Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Widzę, że idealnie "wstrzeliłem" się w temat. W sobotę około 15:00 zadałem saszetkę Mangrove Jack's US West Coast M44 do fermentora (AIPA 18o BLG, 22l) i do dzisaj nic się nie dzieje. Na powierzchni nie ma ani odrobiny piany, nic. Fermentor stoi w 19o C. Nie mam drugiej saszetki, żeby dosypać... Czy jeszcze czekać, czy radzicie co innego?

Edytowane przez nehoshi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałeś 1/2 wymaganej ilości drożdży więc niech Cię długi lag nie dziwi. Jeżeli nie masz więcej drożdży to pozostaje Ci tylko czekać. Zamknij szczelnie fermentor i nie zaglądaj do środka. Umieść też w wyższej temperaturze (do 22°C powinno być OK).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Drożdże uwodnione były?

2. Brzeczka porządnie napowietrzona?

 

Drożdże wysypane na powierzchnię - zgodnie z zaleceniami producenta. Brzeczka była dobrze napowietrzona.

 

Dałeś 1/2 wymaganej ilości drożdży więc niech Cię długi lag nie dziwi. Jeżeli nie masz więcej drożdży to pozostaje Ci tylko czekać. Zamknij szczelnie fermentor i nie zaglądaj do środka. Umieść też w wyższej temperaturze (do 22°C powinno być OK).

 

Ok, przenoszę do 22°C, jak ruszą przeniosę z powrotem do 19°C. Zawsze sypałem jedną saszetkę, nawet jak piwka miały 18BLG i ruszały szybko. Czytałem, że te drożdże wolno startują, ale 48h to już lekka przesada...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MJ mają empirycznie sprawdzony, przez kilka osób potwierdzony dłuuuuugi start, a tyś jeszcze ich sypnął za mało. Poza tym, jak tylko zacznie się coś dziać, sugerowałbym przenieść je z powrotem do chłodniejszego i to tak najlepiej w 16 stopni - w środku będzie ze 2-3 więcej, a jak już, przy tak gęstej brzeczce, się rozhulają to w ogóle będzie gorąco. Chociaż jak tak poczytałem ten temat powyżej to może nie będzie źle, ale to już musisz sam doczytać i zdecydować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem AIPA 18blg na jednej saszetce M44 i dały radę. Lag jest normalny, a nawet jak już zaczną fermentować to burzliwa jest raczej spokojna.

 

Myślisz, że lag >48h jest normalny? Jeśli tak, to mnie uspokoiłeś :)

 

W jakiej temperaturze fermentowałeś?

Edytowane przez nehoshi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz, że lag >48h jest normalny? Jeśli tak, to mnie uspokoiłeś :)

Tak bym tego nie ujął, lag 48h normalny nie jest. No ale u mnie był niewiele krótszy i za pierwszym razem te drożdże też mi napędziły stracha, :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zabieram sie własnie za portera i ciągle nie wiem jak zrobić z czekoladowymi, czy jak dam 100g czekoladowego 400 ebc od poczatku i pozniej po negatywnej probie 200 g 1200ebc na 20l to nie bedzie za duzo? Nie chce zeby wyszedł za bardzo palony a nie robilem jeszcze nic na palonych oprocz stouta z zestawu

Edytowane przez zepu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem odpuść sobie próbę jodową i syp od początku ten czekoladowy, jedynie dałbym barwiący słód do mash out jeżeli chcesz mieć mniej palony porter, choć to się mija z celem powinien być palony ;) Czyli oprócz tego co napisałeś dodasz jeszcze: 100 gram czekoladowego 400 i 200 g czekoladowego 1200? Czy ten 1200 to właśnie barwiący?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.