Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Chłodzisz brzeczkę i w momencie, w którym osiągasz temperaturę ok. 70C wrzucasz chmiel, a następnie przerywasz chłodzenie na 30 min. i chłodzisz dalej do zakładanej temperatury (można też od razu schładzać, ważne żeby ostatecznie pomiędzy wsypaniem chmielu a jego oddzieleniem od brzeczki minęło 30 min.), dopiero wtedy oddzielasz wszystkie chmieliny od brzeczki, przelewasz do fermentora, napowietrzasz i zadajesz drożdże. Z tym chłodzeniem do 70C chodzi o uniknięcie wytwarzania się DMS w trakcie przestoju w chłodzeniu brzeczki - dlatego na początku szybkie zejście do niższej temperatury, dodanie chmielu i przetrzymanie przez określony w przepisie czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym chłodzeniem do 70C chodzi o uniknięcie wytwarzania się DMS w trakcie przestoju w chłodzeniu brzeczki - dlatego na początku szybkie zejście do niższej temperatury, dodanie chmielu i przetrzymanie przez określony w przepisie czas.

 

Nieprawda, przy chmieleniu tą metodą obniżenie temperatury ma przede wszystkim ograniczyć izomeryzację alfa kwasów, aby nie zwiększać już goryczki i ograniczyć odparowanie olejków odpowiedzialnych za aromat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... (można też od razu schładzać, ważne żeby ostatecznie pomiędzy wsypaniem chmielu a jego oddzieleniem od brzeczki minęło 30 min.)

 

Nie do końca bo w wyższej temperaturze olejki szybciej się rozpuszczają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieram i zacieram juz dluzej niz mialem w przepisie i ciagle pozytywna proba jodowa. Zacier jest slodki jak zwykle. Mam zacierac do skutku czy olac i filtrowac? Czym moze skutkowac nierozlozona skrobia?

 

Na talerzyku po kilku minutach zabarwienie znika calkowicie mimo ze zaraz po zakropleniu jest wyrazne.

Edytowane przez amorph
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatury na pewno dobre i termometr sprawny? Zwykle negatywna próba jest po dużo krótszym czasie niż trwa całe zacieranie.

 

EDIT:

Widzę, że już 2h minęły od posta. Poradziłeś sobie?

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dwoch godzin doszedlem przy zacieraniu infuzyjnym. Godzina przy 62 i godzina 72. Olalem robienie proby i wlasnie chmiele. Wydajnosc poki co bardzo dobra bo ledwo w garnek sie zmiescilem z zakladanym BLG wiec nie wiem o co chodzi z ta proba. Zwykle mialem wlasnie przed czasem podanym w recepturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warzę na Safale US-05 i pierwszy raz korzystam z lodówki styropianowej. Z braku wprawy "trochę" przechłodziłem i temperatura brzeczki spadła do 12C. Niby to dolna granica US-05, ale fermentacja nie rozpoczęła się. Minęło już 50 godzin od zadania drożdży. Temperatura jest już OK (18-19C), ale "bulgotania" nadal brak. Jak wczoraj otworzyłem pokrywę, na górze nie było niemal żadnej piany. Coś można zrobić, czy już tylko kanał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mała wątliwość w kwestii rozporządzenie sprzętem (2 fermentory i gar)

Jeden fermentor aktualnie obsługuje cichą, a f ermentorze z kranikiem zazwyczaj robię burzliwą.

Dziś mam w planach warzenie i "zajmę" fermentor z kranikiem, który niezastapiony jest dla mnie przy rozlewie, a niedługo kończy mi się cicha wcześniejszej warki...

Zatem mam 2 opcje:

1. fermentować z garze do zacierania (emalia nienaruszona, pojemność odpowiednia, pokrywka o stosownym poziomie nieszczelności), a fermentor z kranikiem zostawić sobie na rozlew

2. fermentować w fermentorze z kranikiem, a rozlew robić jakoś inaczej - choć bez kranika to średnio to sobie wyobrażam...

 

??? chyba że rozlew bez kranika i da się to zrobićprzez zwykłe zassanie...ale jak wtedy rozwiązać kwesię tej końcówki do rozlewu?

warzę dziś po pracy zatem kwestia dość pilna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej ;) dziś warzyłem swoją pierwszą warkę z zacieraniem. Nie sprawdziłem po wysładzaniu ile stopni balinga ma brzeczka w efekcie czego dopiero po całym procesie produkcyjnym zorientowałem się, że wylądowałem z 12-13 litrami brzeczki z zadanymi drożdżami. Mogę dolać przegotowanej i ostudzonej wody w tym momencie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odzyskałem przed chwilą trochę brzeczki z resztek chmielin. Wyszło na to że mam 21 stopni balinga w tym 1,5 stopnia z laktozy. Kwestia tego, czy pomiar jest dobry skoro to brzeczka z chmielin ? Takie dodanie wody nie zwiększa ryzyka zakażenia ?

Edytowane przez Elimster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, jeśli woda jest przegotowana lub też jest to woda marketowa bezpośrednio z butelki.

 

Może napisz dokładnie z jakich surowców warzyłeś to sprawdzimy ile mogło Ci wyjść litrów i Blg. Jeśli faktycznie masz 21°Blg to możesz śmiało to rozcieńczyć jeśli chcesz. Ile wody dodać aby osiągnąć pożądane Blg można policzyć za pomocą Toolkita z działu Pliki, zakładka Sumaryczny Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.