Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie uzyskam IBU?

Pils 30L

60 min marynka 8.5 - 30 g

30 min marynks 8.5 - 30g

0 min- 20g lublin

 

??

Nie łatwiej i szybciej wklepać to w program? I przydałby się zasyp.

Edytowane przez Szinek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale liczyłem na 30L12blg

Moja szklana kula mi mówi, że ja bym tak otrzymał, a nawet więcej.

Nie mówi mi ona jednak jaką Ty masz wydajność w warzelni więc trudno coś wywróżyć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z 6kg spokojnie wyciągniesz 30L ;). Możesz próbować podbić sobie wydajność większym stosunkiem wody do słodu: 3,5:1 będzie optymalnie, tak sądze.

Jak robisz Pilsa, i masz twarda wode w kranie, spokojnie możesz mieszać 50/50 z destylowaną. Ostatnio stosowałem z wodą wrocławską, zdrowa fermentacja ;) twardość spadła do 8 st. niemieckich - zlecone badanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubość śruty ma pewne znaczenie dla wydajności i jeśli nic się nie zmieniło (np słód) a wydajność spadła to możesz w śrutowaniu doszukkiwać się spadku wydajności. Musisz sam dojść do jakiegoś consensusu przy grubości i po kilku warkach Ci się problem sam wyjaśni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacierałem dzisiaj AIPA, 40 minut w 63 stopniach i 20 minut w 71. Tzn. taki był plan bo ciągle miałem pozytywną próbę jodową więc przedłużałem zacieranie. W sumie prawie 2 godziny... Zacząłem się zastanawiać co się dzieje, nigdy nie miałem problemów z zacieraniem. Okazało się, że termometr się zepsuł i pokazywał 15 stopni za dużo! Więc zacier miał przerwy w rzeczywistości w około 48 i 56 stopniach... Wziąłem inny termometr, podgrzałem do 63 i zacieram dalej. Zastanawiam się tylko czy to ma sens, czy coś wyjdzie z tego czy szkoda mojej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś wyjdzie, tylko mogą być problemy z pianą, zafundowałeś sobie porzadną przerwę beta-glukenową i białkową. Będziesz chyba musiał wydłużyć przerwę w 72C dla piany i "treściwości" smaku.

 

Edit: skoro dopiero zacząłeś przerwę maltozową, to możesz sypnąć płatków błyskawicznych, o ile posiadasz. Obojętnie jakich - w AIPA i tak nie wyjdą na wierzch i zostaną zagłuszone przez chmiel, a dadzą w zamian pianę i treściwość.

Edytowane przez Exar_Kun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już 72C, to już bym nie sypał płatków, bo enzymy mogą mieć pod górkę z przemianą skrobii i za długo by to trwało. Przedłuż tylko tę przerwę w 72C. Nie napiszę o ile, bo "de gustibus..." ale AIPA jest mocno chmielona i jak dla mnie powinna być dla goryczki kontra ze słodyczy. No i ta piana, ale można bez niej żyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc.

 

To może jeszcze jedno pytanie: czy ktoś może mi to przeliczyć na standardową warkę 20 litrową? http://www.wiki.piwo.org/Kolo%C5%84skie,_Jan_Sza%C5%82a Kolońskie według Jana Szały - niestety warka 35 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.