Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zacząłem już nastawiać, bardzo prosze o sprawdzeie poniższego przepisu i ewentualne jego skorygowanie - ma z niego wyjść smaczny, orzeźwiający mocno chmielowy napój.

 

http://www.piwo.org/topic/11227-pierwszy-lagerpilsner/?do=findComment&comment=244249

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, bo nigdzie tego nie mogę znaleźć. Właśnie przelałem piwo na cichą i postanowiłem chmielić na zimno szyszkami. Naładowałem szyszki do wygotowanej siateczki razem z wygotowanym kamieniem, wrzuciłem do fermentora. Cały chmiel jest zanurzony, ale góra siateczki, tam, gdzie jest zawiązana wystaje ponad powierzchnię. Boję się, że może na tym się rozwinąć jakaś pleśń, bo jest to cały czas wilgotne. Zatem co radzicie? Nie przejmować się czy zrezygnować z chmielenia na zimno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chmielu mogą być jakieś zarodniki grzybów. Nigdy nic nie wiadomo... Jeśli coś się przeniosło podczas wkładania chmielu do siatki, to ma idealne warunki do wzrostu. Chciałbym po prostu się dowiedzieć, czy ktoś miał już taką sytuację i co z tego wynikło.

Edytowane przez Sigman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie potrzebuję porady. Zebrałem gęstwę parę dni temu z s-04 i zamierzałem jej dzisiaj użyć, ale po otwarciu słoiczka wyczułem lekki zapach rozpuszczalnika lub coś podobnego. Nie jest jakiś odrzucający ale wcześniej tak nie śmierdziało. Można tę gęstwę jeszcze użyć czy nie bardzo. Jestem właśnie w trakcie zacierania także proszę o pilną pomoc. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Ci nie szkoda swojej roboty to możesz ryzykować,

ale myślę, że jakakolwiek wątpliwość w jakości gęstwy powinna ją dyskwalifikować jako materiał do użycia.

Szkoda czasu i innych składników o stresie nie wspomnę.

 

BTW, nie jestem pedantem opętanym fobią infekcji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie nie będę ryzykował. Myślę, że słoik nie był należycie zdezynfekowany.

Mam jeszcze piwo na cichej z tymi drożdżami i dzisiaj mam zamiar rozlewać to może uda mi się stamtą pobrać gęstwę. Dzięki. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bym Ci poradził abyś się tym lekkim zapaszkiem nie przejmował to pewnie miałbyś poważne wątpliwości. U mnie i wielu znanych mi piwowarów zasada jest taka, że jeśli mocno nie śmierdzi to gęstwa jest dobra. Owszem powinna być z drożdży płynnych a z suchych Danstary też mi się sprawdziły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że teoretycznie nie powinno się zbierać gęstwy po suchych drożdżach, ale wiele osób na tym forum tak robi i nie widzi przeciwskazań.

Gęstwa stała 6 dni, dwa razy przez ten czas obwąchiwałem czy wszystko w porządku i zapach był przyjemny, a dziś niespodzianka.

Zresztą gęstwa już dawno wylana, bo udało mi się dostać po sąsiedzku paczuszkę us-05. Zobaczymy co za milk stout na tym wyjdzie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że teoretycznie nie powinno się zbierać gęstwy po suchych drożdżach, ale wiele osób na tym forum tak robi i nie widzi przeciwskazań.

Od zawsze używam gęstwy po suchych cztery razy. Nie widzę żadnych negatywnych objawów i szczerze mówiąc, aż żal wylewać mi czwarte pokolenie, w tak dobrym stanie są. Z pewnością mógłbym użyć ich jeszcze nie raz, po prostu przyjąłem sobie cztery pokolenia i koniec.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie istnieje żadna teoria, z której wynikałby taki wniosek.

 

 

Drożdże suche podobno są bardziej zanieczyszczone mikrobiologicznie niż drożdże płynne.

Ja bynajmniej nie zamierzam się tym przejmować i w przyszłości będę zbierał gęstwę z kolejnych warek. Tym razem po prostu się nie udało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że teoretycznie nie powinno się zbierać gęstwy po suchych drożdżach,

Nie istnieje żadna teoria, z której wynikałby taki wniosek.

 

Coś było, nie pamiętam gdzie, że suszone coś mają kombinowane z błoną komórkową.

 

A to co napisałem wynika z praktyki. Przy wykorzystywaniu gęstwy z suchych różne dziwne rzeczy potrafiły sie dziać w czasie fermentacji a czasem później ciężko było trafić z refermentacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee tam. Jak sa suche to mają wysuszoną. Przy zadaniu namaka i komórka jeżeli przeżyła proces liofilizacji jest nie do odróżnienia od pochodzących od drożdży płynnych. Zresztą i tak w gęstwie gros stanowią komórki, które wypączkowały w fermentorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to co napisałem wynika z praktyki. Przy wykorzystywaniu gęstwy z suchych różne dziwne rzeczy potrafiły sie dziać w czasie fermentacji a czasem później ciężko było trafić z refermentacją.

Może załóż osobny wątek i podziel się wiedzą , bo to bardzo ważne co piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dam głowę że to zestaw i Fuggle nie jest jedynym chmielem który w niego wchodzi.

Fuggle to chmiel aromatyczny (nie lubie skurczybyka). Możesz podzielić na połowę i dać na 20' i 5'. IRA to nie mocny chmielowo gatunek, ale też i aromatycznego dali mało więc powinno być ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ahoj!

Z lagerami mam marne doświadczenie i zaczynam panikować także pytam :)

Uwarzyłem marcowe 13Blg. Schłodziłem do 14 stopni. Zadałem drożdże ok. 21 w poniedziałek. Wyniosłem wiadro do pomieszczenia o temp. 10-11 stopni.

Żadnych oznak fermentacji do tej pory. Przezroczyste wiadro także widać, że nic nie widać :P

Jakąś godzinkę temu przeniosłem do temperatury pokojowej. Co jeszcze można zrobić? jak długo jeszcze można mieć nadzieję, że to wystartuje?

Edytowane przez BuDeX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. 21 wczoraj? 48 h lagu może być w lagerach. Uzbrój się w cierpliwość.

A właśnie dlatego nie robię już lagerów ;)

Edytowałem, bo gdzieś mi to zniknęło. Zadane o 21 w poniedziałek, także właśnie do tych 48h się zbliża, stąd ta panika ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.