Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Ziarno Ci się zabarwia na czarno czy brzeczka też? Dorzuć pilzneńskiego jak masz. Za dużo niesłodowanych dodałeś, do tego brak kleikowania, skrobia powoli wychodzi z ziarna i powoli się zaciera...

A jak nie masz pilzneńskiego to zacieraj w 72 z pół godziny - godzinę, później daj do filtracji. W witbierze skrobia nie jest jakąś wadą.

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jestem nowy w temacie. Zrobiem pierwsza warke (Witbier). wedlug przepisu zrobilem 12 dni burzliwej po czym przelalem na cicha na 3 dni. Po 3 dniach prawdzalem BLG przed butelkowaniem. Okazalo sie dosc wysokie 5 blg wiec zdecydowalem sie na potrzymanie zeby jeszcze odfermentowac troche cukru. Czy to normalne ze przez ten czas nie zeszlo do 2-3 blg?

Moze macie jakies sugestie co dalej bo zabutelkowac sie boje zeby nie miec granatow:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pytanie w różnych wariantach pojawia się na forum chyba ze 3 razy dziennie. Poszukaj, poczytaj.

 

W skrócie:

Jak masz wątpliwości to zostaw piwo na tydzień i po tygodniu ponownie sprawdź blg. Nikt ci przez internet nie zagwarantuje że drożdże po dwóch tygodniach zakończyły pracę.

 

EDIT:

I jeszcze jedno... Ostry dyżur to wątek stworzony z myślą o sytuacjach nagłych. Masz jakąś awarię, potrzebujesz odpowiedzi w ciągu godziny - pytasz tutaj. Starajmy się go nie nadużywać.

Edytowane przez adamsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje niewielka możliwość, że coś się do tego piwa dobierze przez noc.

Na wszelki wypadek postaraj się przed przerwą doprowadzić do wrzenia i chociaż kilka minut pogotować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie skończyłem chmielić, wrzuciłem do oczka wodnego i jutro dopiero zadaję drożdże. To tak jeszcze przy okazji - brzeczka podczas zadawania będzie miała jakieś 3-4 stopnie, drożdże pewnie ok. 6-7, bo zebrane z innego piwa z końca "przedłużonej burzliwej", całość będzie fermentowana kilka tygodni w temperaturze otoczenia 4-6 stopni, później na tydzień do 10-14 i na ostatni tydzień z powrotem w 5 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkało mnie takie szczęście, że wyszła ni nadzwyczaj wysoka wydajność i z planowanych 26 litrów zrobilo mi się 31 prawie 32 litry. Muszę to gotować na dwa gary, teraz pytania:

 

- czy gar z małą ilością 9 litrów muszę gotować długo -przysłowiową godzinę? Czy wystarczy krótsze gotowanie by uzyskać odpowiednie BLG (uwzględniając odparowanie).

- Jak to jest z tym strącaniem się białek podczas gotowania/chmielenia, czy wystarczy w drugim garze zagotować i proces przebiegnie, czy należy pochmielić? Jeżeli pochmielić, to czy też można krócej gotować, np tak jakbym chmielił tylko na aromat lub smak? (powiedzmy 15 minut z chmielem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj kolejne warzenie i mam pytanie przewaliłem 90 pare stron dyżuru i nie udało mi się znależć wątku. W 3-a temperaturze czyli 72 st. i na chwilkę się zagapiłem temp. skoczyła na 79st. (próby jodowej jeszcze nie zrobiłem, a była to 20minuta w tej temp.) wody po rant w garze więc nie było jak dolać zimnej, szybkie wychładzanie poprzez intensywne mieszanie ale zajęło to ok 12minut. Czy wpłynie to na smak wyrobu końcowego? I czy jest jakimś wielkim błędem w sztuce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj kolejne warzenie i mam pytanie przewaliłem 90 pare stron dyżuru i nie udało mi się znależć wątku. W 3-a temperaturze czyli 72 st. i na chwilkę się zagapiłem temp. skoczyła na 79st. (próby jodowej jeszcze nie zrobiłem, a była to 20minuta w tej temp.) wody po rant w garze więc nie było jak dolać zimnej, szybkie wychładzanie poprzez intensywne mieszanie ale zajęło to ok 12minut. Czy wpłynie to na smak wyrobu końcowego? I czy jest jakimś wielkim błędem w sztuce?

Po mojemu nic nie powinno się stać, sam często robię w ten sposób, że pomijam przerwę w 72 i od razu wskakuję na 76-78, mieszam i przenoszę do filtracji. Co prawda po przeniesieniu zacieru do filtracji temp spada i dopiero na filtracji mam przerwę w 72+. Staram się wysładzać cieplejszą wodą - ok 80C by lekko podnosić temperaturę w kierunku 75-76C.

Po przejściu na ten tryb nie zauważyłem negatywnych zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie zacierania lambica i mam pytanie odnośnie chmielu. Mam stary chmiel w szyszkach, dodatkowo trzymany jakiś czas na rurach w kotłowni w celu pozbycia się aromatu i a-kwasów. Pytanie brzmi: czy dodawać cały chmiel taki jak mam czy wrzucić tylko całe szyszki albo same "łupinki", które odpadły od szyszek. Które części mają więcej właściwości bakteriostatycznych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę zmodyfikować wodę do ciemnego mocno chmielonego Ale, kolor 69 EBC. Mam zamiar wrzucić 5g gipsu, 1g soli kuchennej, 9g 'baking soda'.

I teraz chwyciłem proszek do pieczenia i sie zastanawiam - czy na pewno chodzi o proszek do pieczenia (który w składzie ma jeszcze inne składniki), a nie o sodę oczyszczoną? Bo jak tak to zaraz musze jeszcze lecieć do sklepu.

 

I od razu pytanie nr 2 - całość wrzucić do:

a) podgrzewanej wody, przed słodami

b) do zacieru

c) podzielić to na zacier + do wysładzania?

 

 

O ile to coś pomoże to mój profil wody: http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/?id=NP6KX6X

Edytowane przez mikro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9g 'baking soda'.

 

I teraz chwyciłem proszek do pieczenia i sie zastanawiam - czy na pewno chodzi o proszek do pieczenia

pierwsze co się rzuca w oczy i na co należałoby w pierwszej kolejności odpowiedzieć, to w jak pokrętny sposób doszedłeś do tego że baking soda to ma być proszek do pieczenia? o.O

opisz nam proszę cały proces dochodzenia do tej, od razu zaznaczę błędnej, wiedzy, bo jestem szczerze i bez podtekstów niezwykle go ciekawy.

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.