Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

W jaki sposób to jest ostry problem? Kwiatki nie znikną w godzinę czy dzień i piwo w kanał? No ja cię proszę...

a w taki ze nie wiem czy marnowac chmiel, ktory chce dodac na cichą. czy cokolwiek z tymi estrami zrobi czy tylko go zmarnuje. w kanal? no ja Cię proszę:-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to pytanie nie nadaje się do ostrego dyżuru, wsypanie chmielu na cicha to nie NAGŁA PALĄCA SPRAWA.

Przenieś się do innego wątku, np.http://www.piwo.org/topic/10089-dla-poczatkujacych-czuj%C4%99-si%C4%99-ca%C5%82kowicie-zagubiony/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to pytanie nie nadaje się do ostrego dyżuru, wsypanie chmielu na cicha to nie NAGŁA PALĄCA SPRAWA.

Przenieś się do innego wątku, np.http://www.piwo.org/topic/10089-dla-poczatkujacych-czuj%C4%99-si%C4%99-ca%C5%82kowicie-zagubiony/

ok sorry nie bylo pytania..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę po zapiskach innych piwowarów to 2ml (żeby było w sumie 6ml) możesz dać, a czy większa ilość będzie miała wpływ na smak - nie wiem. Zresztą witbier może być lekko kwaskowy;)

Spokojnie można i więcej - ja praktycznie na każdą warkę muszę dać ok. 8-9ml kwasu fosforowego 85%, żeby odpowiednio zbić twardość i pH.

Natomiast kwas mlekowy ponoć potrafi wnosić jakieś posmaki w większych ilościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem właśnie butelkować Old Ale, które leżało przez miesiąc z płatkami dębowymi, ale zaniepokoiło mnie, że podczas tego leżakowania fermentacja znów ruszyła, chociaż oddzieliłem piwo od większości drożdży po burzliwej. Parę razy zdarzyło mi się zakażenie prawdopodobnie dzikimi drożdżami. Drugą niepokojącą sprawą jest duża cierpkość piwa, przy tamtych zakażeniach też tak miałem. Ktoś może mi doradzić czy ładować to do butelek czy wylać? Trochę mi szkoda, ale nie chcę mieć granatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem właśnie butelkować Old Ale, które leżało przez miesiąc z płatkami dębowymi, ale zaniepokoiło mnie, że podczas tego leżakowania fermentacja znów ruszyła, chociaż oddzieliłem piwo od większości drożdży po burzliwej. Parę razy zdarzyło mi się zakażenie prawdopodobnie dzikimi drożdżami. Drugą niepokojącą sprawą jest duża cierpkość piwa, przy tamtych zakażeniach też tak miałem. Ktoś może mi doradzić czy ładować to do butelek czy wylać? Trochę mi szkoda, ale nie chcę mieć granatów.

Sprawdzales blg?

Miałem właśnie butelkować Old Ale, które leżało przez miesiąc z płatkami dębowymi, ale zaniepokoiło mnie, że podczas tego leżakowania fermentacja znów ruszyła, chociaż oddzieliłem piwo od większości drożdży po burzliwej. Parę razy zdarzyło mi się zakażenie prawdopodobnie dzikimi drożdżami. Drugą niepokojącą sprawą jest duża cierpkość piwa, przy tamtych zakażeniach też tak miałem. Ktoś może mi doradzić czy ładować to do butelek czy wylać? Trochę mi szkoda, ale nie chcę mieć granatów.

Sprawdzales blg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Miałem właśnie butelkować Old Ale, które leżało przez miesiąc z płatkami dębowymi, ale zaniepokoiło mnie, że podczas tego leżakowania fermentacja znów ruszyła, chociaż oddzieliłem piwo od większości drożdży po burzliwej. Parę razy zdarzyło mi się zakażenie prawdopodobnie dzikimi drożdżami. Drugą niepokojącą sprawą jest duża cierpkość piwa, przy tamtych zakażeniach też tak miałem. Ktoś może mi doradzić czy ładować to do butelek czy wylać? Trochę mi szkoda, ale nie chcę mieć granatów.

Sprawdzales blg?

 

19 -> 4,5, drożdże S-04, temp. około 20 st. C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam niewiem czu bylo to poruszane ale czy ktos prubowal robic piwo na raty to znaczy jednego dnia przerobic slody do filtracji a drogego zagotowac i chmielic podejzewam ze zbytnio sie nie oplaca bo warka wystygnie i zagotowac od 20°C do 100 to troche zezre gazu ale niemam w wekendy czasu a w tygodniu moge poswiecic max 5godzin i jakos kombinuje chyba ze w niedziele lub sobote bedzie padac ale dajcie znac czy ktos cos takiego prubowal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam niewiem czu bylo to poruszane ale czy ktos prubowal robic piwo na raty to znaczy jednego dnia przerobic slody do filtracji a drogego zagotowac i chmielic podejzewam ze zbytnio sie nie oplaca bo warka wystygnie i zagotowac od 20°C do 100 to troche zezre gazu ale niemam w wekendy czasu a w tygodniu moge poswiecic max 5godzin i jakos kombinuje chyba ze w niedziele lub sobote bedzie padac ale dajcie znac czy ktos cos takiego prubowal

Następnego dnia będziesz gotować, więc ewentualne zakażenia powinny się zniwelować, myślę więc że można, ale lepiej sobie darować i zamiast tracić czas przez 2 dni i rozbijać warkę, uwarzyć z ekstraktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurka, to jest pilny problem? Serio? Chyba czas wyłączyć śledzenie tego wątku :( Pa pa.

 

A może po prostu równoległy temat "Czuję się całkowicie zagubiony" gorzej oddaje odczucia pytającego? Może trzeba to przemianować to na "Nieostry dyżur - wątek dla potrzebujących niekoniecznie pilnej pomocy"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli to pilne, ale nie wyjątkowe tylko w Twoim przypadku, to użyj szukaczki. temat przerabiany kilka dni temu.

a chodzi o to, że niektórzy są tak mili, że śledzą wątek aktywnie - każdy nowy post wzbudza alarm. kilka alarmów w takich sprawach i mają dosyć. w ten sposób wątek przestanie istnieć i każdy z pilną potrzebą będzie zakładał swój topic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weyerman zakwaszający - gdzie w W-wie najlepiej po prawej stronie Wisły kupię od ręki 200g ? może być nieśrutowany. A może ktoś ma i odsprzeda 200g - potrzebuję na jutro ... okazało się że w zestawie kupionym w sklepie nie było go ... a warzyć chcę Saisona. A może pominąć zakwaszający ? Help :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej mam pytanie mam teraz amerykańską pszenicę z tb.pl juz 7dni w ferm. i w przepisie podane jest żeby trzymać na burzliwej 12-14 dni zrobic tak czy lepiej 7dni burzliwej i 7cichej? I jaki chmiel do namielenia na zimno byłby najlepszy do pszenicy? Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej mam pytanie mam teraz amerykańską pszenicę z tb.pl juz 7dni w ferm. i w przepisie podane jest żeby trzymać na burzliwej 12-14 dni zrobic tak czy lepiej 7dni burzliwej i 7cichej? I jaki chmiel do namielenia na zimno byłby najlepszy do pszenicy? Pozdr

Lepiej nie przelewać na cichą, ona tylko niepotrzebnie sklaruje piwo, które ma być mętne. Po co na zimno chcesz chmielić? Użyłeś na pewno już chmieli odpowiednich dla tego piwa, nie ma potrzeby dodatkowo sypać chmielu. Jeżeli się upierasz, to polecam Citrę na zimno.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie chcesz używać drugi raz tych samych drożdży, to nie przelewaj na cichą.

Jeżeli nie będziesz dodawać chmieli na zimno, nie przelewaj na cichą.

Jeżeli będziesz dodawać chmieli na zimno i chcesz użyć gęstwy, przelej na cichą.

I oczywiście jeszcze jak chcesz użyć gęstwy i nie chmielisz na zimno, to też nie przelewaj na cichą.

Edytowane przez arkadiuszm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.