Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

drożdże podlazly mi pod przykrywkę. doradzcie mi co zrobić, aby zminimalizować ryzyko infekcji?

a) wymienić przykrywkę na nową popsikana desprejem

b) wymienić tylko gumową uszczelkę

c) nic nie robić - tutaj mam trochę obawy bo uszczelka aż się prosi o jakiegoś syfa (choc na zewnątrz jest czysta, bo szybko zareagowałem rurką)

 

oczywiscie już jest po ataku, a rurka fermentacyjna wróciła na swoje miejsce

 

Włóż rurkę do wody. Osobiście nie robiłbym nic więcej... Co jakiś czas zmieniaj tylko wodę w misce, słoiku czy gdzie tam wsadzisz tę rurkę, bo zapach może być nieprzyjemny. Jeśli rurką uleci Ci sporo drożdży to masz okazję zrobić kolejne piwo na nich o ile w sterylny sposób je zbierzesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałem bałaganu, więc nie myślałem o zabezpieczeniu miski. Szybka dezynfekcja wężyka i się lało. To są S-04, więc po prostu poszły w kanał (i tak nie planuję stouta w tym sezonie). 

 

Teraz się uspokoiły, więc aparatura zdjęta, a na miejsce wróciła rurka fermentacyjna i sobie bulka (jak nigdy, te drożdże są szalone!). Tylko właśnie się zastanawiam czy uwalony dekiel to nie prośba o infekcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja po takim numerze zmieniłem pokrywkę na czystą (z drugiego wiadra).

 

no to dlaczego nie zmieniasz kilka razy dziennie wiadra? Przecież ono jest uwalone drożdżakami non stop.

Chyba, że masz w zwyczaju zamykać fermentor nie sterylną pokrywą, ale wtedy to i tak już po zawodach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja po takim numerze zmieniłem pokrywkę na czystą (z drugiego wiadra).

 

no to dlaczego nie zmieniasz kilka razy dziennie wiadra? Przecież ono jest uwalone drożdżakami non stop.

Chyba, że masz w zwyczaju zamykać fermentor nie sterylną pokrywą, ale wtedy to i tak już po zawodach ;)

 

 

Może to bez sensu, ale te drożdże na ściankach wiadra wydają mi się bezpieczne bo otoczone CO2, a te na deklu (a zwłaszcza jego krawędzi), gdy fermentuję z rozszczelnioną pokrywą mają dostęp do środowiska zewnętrznego i bardziej są narażone na rozwój czegoś niedobrego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ponad 10 przypadków mówi samo za siebie. zostawiam. wielkie dzięki!

 

Ja to tam początkujący jestem, ale są tu pewnie tacy co mieli setki takich przypadków.

 

Drożdże podchodzące pod dekiel to dość powszechne zjawisko tak więc póki nie zjedzą tego dekla to duży spokój :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę zakładać nowego tematu więc napiszę tu. Kupiłem jakiś czas temu fermentator ale dopiero dzisiaj zauważyłem ze w środku na ściankach jest porysowany i są nierówności z odlewu. Można to przeznaczyć na kadź filtracyjną? Nawet jak w rysach zgromadzą się jakieś bakterie to powinny zginąć podczas chmielenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwadniam własnie S-33 do mojego kolescha, jednak drożdze dziwnie się zachowują. Nie tworzą takie błony na powierzchni jak zawsze tylko opadają płatkami na dno szklanki. Wrzucać je do brzeczki czy użyć S-05 które mam w lodówce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwadniam własnie S-33 do mojego kolescha, jednak drożdze dziwnie się zachowują. Nie tworzą takie błony na powierzchni jak zawsze tylko opadają płatkami na dno szklanki.

 

IMO normalne, mnie zawsze opadają grupami na dno, potem gdy lekko zamieszam szklanką to się rozpuszczają tworząc krem i czasami zaczynają rosnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomocy! Wyspałem słód do zimnej wody. Da się to uratować czy kibel?

  • 30-32* - przerwa zakwaszająca, przy jej wydłużeniu do paru godzin uzyskamy lekkie zakwaszenie brzeczki, które jednak łatwiej jest uzyskać innymi sposobami.

Chyba, że to:

wybornyzartmilordzieplffffff.jpg

 

edit: Dori szybciej i bez szydery ;)

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zacząłem robić piwo(przerwa zakwaszająca), złamał mi się termometr a wiem że nigdzie już z taką dużą temperaturą nie dostanę. Jak mogę zmierzyć temperaturę w inny sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez termometru, precyzyjnie niestety nie ma szans. Może masz termometr na podczerwień do pomiaru temp. ciała? Jak nie to szukaj piwowara w okolicy.

 

 

że nigdzie już z taką dużą temperaturą nie dostanę

Ikea, praktiker itp. tam powinny być termometry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zacząłem robić piwo(przerwa zakwaszająca), złamał mi się termometr a wiem że nigdzie już z taką dużą temperaturą nie dostanę. Jak mogę zmierzyć temperaturę w inny sposób?

Sklep z armaturą CO, wkład do pieca

cos takiego

http://archiwum.allegro.pl/oferta/termometr-do-parzenia-kotlowy-wklad-szklany-duzy-i4206613722.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.