
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zabierałem się do startera drożdżowego ale zabrakło mi jakieś 80g ekstraktu słodowego aby uzyskać odpowiednie blg(2l starter 9blg). W domu do dyspozycji cukier i melasa trzcinowa. Nada się coś z tego do uzupełnienia czy jednak lepiej dziś sobie darować i dokupić ekstrakt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zabrakło Ci prawie połowy... w robieniu starter a chodzi o to żeby nie było samych prostych cukrow, ale też trochę tych bardziej skomplikowanych. W ekstrakcji jest jakiś procent takich, jakiś procent tych drugich.IMO trochę tych prostych pod postacią cukru można dorzucic, ale czy aż 50%, to nie wiem.

Co do melasy to na niej są namnażane drożdże komercyjne, choć czy piwowarskie również to nie wiem.

Ja bym dorzucił trochę tej melasy i myślę że będzie ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podgrzałem przez przypadek gęstwę do 32C... co robić? Będzie co z drożdży czy wywalić?

ja bym troszkę odlał i wsypał cukru. będzie widać, czy żyją, albo jak żyją

32 stopnie nie powinno ich raczej ukatrupić na śmierć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno im nic być. Jak robiłem pierwsze piwo to właśnie w 33-34°C uwadniałem drożdże i nie było z nimi problemu. Znaczy piwo wyszło kiepskie, ale nie sądzę by to była wina drożdży (dry stout z brewkita uzupełniony zwykłym białym cukrem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w następnej warce bede warzyć saison i chciałbym dokończyć zamówienie a nie wiem jakie drożdże suche do tego by sie nadaly gdyż nigdzie nie znalazlem konkretnej odpowiedzi a z tych drozdzy to widziałem t-58, bella saison i mangrove belgian ale m27.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę warzyłem witbiera. Temp. cały czas 18-20st. Wczoraj z rurki piękny zapach pomarańczy i kolendry. Dziś tak jakby jajeczny. Drożdże s-33. Czy ten jajeczny zapach jest normalny czy spodziewać się infekcji? Nie chce niepotrzebnie otwierać fermentora

Edytowane przez bkrawczy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem o 23:00 zadałem drożdże US-05 (uwodnione przez 30 min. w temp. 25 st. C) do zbyt schłodzonej brzeczki (13 st. C) i dzisiaj o 12:00 (temp. brzeczki 16,5 st. C) nie ma niestety żadnych oznak fermentacji (nie bulka, brak piany), za to na dnie pojawiła się półtoracentymetrowa wartwa osadu drożdżowego, jaka zwykle tworzy się po zakończonej fermentacji. Zamieszałem solidnie brzeczkę i w skrytości ducha liczę na wyrwanie drożdżaków ze śpiączki, zwłaszcza, że i temperatura podniesie się też niedługo do otaczających 18-19 st. C.

 

Co jednak robić, gdyby do wieczora fermentacja nie ruszyła? Czekać cierpliwie do jutra czy zadać nową porcję US-05?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wczoraj wieczorem o 23:00 zadałem drożdże US-05 (uwodnione przez 30 min. w temp. 25 st. C) do zbyt schłodzonej brzeczki (13 st. C) i dzisiaj o 12:00 (temp. brzeczki 16,5 st. C) nie ma niestety żadnych oznak fermentacji (nie bulka, brak piany), za to na dnie pojawiła się półtoracentymetrowa wartwa osadu drożdżowego, jaka zwykle tworzy się po zakończonej fermentacji. Zamieszałem solidnie brzeczkę i w skrytości ducha liczę na wyrwanie drożdżaków ze śpiączki, zwłaszcza, że i temperatura podniesie się też niedługo do otaczających 18-19 st. C.
 
Co jednak robić, gdyby do wieczora fermentacja nie ruszyła? Czekać cierpliwie do jutra czy zadać nową porcję US-05?

 

Czekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff - kamień spadł mi z serca - po 35 godzinach fermentacja wreszcie ruszyła. Dzisiaj o 10:00 nastaw sobie radośnie bulkał, na powierzchni było 2 cm piany a jego temperatura o 1 st. C przekraczała temperaturę otoczenia. Czyli luzik.

 

Dotychczas używałem wyłącznie drożdży S-04. Zarówno suchary, jak i gęstwa po nich, wystartowały fermentację po 8 godzinach, stąd ten mój niepokój że US-05 po tak długim czasie nie chcą pracować. Ale widocznie tak mają, albo to była wina zbyt zimnej brzeczki. W każdym bądź razie już po problemie - dzięki wszystkim za wsparcie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dotychczas używałem wyłącznie drożdży S-04. Zarówno suchary, jak i gęstwa po nich, wystartowały fermentację po 8 godzinach, stąd ten mój niepokój że US-05 po tak długim czasie nie chcą pracować.

Szczep drożdży nie jest tu problemem. Powiem więcej, pisałem o tym już kiedyś - dla mnie US-05 są jednym z najłatwiejszych w obsłudze i najbardziej uniwersalnych szczepów drożdży. W tak niskiej temperaturze (13C) zapewne większość górniaków miałoby problem ze startem. Na pewno trochę zestresowałeś te drożdże, może się to odbić potem na profilu - unikaj raczej takich zabiegów w przyszłości, staraj się zadawać drożdże do brzeczki w docelowej temperaturze fermentacji.

 

PS. Raz fermentowałem US-05 przypadkowo (wadliwy termometr) w ok. 10-12C - trochę się to ślimaczyło, ale odfermentowało ładnie. Niestety w piwie wyszła autoliza. Same drożdże są jednak dosyć pancerne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

w piwie wyszła autoliza
W jakiej postaci? Co us-05 to one potrafią ponoć nawet w 6-8°C fermentować.

 

Posmak starego drożdża... z początku nie byłem pewny, czy to autoliza, ale znajomi potwierdzili. A szkoda, bo poza tym całkiem fajne piwko - jeszcze powtórzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje pomocy przy dezynfekcji płatków z beczek po whisky. 

Czy jest jakaś alternatywa dla zalewania płatków gorzałą? Mam strasznie drobne te płatki i dużo w siebie chłoną cieczy i żeby zdezynfekować 50g muszę wlać prawie 150ml, co wydaje mi się sporą ilością, jeżeli chce to wrzucić do 10 Litrów.

 

Jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.