Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

otrzymałem 36 litrów brzeczki nastawnej oatmeal stauta. Brzeczkę podzieliłem na 2 fermentatory po 18L. Do jednego pójdzie laktoza a do drugi będzie chmielony na zimno.

Problem w tym ze miałem jedną paczkę suchych drożdży s-04. Paczkę drożdży podzieliłem na 2 porcje po 6 gramów i zadałem.

Myślicie że nie będzie problemów z namnażaniem i fermentacją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 25l brzeczki zadałem 1l starter drożdżowy z American Ale II Wyeast 1272, po 12h zajrzałem co tam słychać i wszystko pięknie i dziarsko bulkało :)

Drożdże zadałem 13.11(wieczorem) a 17.11 po południu(rano wszystko szło w dobrym kierunku) stwierdziłem że moje piwo postanowiło zwiedzić pomieszczenie w którym przyszło mu fermentować i to przez rurkę ;)

 

Wymiana dekla, rurki i czekam a w rurce cisza, wymiana na kolejny dekiel i to samo :/ Podczas mycia dekla zauważyłem że piana która zapchała rurkę to drożdże a na wierzchu w fermentorze pływa ok 5 cm piany a na niej gruby kożuch zbudowany z drożdży.

Moje pytanie czy fermentacja mogła skończyć się po 3 dniach, czy brak ruchów w rurce może być spowodowany w jakiś sposób zatkaniem rurki lub wypłynięciem drożdży na wierzch(wyglądają na odizolowane przez pianę od brzeczki), zostawić to tak jak jest, czy podjąć jakieś kroki, bo 36h braku oznak fermentacji zaczęło mnie niepokoić ?

 

 

 

Piwo to AIPA 16 BLG/ok. 25l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sprawdzałeś szczelność pokrywy? Zostaw jak jest "bulkanie rurki" nie jest wyznacznikiem fermentacji po 3 dniach duża cześć burzliwej już się zakończyła, teraz drożdże powoli sobie dożerają cukry. Za kilka dni zmierz ekstrakt i do rozlewu/ew. cichą piwo. Na przyszłość polecam przy wychodzących drożdżach zastosować blow-off tube ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zarażonych bakcylem.

Mam mały problemik. Okazało się że w sobotę warka z kuzynem ma być a zbrakło towaru. O ilę po słód mogę skoczyć do Optimy w Poznaniu to z chmielem gorzej bo nie kojarzę żadnego sklepu w Poznaniu lub okolicach.

 

Może ma ktoś namiary ?

Przez net nie zdążę zamówić już dzisiaj żeby na jutro doszło.

 

Poszukuję jakieś chmiele z NZ lub Hamerykańskie Cascade Citra Simcoe Mozaic ew Galaxy itp. Fajnie by było też do pilsa coś Żateca lub Saaz ew niemca Hellertauer..

 

Chyba że ktoś z okolic Poznań - Nowy Tomyśl - ew Oborniki Szamotuły ma na zbyciu i odsprzeda czy wymieni za piwko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij tutaj - może coś znajdziesz:

http://www.piwo.org/...7-sklep-poznan/

 

Poza tym na allegro masz jeden tylko nie wiem do końca jaki mają asortyment:

http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=26852234

Edytowane przez lukaszr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij tutaj - może coś znajdziesz:

http://www.piwo.org/...7-sklep-poznan/

 

Poza tym na allegro masz jeden tylko nie wiem do końca jaki mają asortyment:

http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=26852234

 

Kurde sam otworze sklep z chmielem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 25l brzeczki zadałem 1l starter drożdżowy z American Ale II Wyeast 1272, po 12h zajrzałem co tam słychać i wszystko pięknie i dziarsko bulkało :)

Drożdże zadałem 13.11(wieczorem) a 17.11 po południu(rano wszystko szło w dobrym kierunku) stwierdziłem że moje piwo postanowiło zwiedzić pomieszczenie w którym przyszło mu fermentować i to przez rurkę ;)

 

Wymiana dekla, rurki i czekam a w rurce cisza, wymiana na kolejny dekiel i to samo :/ Podczas mycia dekla zauważyłem że piana która zapchała rurkę to drożdże a na wierzchu w fermentorze pływa ok 5 cm piany a na niej gruby kożuch zbudowany z drożdży.

Moje pytanie czy fermentacja mogła skończyć się po 3 dniach, czy brak ruchów w rurce może być spowodowany w jakiś sposób zatkaniem rurki lub wypłynięciem drożdży na wierzch(wyglądają na odizolowane przez pianę od brzeczki), zostawić to tak jak jest, czy podjąć jakieś kroki, bo 36h braku oznak fermentacji zaczęło mnie niepokoić ?

 

 

 

Piwo to AIPA 16 BLG/ok. 25l.

 

Piana wychodzi wierzchem piwa a Ty piszesz o braku fermentacji... Niby 12 warek a tak się opierasz na rurce? Wiesz że ludzie robią piwo bez rurki i też wychodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzen16 napisal ze 3 krotne otwarcie kranika przed filtracja ma na celu:

 

Zbić warstwę filtracyjną i mieć potencjalne problemy z filtracja

 

Czesto spotykam sie z taka metoda bez wyjasnienia dlaczego ale sie ja stosuje. Mam rozumiec ze to jest jakis zabobon piwowarski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tak, nigdy tego nie stosowałem i szczerze mówiąc nawet o tym nie słyszałem... Normalnie uchylam lekko kranik, i ustawiam tak żeby przepływ był około 1l, od strony mniejszego przepływu stopniowo go zwiększając. Nie raz się przekonałem że na początku większy przepływ tak zbije młóto, że później się dużo dłużej czeka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzen16 napisal ze 3 krotne otwarcie kranika przed filtracja ma na celu:

 

 

 

Zbić warstwę filtracyjną i mieć potencjalne problemy z filtracja

 

 

 

Czesto spotykam sie z taka metoda bez wyjasnienia dlaczego ale sie ja stosuje. Mam rozumiec ze to jest jakis zabobon piwowarski?

Czy właśnie wysładzasz że piszesz w tym wątku?

Edytowane przez Jejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym na allegro masz jeden tylko nie wiem do końca jaki mają asortyment:

http://allegro.pl/li...?us_id=26852234

mają chmiel, tylko gorzelniczy( cokolwiek to znaczy ;) )

http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=26852234&order=m&string=chmiel&search_scope=userItems-26852234&bmatch=s0-o-1106

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym na allegro masz jeden tylko nie wiem do końca jaki mają asortyment:

http://allegro.pl/li...?us_id=26852234

mają chmiel, tylko gorzelniczy( cokolwiek to znaczy ;) )

http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=26852234&order=m&string=chmiel&search_scope=userItems-26852234&bmatch=s0-o-1106

Chyba to taki sklep jakich wiele wszystko i nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzen16 napisal ze 3 krotne otwarcie kranika przed filtracja ma na celu:

 

 

 

Zbić warstwę filtracyjną i mieć potencjalne problemy z filtracja

 

 

 

Czesto spotykam sie z taka metoda bez wyjasnienia dlaczego ale sie ja stosuje. Mam rozumiec ze to jest jakis zabobon piwowarski?

Czy właśnie wysładzasz że piszesz w tym wątku?

 

 

Ale mnie gonisz... Z twojego tematu sie przenioslem tutaj' to gdzien teraz isc? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stout owsiany( zestaw Alepiwo) na drożdżach Pay 7 po 11 dniach burzliwej zszedł do 6,5 blg i od 3 dni stoi. Zrobiłem test - do szklanki brzeczki dałem kilka gram drożdży piekarskich i po 2 dniach zeszło do 3,5-4blg. Teraz to nie wiem co mam robić. Drożdży zapasowych nie mam.


  •  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stout owsiany( zestaw Alepiwo) na drożdżach Pay 7 po 11 dniach burzliwej zszedł do 6,5 blg i od 3 dni stoi. Zrobiłem test - do szklanki brzeczki dałem kilka gram drożdży piekarskich i po 2 dniach zeszło do 3,5-4blg. Teraz to nie wiem co mam robić. Drożdży zapasowych nie mam.


  •  

Moim zdaniem zaczekaj jeszcze z 3 dni i butelkuj jak sie nie zmieni. Jaka temperatura ? To było zacierane czy z ekstraktu?

 

Piekarnicze moga schodzic nizej z blg i dawac bardziej wytrawne piwka. Funky ale :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stout owsiany( zestaw Alepiwo) na drożdżach Pay 7 po 11 dniach burzliwej zszedł do 6,5 blg i od 3 dni stoi. Zrobiłem test - do szklanki brzeczki dałem kilka gram drożdży piekarskich i po 2 dniach zeszło do 3,5-4blg. Teraz to nie wiem co mam robić. Drożdży zapasowych nie mam.


  •  

Moim zdaniem zaczekaj jeszcze z 3 dni i butelkuj jak sie nie zmieni. Jaka temperatura ? To było zacierane czy z ekstraktu?

 

Piekarnicze moga schodzic nizej z blg i dawac bardziej wytrawne piwka. Funky ale :)

Zacierane, pierwszych kilka dni 15 C, potem kilka dni w 21C, myślę jeszcze przelać na cichą. Może dostanie trochę tlenu i jeszcze coś dojedzą drożdże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja 4 warka i kapslownica Greta mi naucinała szyjek.

Co robicie z takimi piwami? Wiem, że najbezpieczniej wylać.. ale kurcze szkoda mi ich.

Nie, że skąpstwo, ale mało warzę i szkoda mi mojej pracy.. myślicie, że można przelać do nowej butelki, oznaczyć żeby nie dawać na prezent, a samemu ostrożnie przelać do szklanki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.