Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

klisz

to european lager coopersa

a nagazowanie:

Otworzyłem, lekko syknęło, nalałem do sklanki, panka niewielka, przy piciu daje się czuć bąbelki...

Stoi nie całe dwa tygodnie w temp 20-21st, chyba ok?

 

Wilkor

Wiesz jak jest, pierwsza warka, to się przejmuję ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z zatrzymaną fermentacją na 10 blg (z początkowych 24). Temp. stała 22C, drożdże Belgian Strong Ale, słody głównie pilzeński. Mam jeszcze gęstwę tych drożdży, rozruszaną na piwie 14 blg. Mam taki pomysł, żeby odebrać część tego piwa z zatrzymaną fermentacją, rozrzedzić nieco wodą, zadać drożdże, a gdy się rozruszają dodać do zatrzymanego piwa. Sensownie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję na szybko pomocy. Właśnie robię swoją pierwszą warkę. Piwo Koelsch z zestawu ZacierMistrz Pro z Browarbiz. Z tego samego zestawu mam termometr, za którego pomocą mierzę temperaturę zacieru. Problem w tym, że zauważyłem, że temperatura jest różna w zależności od tego jak mocno zanurzę szpilę (i to od razu po zamieszaniu, więc to nie kwestia tego, że głębiej jest inna temperatura). Nie wiem więc jaka jest faktyczna temperatura zacieru. Wiecie jakie powinno być prawidłowe zanurzenie? Z góry dzięki za pomoc.

PS Termometr jest czymś na kształt tego: http://www.przepisychinskie.pl/termometr-gastronomiczny-do-yerba-mate

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do końca praktycznie ją zanurz. Mam taki termometr w domu i kiedyś sprawdzałem go porównując z porządnym, wzorcowanym termometrem i najdokładniej było jak szpula była minimum w 4/5 zanurzona.

 

Powodzenia.

Dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szukam drożdży o symbolu wlp 300 czy ktoś wie gdzie je zdobyć ?

Czy to jest według Ciebie temat na ostry dyżur?

OSTRY DYŻUR - sytuacje AWARYJNE, wymagające NATYCHMIASTOWEJ reakcji innych. Nie śmiećcie w tym wątku, bo przestanie czemukolwiek służyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam nad wykorzystywaniem drożdży z mocniejszych warek: jutro planuję butelkować piwo ze startowym BLG 16. Równocześnie planuję w niedzielę robić Imperialnego Stouta (BLG początkowe ma być 19) - i mogłabym użyć nowych drożdży, nie ma problemu, ale takowe też przecież lepiej najpierw rozmnożyć w jakiejś słabszej warce...

Do tej pory nie używałam drożdży po warkach mocniejszych niż 12-max13 BLG, ale zastanawiam się, w jakiej kondycji byłyby po takiej 16?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję porady: leżakowałem sobie lagera w butelkach na strychu i zupełnie o nim zapomniałem. Dziś przypomniałem sobie, że -20°C może im jednak jakoś zaszkodzić i napotkałem rozszczelnione butelki, z których uciekała sobie powoli piana zamarzająca w locie.

 

Co teraz? Póki co przeniosłem do nieco wyższej temperatury (trochę powyżej 0°C), ale rozumiem, że rozszczelnione powinienem przekapslować? Na nagazowanie też nie bardzo mam co liczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

skorzystam z tego wątku bo nie za bardzo wiem co robić. Pierwsza zabawa z gęstwą

Warzę RISa, wczoraj zebrałem gęstwę Danstar Nottingham (suche) po burzliwej Brown Ale z dna fermentora. Do słoika dodałem też trochę piwa.

Drożdże były przez noc w lodówce.

Dzisiaj widzę że piwo pływa między dwoma warstwami drożdży. Którą część drożdży zadać do Risa? Proszę o pomoc.

post-6235-0-98391000-1390646778_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tę która plywa Na dno opadaja martwe drożdże

nie do końca, te które pływają są w najlepszej kondycji (nadal fermentują), a te poniżej są w gorszej, co nie znaczy, że są martwe. Trupki najprawdopodobniej leżą na samym dnie. Podobnie jak radzi kolega Gąska, do RIS'a dał bym całość, trupki będą idealną pożywką. Jak masz czas to przepłucz gęstwę i do wiadra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.